Контакт

Спорт

Најубавиот гол викендов го постигна дефанзивец во Аргентина

Објавено пред

Дефанзивецот на Сан Лоренцо, Габриел Рохас сигурно мора да влезе во изборот за најубав гол оваа сезона, познатата „Пушкаш награда“ на ФИФА, откако имаше неверојатни „ножички“ против Платенсе во аргентинската Примера.

23-годишниот лев бек се најде на работ на шестнаесетникот, за фантастично да ја исконтролира топката и да постигне гол од 20-тина метри. Со голот, Сан Лоренцо поведе со 3:2, за потоа да додаде уште еден гол и да се искачи на второто место на табелата.

Уште поневеројатно, ова е прв гол во професионалниот фудбал за Рохас, кој дебитираше за Сан Лоренцо во 2016 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зверев ќе се бори за титулата во Мадрид

Објавено пред

Александар Зверев избори пласман во финалето на Мастерсот во Мадрид. Германецот, во првото полу-финале на турнирот, во два сета го победи Доминик Тим.

Во меч со малку грешки, Зверев до победата дојде по 98 минути. Во првиот сет направи еден брејк, во четвртиот гем. Во вториот со два брејка Зверев стигна до 4:1, Тим успеа да врати еден брејк, но повеќе од тоа не можеше.

На крајот Зверев победи со 6/3, 6/4.

Со оваа победа, Зврев му се освети на Тим за поразот во финалето на ју-Ес опен.

Германскиот тенисер, утре за титулата ќе се бори против Каспер Руд или Матео Беретини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дортмунд го победија Лајпциг, Баерн ја одбранија титулата

Објавено пред

Баерн Минхен ја одбранија шампионската титула во Бундес лигата. Баварците, и пред да се комплетира 32.коло, во шампиони го провориа Борусија Дортмунд. „Милионерите“ во дербито на колото го победија Лајпциг со 3:2. Со овој триумф и со натпревар повеќе, Борусија го скокна Ајнтрахт на четвртото место на табелата.

Борусија до победата во дербито дојде со голот на Санчо во 97.минута. Англиачнцот со овој гол стави точка на мечот и на својот одличен настап. „Милионерите“ испуштија предност од два гола до која стигнаа со головите на Ројс во седмата и Санчо во 51.минута.

Лајпциг се вратија преку Клостерман (63.минута) и Олмо (77:минута).

Со крупни чекори кон Лигата на шампионите одат и фудбалерите на Волфсбург. „Волците“ со 60 поени се трети на табелата. Волфбруг во ова коло со хет-трикот на Јосип Брекало го победија Унион Берлин.Прикажи повеќе...

Спорт

Нулата на „Ноу Камп“ го израдува Реал

Објавено пред

Барселона и Атлетико Мадрид одиграа 0:0, во дерби натпреварот, одигран во 35.коло во Ла Лига. На ваквиот резултат најмногу се радуваат во таборот на Реал. На три кола до крајот на сезоната Атлетико ја задржа предност од два поени во однос на Барселона. „Јорганџиите“ имаат три поени повеќе од Реал, кој утре ќе го одигра дербито со Севилја.

Атлетико, имаа можност да извлечат многу повеќе од овој натпревар, бидејќи беа подобри во првото полувреме. Анхел Кореа во 19минута имаше шанса, потоа два пати се закани Караско, па Луис Сурез.

Единствената закана во првиот дел Барса ја криераше преку Меси. Аргентинецот нанижа неколку играчи на Атлетико, но неговиот удар од 18 метир го одбрани Облак.

Во вториот дел, Барселона го имаше поседот притискаѓе кон голот на Облак но без конкретен резултат. Меси два пати се обиде од слободен удар, додека најдобрата шанса ја имаше Дембеле, чии удар со глава заврши над голот.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија4 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија6 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ8 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија8 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет8 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија9 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија22 часа

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија1 ден

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија1 ден

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија1 ден

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија1 ден

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија1 ден

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 ден

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Досие