Контакт

Спорт

Навивач на Анкарагучу го нападна Тосун

Објавено пред

Во натпреварот од петтото коло на турската Суперлига, во кој се сретнаа Анкарагучу и Бешикташ, навивач го нападна Ченк Тосун по поразот од неговиот тим од 3:2.

dobivaj vesti na viber

На крајот од натпреварот на теренот влезе симпатизер на клубот од Анкара и го удри искусениот напаѓач на тимот од Истанбул. Следуваа брканица и масовна тепачка…

Црвени картони добија Марлон Касвиер од домашниот тим и Џозеф де Соуза Дијаз од Бешикташ.

Тосун летово се врати во турскиот клуб од Еветрон и на теренот ги мина последните десет минути.

Благодарение на победата во главниот град, Бешикташ се искачи на врвот на табелата во турскиот шампионат со два бода повеќе од Коњаспор и три повеќе од Фенербахче, Башакшехир, Газијантеп и Трабзон.

Полицијата соопшти дека хулиганот е приведен и дека се наоѓа во притвор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фернандо Торес покажа како ги направи неверојатните мускули

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Атлетико Мадрид и Ливерпул, Фернандо Торес минатата година изненади многу фанови откако се појавија фотографии во кои се забележува дека има набиено фантастични мускули, и Шпанецот сега првпат на Инстаграм објави дел од неговата напорна програма во теретана.

dobivaj vesti na viber

38-годишниот Торес работи на различни машини, на кои убаво се гледаат неговите огромни бицепси, кои ги направи по крајот на фудбалската кариера пред три години.

Тој во моментов работи како тренер на У-19 тимот на Атлетико Мадрид. Во својата кариера тој имаше 262 гола во 767 настапи за своите клубови, а за Шпанија имаше 38 гола во 106 меча за Шпанија, со која го освои Светското првенство во 2010 и две Европски првенства.

Фановите се чудат колкав се „направил“ Фернандо Торес

Прикажи повеќе...

Спорт

Габриел Жесус среќен што се „ослободи“ од притисокот на Гвардиола

Објавено пред

Габриел Жесус објасни дека главната причина што си замина од Манчестер сити во Арсенал е што му се „смачило“ од побарувањата на менаџерот Пеп Гвардиола.

dobivaj vesti na viber

25-годишниот Бразилец замина во северен Лондон за 45 милиони фунти и имаше совршен почеток со 4 гола во 8 настапи, велејќи дека се чувствува „ослободен“ во новиот тим.

„Се работи за тоа како Гвардиола го разбира фудбалот и што сака од своите фудбалери. Потоа, имаш избор да го прифатиш тоа или не. Ако не го прифаќаш, тогаш е ‘благодарам’ и одиме понатаму. Го прифаќав тоа некое време, но сепак, потоа си кажав дека сакам нешто повеќе за мене. Му се заблагодарив, тој ме разбра и одиме понатаму. Тука во Арсенал е поинаку. Фудбалот е поинаков, поинакви фудбалери, поинаков начин на игра. Во Сити, напаѓачот нема многу контакт со топката, погледеите ги нивните натпревари. И кога е време да се допре топката, тоа ќе го направи нема да биде напаѓач, бидејќи Гвардиола ќе доближи фудбалер од средниот ред. Зборував со Микел Артета за стилот на игра и тој добро ме познава. Сега сум слободен на теренот, играм со насмевка на лицето и го давам максимумот“, вели Жесус за „ЕСПН Бразил“.

Жесус постигна 95 гола за Сити во пет и пол сезони во тимот, освојувајќи четири титули од Премиерлигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Збогувањето на Меси ќе биде како тоа на Федерер“

Објавено пред

Селекторот на Аргентина, Лионел Скалони, верува дека Лионел Меси ќе има збогување какво што неодамна имаше тениската ѕвезда Роџер Федерер.

dobivaj vesti na viber

35-годишниот Меси неодамна постигна четири гола на пријателските натпревари против Хондурас и Јамајка како дел од подготовките на Аргентина за Светското првенство во Катар.

Скалони минатата недела го продолжи договорот со Аргентина до 2026 година смета дека Меси го заслужува најдоброто можно збогување.
„Треба да ја искористите таа предност. Тоа е како со Федерер. Тој се пензионираше и што се случи? Сите се преплавени со емоции, сите велат ‘тој повеќе не е тука, нема да игра повеќе’. Истото ќе се случи и со Меси. Ајде да уживаме без разлика од која земја е. Одлично е да го гледам. Имам можност да му бидам тренер, но да сум навивач би платил карта да го гледам и да го купам неговиот дрес. Единствено што ни простанува е да уживаме. Не знам дали такво нешто ќе се повтори“, изјави Скалони.

Меси сè уште не зборува за пензија, но на крајот од оваа сезона ќе стане слободен играч.

Тогаш ќе треба да донесе одлука каде ќе ја продолжи кариерата.

Прашање е дали ќе се врати во Барселона, ќе остане во Париз или ќе замине во Америка, каде има понуда од Интер Мајами.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ35 минути

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет3 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија3 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија4 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија4 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија6 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет9 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет9 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет9 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет9 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија9 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет22 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија23 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...