Контакт

Спорт

НБА лигата не смее да ги поддржува протестите во Хонгконг за да не ја навреди Кина

Објавено пред

НБА лигата во понеделникот се извини на Кина за коментарите кои на Твитер ги постави генералниот менаџер на Хјустон рокитс, Дарил Мори со поддршка за протестите во Хонконг.

Поддршката на Мори за демонстрантите во Хонконг беа причина НБА преку соопштение да изрази жалење што „ги навредивме пријателите и фановите во Кина“, додека во кинеската верзија на соопштението се вели дека се „екстремно разочарани од неприфатливите коментари“ на Мори.

Со извинување од Токио се јави и Џејмс Харден, кој се обиде да го дистанцира тимот од контроверзите.

„Се извинуваме. Ја сакаме Кина. Сакаме да играме таму и секогаш се чувствуваме добредојдени“, изјави Харден по егзибицискиот меч во Јапонија.

Оваа внимателност, секако, доаѓа во обидот НБА да не си го наруши статусот во Кина, каде што кошарката е најпопуларен спорт и каде што над 300 милиони луѓе го играат овој спорт. НБА е вклучена во Кина во 1992, кога ја отвори првата канцеларија во Хонгонг, а сега има низа на договори со локалните дигитални ТВ мрежи.

Хјустон, посебно, се популарни во Кина откако тие го драфтуваа Јао Минг како прв избор на драфтот во 2002. НБА-Кина, подружницата на лигата во оваа земја беше формирана во 2008 и според магазинот „Форбс“ има вредност над 4 милијарди долари. НБА тимовите добија 47 милиони нови следбеници на социјалните мрежи во 2018/19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Озил: Јас одлучувам кога ќе си одам од Арсенал!

Објавено пред

Фудбалерот на Арсенал, Месут Озил во интервју за британски „The Athletic“ раскажа каков е неговиот статус на „Емирати“. Посебно се осврна на својот договор со кј добива 350.000 фунти неделна плата.

„Две години се обидуваат да ме уништат, да ме направат несреќен, се надеваат дек ќе ги свртат сите против мене и ќе направат лажна слика“ вели Озил.

Германскиот фудбалер со турски корени тврди дека се до истекот на неговиот четиригодишен договор ќе се бори за место во првата постава на „топчиите“, а клубот ќе го напушти кога тој ќе одлучи.

„Мојата позиција е јасна, тука сум до последниот ден од договорот и ќе давам се од себе. Ваквите ситуации не можат да ме скршат, само ме прават посилен. Јас одлучувам кога ќе го напуштам Арсенал, никој друг ја нема таа моќ. Не потпишав договор на 2 или 3 години, потпишав на 4 години и тоа ќе го испочитувам“ – вели Озил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нападот на „биковите“ или одбраната на „јорганџиите“ – кој оди на мегдан со ПСЖ?

Објавено пред

Голем хендикеп за Лајпциг е што ќе го нема Тимо Вернер (потпиша за Челси) во составот, Атлетико Мадрид без заразените Корeа и Врсаљко во Лисабон, Феликс се опорави од повредата.

Ова накратко е најавата за вечерашниот четвртфинален двобој во Лигата на шампиони меѓу Атлетико Мадрид и Лајпциг.

Подобриот од овој дуел оди на мегдан со ПСЖ во полуфиналето.

„Биковите“ од Лајпциг испишуваат историја, првпат се меѓу осумте најдобри на Стариот континент.

„Јорганџиите“ се секогаш тука близу до врвот, но никогаш на него. Олеснително за нив е што го нема градскиот ривал Реал Мадрид, елиминиран е од Сити.

Атлетико тука стигна по драматилен меч на „Енфилд“ со првакот Ливерпул, а Лајпциг со две победи го исфрли од игра минатосезонскиот финалист, Тотенхем.

Младиот стручњак на клупата на Лајпциг, Јулијан Нагелсман смета дека имаат замена за голгетерот Вернер.

„Имаме играчи кои може да го заменат Вернер. Атлетико е физилка екипа, со снажни стопери. Нема да го менуваме нашиот стил на игра. Ќе се обидеме да најдеме празнина во нивната одбрана. Притисокот и нервозата се присутни. Имаме план и ако постигнеме први гол, но и ако примиме. Подготвени сме“ рече Нагелсман.

Чоло Симеоне во Лисабон е без Кореа и Врсаљко, а во составот ќе има и 4 играчи од младинскиот погон.

„Помина доста време од нашиот последен меч во ЛШ. Победата на `Енфилд` беше сјајна, но ова е нов почеток. Фокусирани сме на мечот, да се подготвиме на вистинскиот начин. Лајпциг има одличен тим, со млад тренер кој врши одлична работа“ смета Симеоне.

Атлетико сезонава во Ла Лига на 38 меча постигна 51 гол, а Лајпциг во Бундеслигата на 34 меча имаше реализација на 81 гол.

Мечот почнува во 21 часот и се игра на стадионот „Жозе Алвеладе“ во Лисабон, Португалија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Оџо пред смртта тренирал по трипати на ден

Објавено пред

Кошаркарот на Црвена Звезда, Мајкл Оџо (27) најверојатно напорните тренинзи го чинеле живот.

Информациите кои денеска ги пласираат српските медиуми се дека кошаркарот кој почина на 7. овој месец неколку дена пред смртта имал по три тренинзи дневно што било големо оптоварување за неговиот организам.

Нигерискиот кошаркар речиси цел месец се борел со Ковид 19, имал воспаление на белите дробови и поради тоа докторите му советувале да мирува. Сепак, тој не ги послушал инструкциите.

„Вишото јавно обвинителство го презема случајот. Засега е утврдено дека Оџо тренирал по трипати на ден, наутро имал футинг (трчање со истегнување), потоа околу 12 часот редовен тренинг, а навечер одел во вежбална. Тоа на крајот довело до смртта на кошаркарот кој се уште не бил опоравен од коронавирусот. Тој на 28 јули ја добил птврдата дека е негативен на Ковид 19, но подоцна било утврдено дека се уште во него постоела инфекција која е последица на вирусот“ – информира неименуван извор за српски „Телеграф“.

Се уште не се познати резултатите од обдукцијата кои се очекува да ја откријат вистинската причина за смртта на кошаркарот.

Информациите се дека Оџо на сопствена одговорност се вратил на теренот без одобрение од клупскиот доктор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија52 минути

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија1 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија1 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија2 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ2 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија3 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет4 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија5 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа5 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет5 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија6 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет16 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет19 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија19 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија21 час

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија22 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија23 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија24 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија1 ден

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Досие