Контакт

Спорт

Навивачите не го сакаат Погба во ПСЖ

Објавено пред

Навивачите на ПСЖ му испратија порака на Пол Погба дека не го сакаат во нивниот тим. Погба изминатите две недели се поврзува со „светците“, според медиумите клубот преговара со Манчестер јунајтед за неговиот трансфер.

Навивачите на ПСЖ, со транспарент, му порачаа дека не е добредојден во нивниот тим.

„Погба послушај ја мајка ти. Таа не сака да дојде овде и ние не го сакаме тоа“.

Пол Погба никогаш во кариерата не играл во Лига 1. Како младинец од Авр се пресели во Манчестер јунајтед, а потоа играше и за Јувентус. Во 2016 година за 105 милиони евра се врати на „Олд Трафорд“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луис Суарез пак спасител на Атлетико кај Хетафе

Објавено пред

Хетафе останува на последното место во шпанската Ла лига со шест порази во низа, откако дозволија да пропуштат 1:0 водство против шампионот Атлетико Мадрид во последните десетина минути од мечот, благодарение на фантастичниот Луис Суарез.

Хетафе немаа дадено гол против Атлетико во претходните 20 меѓусебни дуели, и последен пат го најдоа патот до мрежата на „рохибланкос“ во далечниот ноември 2011 година. Херој на Хетафе беше српскиот дефанзивец Стефан Митровиќ, кој покрај тоа што постигна гол во 45. минута од мечот, успеа да го заддржи на дистанца напаѓачкото дуо на Атлетико, Луис Суарез и Антоан Гризман во првото полувреме.

Сепак, Карлес Алена доби заслужен црвен картон во 74. минута за да ги остави домаќините во тешка позиција, и само четири минути подоцна Суарез стрелаше за израмнување за тимот на Диего Симеоне. Во 91. минута, Суарез, како мноногу пати минатата сезона, беше одлучувачкиот играч за големи три поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели со голчиште за Адана, се вратија од 0:3 за реми со Бешикташ во 97. минута!

Објавено пред

Аданаспор успеа во драматичен меч да извлече 3:3 реми со лидерот на табелата Бешикташ со гол во 97. минута, а мечот на „Водафон парк“ во Истанбул беше одбележан и со првиот гол на Марио Балотели за Адана.

Домаќините најавија висока победа, откако Франциско Монтеро по асистенција Миралем Пјаниќ стрелаше во 20. минута за 1:0, пред Бразилецот Жозеф да зголеми на 2:0 во 43. минута. Само што почна второто полувреме, во 53. минута Бурак Јилмаз зголеми на 3:0, по што следуваше неверојатниот камбек на Адана.

Матијас Варгас во 60. минута намали на 1:3, Балотели во 79. минута го постигна првенецот во турскиот шампионат, пред Конгоанецот Брит Асомбалонга во 97. минута да донесе поен за Адана.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-62-37466”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Пенал драма на „Дал’Ара“ – Болоња и Џенова на крајот со реми

Објавено пред

Болоња и Џенова одиграа интересно 2:2 реми на „Ренато Дал’Ара“ кое беше одлучено со два пенали во последните минути од натпреварот, и резултат кој двата тима не го посакуваа по лошиот старт на сезоната.

Шкотланѓанецот Арон Хики ги донесе Болоња во водство во 49. минута од мечот со убав удар од далечина, но Џенова успеа да израмни само шест минути подоцна со убавиот гол со глава на Матија Дестро.

Горан Пандев влезе во игра во 68. минута, но неговиот тим повторно беше во негатива во 85. минута, кога беше досуден пенал, а Марко Арнаутовиќ го постигна својот втор гол во дресот на Болоња. Кога се веруваше дека поените остануваат за тимот на Синиша Михајловиќ, беше досуден помалку контроверзен пенал за Џенова, кој капитенот Доменико Кришито сигурно го реализираше.

e>

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија3 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет4 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет4 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион4 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија7 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија7 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион9 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија9 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија12 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија12 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет13 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион13 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет14 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија14 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет1 ден

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет1 ден

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Досие