Контакт

Спорт

Наполи со „петарда“ во Верона, Осимен со совршен одговор за расистичките извици

Објавено пред

Наполи стигна до трилер-победа од 5:2 на гостувањето кај Верона за убаво да ја отвори новата сезона во Серија А, во која клубот влегува со големи амбиции за висок пласман. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас доби шанса да влезе во игра во 75. минута.

dobivaj vesti na viber

Верона прва дојде во водство преку Кевин Лазања во 29. минута од мечот, но до крајот на полувремето гостите направија пресврт. Новото засилување, Грузиецо Хвича Кваратсхелија, првин во 37. минута израмни пред Виктор Осимен во судиското продолжение да постигне гол за 1:2 и на интересен начин одговори на расистичките извици од делот на навивачите на Верона.

Домаќините не се предадоа и во 48. минута израмнија преку Томас Анри, но потоа „партенопеи“ ја покажаа силата. Кваратсхелија му асистира на Пјотр Зиелински во 55. минута, за десет минути подоцна Станислав Лоботка да зголеми на 2:4. Матео Политано во 79. минута од мечот зголеми на конечни 2:5.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал преку Барса до петта титула од Суперкупот во низа

Објавено пред

Реал Мадрид е освојувач на кошаркарскиот Суперкуп на Шпанија, откако повторно беа подобри од својот лут ривал, Барселона со 89:83 за петти пат еднопоруго да го освоијат ово трофеј.

dobivaj vesti na viber

Барса имаше фантастична серија во финишот на првата и почетокот на втората четвртина за да стигнат до 37:29 водство, пред во третата четвртина предводени од трите тројки на Серхио Љуљ, „кралевите“ да поведат со 55:49 пред последната четвртина. Барселона го врати водството, но остана без Јан Весели поради пет лични грешки, за потоа Габриел Дек да утне клучна топка при 71:71 за да се отиде во продолженија. Реал беше посигурен во последните минути за нов голема победа.

Таварес со 24 поени и 12 скока беше најдобар за „кралевите“, Џанан Муса имаше фантастични 19 поени, додека наругата страна Шанли имаше 21 поен за Барселона, а Никола Калиниќ заврши смо со 8 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Димушевски и Гушиќ втори во својата класа на Рели Србија

Објавено пред

Во својата прва рели сезона, македонскиот тандем Димушевски-Гушиќ постигна забележителен успех на 55-то издание на Рели Србија освојувајќи го второто место во нивната класа RC5.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот рели екипаж Владимир Димушевски и Бранко Гушиќ имаа забележителен и успешен настап со место на подиумот на нивното второ рели во дебитантската рели сезона на 55-то издание на Рели Србија кое викендов се возеше во околината на Врњачка Бања.

На извонредно тешкото дводневно рели долго преку 500 километри, со нивното возило Hyundai i20 Coupe во нивната класа RC5 со вкупно време од 2 часа и 2 минути тие го освоија второто место зад Романецот Ионут Забава со Renault Clio, а пред Бугаринот Александар Томов со исто возило како и нашиот екипаж. Во генералниот пласман, нашиот екипаж заврши на 20 то место од 39 возила колку што го стартуваа релито. Со ова Димушевски и Гушиќ ја заокружија успешната дебитантска сезона со две комплетирани релија по победата во истата класа на релито Мионица кое го возеа во јули.

– Вистинско рели, неверојатно тешки брзински испити, исцрпувачки 500 километри во два дена и предизвици кои навистина го вадат максимумот и секого во тимот – вели трикратниот македонски првак на кружни патеки, Владимир Димушевски кој од оваа сезона реши да се префрли на рели натпревари. – Првиот ден, во саботата, возевме “на нож“, бевме подобри од посилни возила од нашето и поискусни екипажи. Имавме скоро перфектен ден. Но, откако увидовме дека второто место во класата ни е обезбедено, во неделата се решивме за подефанзивна тактика, возевме поконзервативно и се фокусиравме да ја задржиме разликата во однос на Темов и Радулеску кои беа зад нас. Малку ми е жал што го расипавме генералниот пласман, ако продолжевме ви ист стил и во неделата, сигурно ќе бевме во првите 15 во генерала, но релито како тркачка дисциплина поради својата должина бара и многу тактика. Како и да е, многу сум задоволен од дебитантската сезона, нашето тркачко возило е сепак школско за тренинг и учење, што и беше првичниот план, но си покажавме себе си дека брзо можеме да се адаптираме во новата дисциплина и можеме да правиме поамбициозни планови за следната година за поконкурентно возило и настапи на повеќе трки.

– Ако споредам со првото рели во Мионица сега бевме двојно подобри и во делот на меѓусебната комуникација, подготовка за етапите и целосниот пристап во услови во кои ова беше двојно потешко и подолго рели. Најважно од се е дека го завршивме релито без некој поголем кикс во услови кога на секоја етапа имаше излетувања и инциденти. Во саботата ја завршивме целата работа околу добриот пласман, а во недела остана само да сме максимално внимателни. И на вториот ден почнавме брзо, но веќе на првата етапа влеговме во некои непотребни ризични ситуации и решивме сепак да успориме и да се трудиме да завршиме. Денешните етапи беа претежно низбрдо на асфалт на кој имаше многу песок кој ја правеше подлогата многу лизгава. Имавме еден момент на претпоследната етапа кога за малку извлековме жива глава кога веќе и концентрацијата почна да паѓа поради замор, но се со кое се соочивме овде е уште едно големо и непроценливо искуство за нас. Генерално, многу сум задоволен и среќен поради добриот настап и одличниот резултат.

Релито Србија е наследник на традиционалното Ју Рели и е централен и најквалитетен автомобилистички настан кај нашиот северен сосед. Релито мина во битка меѓу домашниот ас Душан Борковиќ и Бугарите Пламен Стајков и Мартин Сурилов. Со 10 победи на 12-те етапи Борковиќ по трет пат во својата кариера го заврши ова рели како севкупен победник, минута и 37 секунди пред Стајков и минута и 44 секунди пред Сурилов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милевски: Бугарија да ја пречекаме спортски и да ја победиме на терен

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија утре (20.45 часот) ја пречекува селекцијата на Бугарија во Скопје во последниот натпревар од годинашниот циклус во Лигата на нации. Селекторот Благоја Милевски повика на спортско навивање, потсети дека Македонија во Разград имаше пријателски пречек, а што се однесува до натпреварот, се надева на наш триумф.

dobivaj vesti na viber

„Би сакал да истакнам дека Македонија имаше одличен прием во Разград, за тоа таму јас и јавно се заблагодарив, немаше свирежи на химната, немаше инциденти. Верувам, посакувам, така да биде и утре во Скопје. Што се однесува до натпреварот, Македонија оди на победа, се надевам дека ќе го добиеме тоа што го заслуживме со играта и во Тбилиси против Грузија. Сега Бугарија има нов селектор со нова филозофија на игра и многу нови фудбалери. Тоа можеби е мал проблем, но секако ние сме фокусирани на нашата игра“, изјави селекторот Благоја Милевски.

Капитенот Енис Барди верува дека резултатот на утрешниот натпревар ќе биде многу подобар од претходниот против Грузија.

„Фудбалот се игра на резултат и не е добро кога ќе загубиш. Се надеваме дека утре ќе бидеме многу подобри и дека на крајот ќе освоиме три бода. Имаме нови фудбалери, тие имаат квалитет, даваат голови во клубовите, но треба да дојде моментот да се вклопиме добро и во националниот тим. Мислам дека имам одлична генерација и ќе направиме големи работи. Нашата цел е јасна, тоа е Европското првенство во 2024 година“, изјави капитенот Енис Барди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа3 часа

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа4 часа

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион5 часа

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа6 часа

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа7 часа

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...

Македонија10 часа

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ11 час

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа13 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет13 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет14 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа14 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа14 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија1 ден

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа1 ден

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа1 ден

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ1 ден

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа1 ден

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...