Контакт

Спорт

НБА му даде уште една награда на Херел

Објавено пред

Центарот на Лос Анџелес лејкерс Монтрез Херел доби уште една награда од НБА-лигата. Херел ја доби наградата „Хустл“ за сезоната 2019/2020. Оваа награда му се доделува на кошаркар кој со својата енергија и залагање најмногу му помага на тимот.

Херел претходно беше прогласен за најдобар шести играч во лигата.

Инаку, Херел со Клиперси не успеа да мине подалеку од полуфиналето на Западот. Беа поразени од Денвер со 3:4 иако водеа во серијата со 3:1.

Херел заедно со Лу Вилијамс направија „хаос“ во соблекувалната бидејќи немаа голема минутажа во плејофот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Звезда по драматични продолженија ги урна „Армејците“!

Објавено пред

Црвена звезда првпат од 2016 година успеа да ја победи ЦСКА Москва со 86:84 по драматични продолженија во Белград за да го поправи скорот во Евролигата на 2-2, додека „Армејците“ паднаа на 2-3.

ЦСКА Москва имаше периоди во кои доминираше во играта, на крајот Звезда славеше. Дејан Давидовац постигна тројка, па два поени за да донесе 71:70 водство на Звезда на минута пред крајот, по што Џордан Лојд имаше две слободни фрлања пред Даниел Хакет да врати со тројка и да примора продолжувања. Лојд на крајот на 54 секунди пред крајот ан продолжението донесе победа за белградскиот клуб.

Лојд имаше партија на кариерата со 29 поени, додека Кори Валден додаде 12, а Марко Јагодиќ 11 за Звезда.

Во Атина пак, Панатинаикос предводен од Немања Недовиќ и неговите 28 поени (од седум тројки), стигна до импресивна 82:68 победа над Фенербахче. Лоренцо Браун постигна 17 поени, а Ахмет Дувериоглу 15 за Фенер, чиј тренер Игор Кокошков беше исфрлен во првото полувреме поради две технички грешки.

ЕВРОЛИГА, 5.КОЛО

Панатинаикос – Фенербахче 82:68 (22:13, 15:17, 25:26, 20:12)

Жалгирис Каунас – Валенсија 82:94 (27:22, 18:15, 12:30, 25:27)

Црвена звезда – ЦСКА Москва 86:84 (18:20, 17:23, 11:8, 27:22, 13:11)

Зенит Санкт Петерсбург – Милано, одложено

Алба Берлин – Басконија, одложено

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Милан победи во Глазгов, рутина за Тотенхем и Лестер

Објавено пред

Дуелот на двата поранешни европски шампиони, Селтик и Милан, заврши со нова победа на „росонерите“ (1:3) на отварањето на Лига Европа, англиските клубови Тотенхем и Лестер забележаа рутински победи, додека балканските тимови немаа многу среќа – Црвена звезда загуби кај Хофенхајм (2:0), Динамо Загреб со многу среќа одигра 0:0 со Феенорд, додека Лудогорец загуби дома од Анверпен.

На „Селтик парк“, Милан дојде во водство уште во 14-тата минута со првиот гол на Раде Круниќ во дресот на „росонерите“, а Брахим Дијаз во 42. минута зголеми на 0:2. Шкотскиот шампион го направи мечот интересен со голот на Мохамед Ел Јунуси во 75. минута од мечот, но неговиот норвешки сонародник Јенс Хауге во 92. минута ја потврди победата на тимот на Стефано Пиоли.

Тотенхем со 3:0 лесно го совлада ЛАСК Линц со головите на Лукас Моура и Сон Хеунг-Мин, а и Лестер имаше лесна победа, од 3:0 над украинскиот клуб Зорја.  Црвена звезда постигна гол кој беше поништен поради офсајд, пред Баумгартнер да им донесе 2:0 победа на Хофенхајм. Во Загреб пак, Динамо и покрај досудениот пенал за Феенорд изддржа за 0:0 реми.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Г

Брага – АЕК 3:0

Лестер – Зорја Луханск 3:0

ГРУПА Х

Селтик – Милан 1:3

Спарта Прага – Лил 1:4

ГРУПА И

Макаби Тел Авив – Карабаг 1:0

Вилјареал – Сиваспор 5:3

ГРУПА Ј

Лудогорец – Антверпен 1:2

Тотенхем – ЛАСК Линц 3:0

ГРУПА К

Динамо Загреб – Феенорд 0:0

Волфсбергер – ЦСКА Москва 1:1

ГРУПА Л

Хофенхајм – Црвена звезда 2:0

Слован Либерец – Гент 1:0

СЕЛТИК – МИЛАН

ЛЕСТЕР – ЗОРЈА


ТОТЕНХЕМ – ЛАСК

ВИЛЈАРЕАЛ – СИВАСПОР

ХОФЕНХАЈМ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

СПАРТА ПРАГА – ЛИЛ

ЛУДОГОРЕЦ – АНТВЕРПЕН

ВОЛФСБЕРГЕР – ЦСКА МОСКВА

ЛИБЕРЕЦ – ГЕНТ

Прикажи повеќе...

Спорт

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Објавено пред

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако пропушти победа во последните секунди за 24:24 (13:12) реми со упорниот Порто, за кој блесна македонскиот голман, Никола Митревски.

Португалскиот клуб уште на почетокот покажа дека ќе биде противник кој не смее да се потцени, откако по првичното водство од 4:2 на Вардар, направија серија од 0:6 за 8:4, предводени од одличниот Митревски на голот. Вардар успеа да се соземе и да го врати водството до полувреме (13:12), и оддржуваше предност од еден гол до 42. минута од мечот, кога Порто успеа да поведе повторно со два гола разлика (22:24).

Во неверојатниот финиш, Вардар успеа да се врати и да има предност преку Иван Чупиќ, за на крајот во последната секунда со малку среќа португалскиот клуб да дојде до поен. Чупиќ беше најефикасен со седум постигнати гола, ветеранот Марко Вујин додаде пет, додека Борко Ристовски имаше 17 одбрани на голот.

Во другите натпревари, Кјелце и Флензбург ја продолжија трката за првото место – Флензбург потешко од очекувањата со 37:35 го победи Елверум, додека Кјелце ја продолжи лошата низа на Пари Сен-Жермен со 35:33 победа. Мешков претходно со 26:24 го победи Пик Сегед, оставајќи го унгарскиот клуб без поени оваа сезона.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА А

ВАРДАР – Порто 25:25 (13:12)

Мешков Брест – Пик Сегед 26:24 (11:12)

Флензбург – Елверум 37:35 (18:14)

Кјелце – ПСЖ 35:33 (18:18)

Табела: 1.Кјелце 8, 2.Флензбург 8, 3.Мешков 6, 4.Порто 5, 5.Вардар 3, 6.ПСЖ 2,  7.Елверум 2, 8.Пик Сегед 0.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија6 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион7 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија8 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет8 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет9 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија11 час

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија12 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа13 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија16 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион16 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет16 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија17 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет17 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија18 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет1 ден

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет2 дена

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Досие