Контакт

Спорт

Натпреварот помеѓу Тотенхем и Ливерпул може да се преигра?

Објавено пред

Еден од најпознатите британски адвокати кои се занимаваат со спортско право, Тејлор Хит, проговори за правилата на Премиер лигата кои можат да доведат натпреварот помеѓу Тотенхем и Ливерпул да се преигра.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот беше проследен со серија грешки на судиите, Ливерпул доби два црвени картони и на крајот го загуби натпреварот со 2:1. Сепак, најмногу полемики предизвика одлуката да се поништи голот на Луис Дијаз во 34. минута при резултат 0:0. Конкретно, судиите се најдоа во центарот на вниманието кога по официјалното барање на Ливерпул, во јавноста беше објавена аудио снимката од ВАР собата.

„Правилото L18 вели дека одборот на Премиер лигата има моќ да нареди повторување доколку тоа е предложено од комисијата според Правилото W51“, објасни Хит.

„Дополнително, Правилото W1 вели дека одборот на Премиер лигата има можност да ги испита сите прекршувања на правилата, вклучително и оние направени од судиите, додека Правилото бр. 4 дозволува секој поединечен судија да се согласи неговите одлуки да бидат прегледани во согласност со Законите на играта, но и во согласност со актуелните протоколи на Фудбалската асоцијација“, продолжува Хит.

„Тоа му остава можност на Ливерпул да лобира во Премиер лигата и да го убеди одборот да ги примени овие правила, да формира комисија на која има право и на тој начин да ја искористи својата моќ да се избори натпреварот да биде повторен“, вели адвокатот и на крајот додава:

„За да има случај надвор од опсегот и јурисдикцијата на Премиер лигата, Ливерпул треба да започне со докажување дека имало прекршување на непишан договор за доверба меѓу двете страни кога станува збор за почитување на правилата или тврдење дека судиите ги извршуваа своите должности на невнимателен начин што довело до нивен пораз“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Германец ја презеде репрезентацијата на Косово

Објавено пред

Германецот Франко Фода (58) стана нов селектор на фудбалската репрезентација на Косово. Фода го наследи Примож Глиха, кој поднесе оставка на крајот на минатата година.

dobivaj vesti na viber

Франко Фода во кариерата играше во Кајзерслаутерн (1987-1990), Баер Леверкузен (1990-1994) и Штутгарт (1994-1996). Потоа во 1997 година во австриски Штурм каде трнер му беше легендарниот Ивица Осим. Кариерата ја заврши во 2002 година.

Тренерската кариера ја започна како асистент во стручниот штаб на Штурм, каде се задржа 11 години, во 2012 година го презеде Кајзерслаутерн.

Две години подцна се врати во Штурм кој го водеше уште четири сезони, а потоа од 2018 до 2022 година беше селектор на Австрија со која забележа 26 победи на 47 натпревари.

Тој поднесе оставка откако Австрија со поразот од Велс во Кардиф остана без шанси за пласман на Светското првенство во Катар во 2022 година.

Во меѓувреме имаше епизода во Цирих, но швајцарскиот шампион го отпушти по само три месеци.

Косовските медиуми јавуваат дека Фода и неговите соработници Томас Кристлим и Роберт Ибертсбергер ќе добиваат 800.000 евра или 33.000 евра месечно за двегодишен договор.

Косово наесен ќе игра во игра во Лигата на нации, во Ц дивизијата, во групата со Кипар и Романија, додека третата селекција ќе биде позната по мартовскиот двомеч меѓу Гибралтар и Литванија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Јонг: Лут сум, објавени се многу лаги

Објавено пред

Фудбалерот на Барселона и репрезентативец на Холандија, Френки де Јонг демантираше дека сака да го напушти клуботна крајот на сезоната. Некои британски и шпански медиуми неодамна објавија дека за холандскиот фудбалер се заинтересирани Манчестер јунајтед, Челзи и Пари Сен Жермен.

dobivaj vesti na viber

„Лут сум, бидејќи медиумите објавија многу информации, кои не се точни. Беа објавени многу лаги, вистината е далеку од реалноста. Информациите за мојата плата не се точни. Многу сум среќен во Барселона, тоа е клубот од моите соништа. Се надевам дека ќе играм уште многу години за овој клуб“, рече Де Јонг во Неапол пред првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите против Наполи.

Де Јонг (26) пристигна во Барселона во 2019 година од Ајакс. Тој има договор со каталонскиот клуб до јуни 2026 година.

Холандскиот репрезентативец оваа сезона за каталонскиот клуб одигра 24 натпревари во сите натпреварувања и постигна еден гол.

Фудбалерите на Барселона вечерва од 21 часот гостуваат кај Наполи во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Алкараз го предаде мечот во Рио де Жанеиро

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го предаде мечот од првото коло во Рио де Жанеиро поради повреда на скочниот зглоб.

dobivaj vesti na viber

Вториот играч на светот го повреди зглобот, на самиот почеток, во вториот поен на дуелот со локалниот претставник Тиаго Монтеиро.

За да не ја влоши повредата, Шпанецот реши да се предаде по крајот на вториот гем.

Алкарас минатата сезона стигна до финалето на овој турнир, што значи дека ќе остане без 300 поени.

Утре ќе ги направам тестовите и ќе видиме дали е сериозно или не“, изјави Алкарас.

Инаку, Алкараз ја освои титулата во дебитантскиот настап во Рио во 2022 година, која лани не успеа да ја одбрани бидејќи беше поразен во финалето од Камерон Нори.

На АТП листата, тој има 535 поени повеќе од Јаник Синер, а на почетокот на наредниот месец треба да ја брани титулата на Мастерсот во Индијан Велс. .

Инаку, во следното коло Монтеиро ќе игра против сонародникот Фелипе Мелигени Алвеш.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа3 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет3 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион4 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа13 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија15 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија15 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ18 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија19 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија20 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија20 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија22 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија23 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...