Контакт

Спорт

Навивачите го бираат најдобриот играч во Премиер лигата

Објавено пред

Повеќе од 100 новинари гласале за да биде скратена листата на кандидати за најдобар играч во Премиер лигата. На листата останаа седум имиња, а најдобриот ќе го изберат навивачите.

Во конкуренција за најдобар во 2002 година останаа четворица играчи на Ливерпул и по еден на Астон Вила, Манчестер сити и Манчестер јунајтед.

Тоа се Вирџил ван Дајк, Џордан Хендерсон, Садио Мане, Мохамед Салах, Џек Грилиш, Кевин Де Брујне и Маркус Рашфорд.

Името на победникот ќе биде објавено на 21.декември, овде можете и вие да гласате.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Балотели не го сакаат ни во родниот град: Ти си човек без достоинство!

Објавено пред

Еден од најконтроверзните фудбалери на денешницата, Италијанецот Марио Балотели повторно е во центарот на вниманието. Неговиот нов клуб Монца неодамна гостуваше во Бреша, на стадионот „Марио Ригамонти“ во меч од Серија Б.

„Кориере дела Сера“ пишува дека Балотели не можел да се паркира во внатрешниот дел од стадионот, па морал да бара паркинг надвор од стадионот.

Пред стадионот бил дочекан со транспарент со кој навивачите на Бреша му порачале дека тој нема достоинство.

„Постојат играчи кои го сакаат овој град, а ти за нас ништо не вредиш. Ти си човек без достоинство“ гласела пораката.

Поранешниот репрезентативец на Италија е роден во 1990 година во Палермо, но израснал во Бреша каде настапуваше до неодамна. Сепак, кога тимот почна да бележи лоши резултати, Марио на полусезона го напушти клубот и ги остави „на цедило“, што навивачите не му го заборавиле, а очигледно не му го ни простиле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чупиќ: Данска и Норвешка најголеми фаворити за финале, ќе решава една топка

Објавено пред

Хрватскиот ракометар Иван Чупиќ, десното крило на скопски Вардар по враќањето на својата селекција во татковината ги искажа импресиите по одиграниот шампионат.

„Не може да е добро кога не отидовме во четвртфинале, одигравме многу лош меч со Данска и резиме на се е дека требаше и можеше подобро. Ни фалеше од се по малку, и одбрана, транзиција напад, играчи, помалку повреди. Не треба да се бара алиби затоа што овој резултат е нашата реалност“ рече Чупиќ за хрватските медиуми по доаѓањето во Загреб.

Хрватскиот репрезентативец одигра на Мундијалот помалку од 2 часа, а своето најдобро издание го имаше против Аргентина (Хрватска доживеа пораз од „Гаучосите“), со 7 гола. Играчот за кој се споменува дека ќе го напушти „црвено-црниот“ дрес и ќе се врати во редовите на Загреб го прогнозираше и изгледот на финалната двојка на шампионатот.

„Норвешка се подигнува, Франција се мачи, но секогаш е Франција, Данците изгледаат самоуверено и моќно, Шпанците знаат да играат важни мечеви и тоа се главните 4 фаворити. Ги гледам Данците и Норвежаните како најголеми фаворити иако ќе одлучува една топка“ смета хрватскиот ракометар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ноле со порака на денот кога почина Коби: „Те сакам, пријателе мој“

Објавено пред

Точно една година помина од трагичната хеликоптерска несреќа во која меѓудругите животот го загуби и кошаркарскиот ас, Коби Брајант – трагедија која го здрма спортскиот свет. Веста за трагедијата на Коби, српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ го затекна на Австралија опен.

„Тој е еден од најголемите спортисти на сите времиња, ме инспирираше мене и многу други. Ја имав таа среќа да имам одличен однос со него, ми беше поддршка кога ми беше потребно, ми даваше совети, секогаш беше тука. Тој беше мојот ментор, мој пријател“ рече Ѓоковиќ пред 366 дена.

Српскиот тенисер се сети на својот пријател и на 23 август минатата година кога Коби требаше да го прослави својот роденден. Ноле на Коби се сети и денеска, на денот кога замина во вечноста.

На Инстаграм сподели фотографија од нив двајцата со краток опис на англиски и на италијански:

„Засекогаш Мамба. Те сакам, пријателе мој“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ3 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа3 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет6 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа6 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа7 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија8 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија8 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа9 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа9 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија10 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија10 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија10 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа11 час

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет11 час

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет22 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет24 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет1 ден

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Досие