Контакт

Спорт

Натпреварот Данска-Финска нема да продолжи

Објавено пред

Натпреварот помеѓу Данска и Финска, на ЕУРО 2020 е прекинат, откако Кристијан Ериксен колабираше на теренот во 43.минута и нема да продолжи.

Десет минути лекарските тимови го реанимираа Ериксен на теренот, кога го изнесоа од стадионот беше приклучен на кислород.

УЕФА веднаш донесе одлука натпреварот да се прекине.

Мечот е прекинат при резултат 0:0.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фабињо потпиша нов петгодишен договор со Ливерпул

Објавено пред

Бразилецот Фабињо на долги патеки се обврза кон Ливерпул, откако потпиша нов петгодишен договор со „црвените“.

27-годишниот Бразилец пристигна на „Енфилд“ од Монако во 2018 година, и се покажа како клучен играч на Јирген Клоп, играјќи и во средината на теренот и како десен бек кога беше потребен. Тој сега останува во Ливерпул барем до 2026 година.

„Пресреќен сум што имам нов договор со клубот, бидејќи од почетокот бев позитивен и знаев дека сакам да останам во Ливерпул. Последните три сезони ми беа најадобри во животот, научив многу од менаџерот и остваривме големи работи. Ова е најдоброто место да се биде“, вели Фабињо.

Покрај Фабињо, Клоп се обидува да ја осигура и долгорочната иднина на уште неколку членови на првиот тим – Алисон, Виргил ван Дајк, Енди Робертсон и Мохамед Салах. Ливерпул имаа тивко лето со трансферите – единствено дефанзивецот на РБ Лајпциг, Ибрахиме Конате е ново име меѓу тимот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Премиер лигата ќе продолжи да се бори против расизмот со клечење пред мечевите

Објавено пред

Фудбалерите во Премиер лигата и 20-те клубови се согласиле да продолжат со клечењето пред мечевите од новата сезона и покрај дел од свирежите кои се слушнаа за време на мечевите на англиската репрезентација на ЕУРО 2020.

Како дел од кампањата против расизмот, клечењето стана практика во Премиер лигата по убиството на Џорџ Флојд од страна на бел полицаец во САД, и фудбалерите сметаат дека се праќа јасна порака со тој гест.

„Чувствуваме дека сега, повеќе од било кога, е важно да продолжиме со клечењето како симбол на обединетоста против сите форми на расизам. Остануваме посветени на целта да се искоренат расните прерасуди во глобалното општество кое треба да нуди вклученост, почитување и еднакви можности за сите“, се вели во соопштението на фудбалерите.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан сакал враќање во ПСЖ ова лето?

Објавено пред

Француските медиуми тврдат дека Златан Ибрахимовиќ прво се обидел да издејствува враќање во Пари Сен-Жермен пред да потпише продолжување на договорот со Милан.

Ибрахимовиќ потпиша едногодишен договор со „росонерите“ во април, а францускиот весник „Ле паризиен“ тврди дека неговиот агент Мино Рајола прво преговарал со ПСЖ за враќање во Париз, пред да добие „корпа“ од „светците“.

Ибрахимовиќ играше четири сезони во ПСЖ, постигнувајќи 156 гола во 180 меча, пред да се пресели во Манчестер јунајтед во 2016. 39-годишниот Швеѓанец сметал дека со ПСЖ има шанси да ја освои титулата од Лигата на шампионите во новата сезона, бидејќи тоа е му единствениот голем клупски трофеј кој му недостасува.

Според „Паризиен“, спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо отфрлил било каква можност за договор, по што Ибра се согласил на договор од 7 милиони евра за 2021/22.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија7 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија8 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија9 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија10 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија12 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет12 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа13 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија13 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија13 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија23 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија23 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија23 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија1 ден

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија1 ден

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт1 ден

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Досие