Контакт

Спорт

Наполи ќе се засилува во зимскиот преоден рок

Објавено пред

Наполи, во зимскиот преоден рок, ќе ги решава кадровските проблеми. Тренерот Лучано Спалети побарал тимот да се засили на левата бековска позиција. Мета на клубот се еден поранешен и еден актуелен француски репрезентативец.

Прва опција е Лавин Курзава од ПСЖ. Курзава сезонава има одиграно само еден натпревар. Курзава е играч на ПСЖ од 2015 година.

Втора опција е Лукас Дињ играчот на Евертон. Дињ, од почетокот на сезоната настапил на 15 натпревари. На последните натпревари не беше во конкуренција, поради несогласувањата со менаџерот Рафа Бенитез. Дињ има искуство од Серија А, во сезоната 2015/16 го носеше дресот на Рома.

Наполи сезонава се бори за скудетото. на табелата, тимот на Спалети има четири бода помалку од лидерот Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал преку Шаповалов до полу-финалето на АО

Објавено пред

Рафаел Надал во маратонски меч од четири часа и 10 минути, преку Денис Шаповалов, избори пласман во полу-финалето на Австралија опен. Канаѓанецот успеа да се врати по негативата од два сета, но не успеа да стана третиот тенсер, кој успеал да го победи Надал по 0:2 во сетови, на гренд слем турнирите.

Шпанецот славеше против Шаповалов со 3:2 (6/3, 6/4, 4/6, 3/6, 6/3).

Надал играше сигурно во првите два сета, не му дозволи брек шанса на Шаповалов, а во исто време своите шанси максимално ги користеше.

Шаповалов првите брејк топки гиимаше во петтиот гем од третиот сет, Надал успеа да се извлече, но не успеад а се спаси во десеттиот гем, Канаѓанецот му го одзеде сервисот и намали на 2:1.

Одлично играше Шаповалов и во четвртиот сет. Клучниот брејк го направи во четвртиот гем, поведе со 3:1, а потоа лесно и го потврди брејкот.

Петтиот сет беше решен на стартот. Шаповалов, во првиот гем не успеа да му го одземе сервисот на Надал, а во наредниот гем одигра катастрофално, Шоанецот направи брејк, кој потоа и го потврди.

Надал со 3:2 избори пласман во своето седмо полу-финале на АО. Противник во полу-финалето ќе му биде Матео Беретини или Гаел Монфис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лазаров: ЕП е нерегуларно, чудно е како само една репрезентација нема проблеми со коронавирусот

Објавено пред

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, во интервју за хрватскиот портал „Индекс“, проговорил за тековното Европско првенство. Македонија со три порази, настапот на ЕП го заврши во првата фаза.

„Ние го започнавме процесот на подмладување. На последното тестирање, пред заминувањето на ЕП, седум важни играчи беа позитивни, а поради повреди останавме без тројца важни играчи. Ковидот не натера да играме со младите играчи. Имав шестмина во составот на 20-годишна возраст, а 59 минути бевме во егал со Словенија и Црна Гора. Не се исплати да плачеме. Во денешно време секоја си ја толкува ситуацијата онака како му одговара. Најважно е во овој хаос да не ја губиме главата“, рекол Лазаров.

Македонскиот селектор, кој поради повреда не играше на ЕП, оцени дека поради корона хаосот, шампионатот не е регуларен.

„На ова првенство не важат правилата, нема регуларност. Невозможно е да ја процените силата на некоја репрезентација, бидејќи порано или покасно сите влегуваат во проблем со коронавирусот. Чудно е што само Данците ги немаат тие проблеми“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шест лица загинаа во стампедо пред стадионот во Јуанде

Објавено пред

Најмалку шест навивачи загинаа во стампедо, пред стадионот во Јуанде, пред почетокот на натпреварот Камерун-Коморски острови во Купот на Африка.

Стампедото се случило кога навивачите се обиделе да влезат на стадионот за да го гледаат натпреварот. Според извори од Камерун уште 40 луѓе се хоспитализирани од кои некои се во критична состојба.

Официјалните лица изјавиле дека капацитетот на стадионот, поради ковид мерките, бил намален за 80 отсто, односно на трибините им било дозволено присуство на 50.000 луѓе.

Камерун, успеа да се пласира во четврт-финалето со победата од 2:1.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија57 минути

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија1 час

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет1 час

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет12 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет13 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија17 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија17 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа18 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија21 час

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија21 час

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија21 час

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија22 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет23 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија23 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет23 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија24 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет1 ден

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет1 ден

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет1 ден

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Досие