Контакт

Спорт

НБА ќе започне на 22.декември

Објавено пред

Новата сезона во НБА-лигата би требало да започне на 22.декември, објави ЕСПН. Според овој медиуми, челниците на лигата и Здружението на кошаркарите биле блиску до постигнување договор околу овој датум. Наскоро, информацијата, би требело да добие и официјална потврда.

Доколку двете страни се договорат, тогаш тренинг-камповите ќе бидат отворени од 1.декември. Исто така, ќе биде воведена уште една измена, наместо вообичаените 82 натпревари, секој тим во сезоната ќе одигра по 72 натпревари.

За потсетување, претходната сезона во НБА заврши на 12.октовмри. Поради пандемијата на коронавирусот, завршницата се играше во „меурот“, во Орландо.

Титулата ја освоија кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ливерпул остана и без Наби Кеита

Објавено пред

Нов натпревар и нова повреда во редовите на Ливерпул. Наби Кеита ја прошири листата на повредени на „Енфилд“.

Ливерпул, синоќа, без пола тим славеше над Лестер со 3:0, но во текот на мечот останаа без Кеита. Фудбалерот за чии трансфер црвените пред две години платија 60.000.000 евра, теренот го напушти во 53.минута.

„Почувствува болка во коленото, не можеше да го продолжи натпреварот. Деталните прегледи ќе покажат за каква повреда станува збор“, рекол менаџерот Јирген Клоп, кој гласно го искажал незадоволството од густиот распоред.

Клоп се соочува со големи проблеми, поради повреди долго време ќе отсуствуваат Вирџил Ван Дајк и Џо Гомез, додека Трент Александер-Арнолд и Џордан Хендерсон нема да можат да им помогнат на соиграчите околу еден месец.

Во тимот против Лестер го немаше и Мохамед Салах. Египетскиот репрезентативец е позитивен на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер сити нудат 105.000.000 евра за Лукаку

Објавено пред

Пеп Гвардиола сака да го има во Манчестер сити напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку. Гвардиола смета дека Белгиецот може да ги реши проблемите со ефикасноста во нападот. Англичаните тврдат дека Сити, во јануарскиот преоден рок, ќе испратат понуда до Интер.

Манчестер сити, од почетокот на сезоната во Премиер лигата, на осум натпревари постигнале само десет гола. Гвардиола смета дека му е потребен нов напаѓач, кој ќе биде наследникот на Кун Агуеро. Аргентинецот има 33 години, а во последните две сезони често има проблеми со повредите.

Според медиумите во Англија Манчестер сити за Лукаку ќе понудат 105.000.000 евра.

Лукаку е најдобриот играч на Интер, минатата сезона тој постигна 34 гола.

Инаку, Лукаку од Манчестер, но од неговиот црвен дел, се пресели во Милано.

Белгиецот во периодот 2017-2019, за Манчестер јунајтед одиграл 66 натпревари, постигнал само 28 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Артета за Пепе: На ова ниво тоа е неприфатливо

Објавено пред

Дуелот на Езџјан Алиоски и Пепе, по кој играчот на Арсенал доби црвен картон, е тема на денот во англиската фудбалска јавност.

Најскапиот фудбалер во историјата на Арсенал во 52. минута мораше да го напушти теренот во Лидс.

Пепе со овој потег дополнително го навлече гневот на својот менаџер, Микел Артета.

„Тоа е неприфатливо. Неприфатливо. На ова ниво не можете да правите вакви глупости“, рекол Артета.

Дуелот со Лидс беше само втор во Премиер лигата, кој Пепе го почна во стартната постава.

Никола Пепе летото во 2019 година за сума од 80.000.000 евра од Лил се пресели во Арсенал.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 минути

Статистика: Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Македонија1 час

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Македонија2 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа2 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион3 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа3 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија4 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет4 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет5 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет5 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет16 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија16 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија16 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Свет17 часа

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември, изјави шефот на американската програма за вакцина против коронавирус,...

Свет18 часа

Протести во Германија против ограничувањата поради коронавирусот

Во Германија денеска се одржа протест против ограничувањата поради коронавирусот. Протестот, на кој имаше нереди, беше прикажуван во живо на...

Регион20 часа

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек...

Македонија21 час

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 824 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни...

Македонија23 часа

Полицијата упадна на семејна веселба со 70 гости во Гостивар

Седумдесет гости се собрале синоќа во угостителски објект на семејна веселба во селото Здуње, Гостиварско и покрај забраните за групирање...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на Филипче и лампиони на Шилегов

ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на министерот за здравство, Венко Филипче, и лампиони за градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов,...

Македонија24 часа

Пендаровски: Негацијата на јазикот и културата е ништење на националната припадност

Јазикот и културата се фундаменти на секој народ и нивната негација значи обид за ништење на националната припадност, вели претседателот...

Досие