Контакт

Спорт

Неизвесен настапот на Маунт против Реал

Објавено пред

Челси и Реал, вечерва, ќе го одиграат полу-финалниот реванш во Лигата на шампионите. Менаџерот на Челси, Томас Тухел, и во реваншот ќе го составува тимот без Матео Ковачиќ, а неизвесен е и настапот на Мејсон Маунт.

Маунт, го повредил грбот, на натпреварот со Фулам (2:0), одигран во саботата. Од претпазливост, Маунт, предвреме го заврши овој натпревар.

„Кога видов дека падот е непријатен, решив да го заменам. Не сакав да ризикувам со него. Тоа беше моја одлука, тоа не ми го препорачаа од лекарскиот тим“, рекол Тухел.

Натпреварот, Челси-Реал, на „Стенфорд Бриџ“ ќе започне во 21 часот.

Спорт

Депај не сака да го викаат Депај поради неговиот татко

Објавено пред

Холанѓанецот Мемфис Депај, новиот член на Барселона (потпиша договор до 2022/23), ќе ја продолжи традицијата на неговиот дрес да го пишува неговото име Мемфис, а не презимето Депај поради едноставна причина.

Мемфис ја направил оваа одлука во 2012 година, во обид да се дистанцира од својот татко Денис Депај, кој го напуштил кога тој имал само четири години.

„Никогаш нема да му простам. Затоа не е ме викајте Депај, туку Мемфис. Не сакам да објаснувам што точно се случи во мојот дом бидејќи не сакам да посрамотувам намерно никого. И така ќе остане, бидејќи за мене тоа е минато“, изјави Депај кога потпиша за Манчестер јунајтед во 2015 година.

Депај е роден во 1994 година во малото село Мордрехт во јужна Холандија. Неговиот татко, Денис Депај е роден во Гана, додека неговата мајка Кора Схенсема е Холанѓанка. Таткото го напуштил семејството кога фудбалерот имал само четири години.

Минатата година, самиот Депај изјави дека се „смирил“ со својот татко, но тоа не го смени мислењето околу името на дресот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем не го пуштаат Кејн во Сити

Објавено пред

Хери Кејн најверојатно ќе остане во Тотенхем уште една сезона, откако британските медиуми тврдат дека Манчестер сити не планираат да влегуваат во наддавање за англискиот напаѓач со тврдоглавиот претседател на лондонскиот клуб, Даниел Леви.

Кејн имаше тежок старт на ЕУРО 2020 со Англија, без голови во првите два меча, а летото очигледно ќе стане уште полошо за напаѓачот. Сити се еден од ретките клубови кои можат да ја достигнат посакуваната сума од 150 милиони фунти од Леви, но според „Телеграф“, тие не планираат да преговараат со Тотенхем до крајот на преодниот рок, односно сакаат брз одговор, кој најверојатно нема да го добијат.

Кејн побара трансфер на крајот на сезоната, но информациите велат дека Леви не планира да го овозможи овој трансфер и најави дека ќе го направи „тоа што е најдобро за клубот“. Кејн има уште три години од договорот со Спарси, оставајќи го клубот во подобра преговарачка позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Што сè направи Кристијано Роналдо против Германија?

Објавено пред

Актуелниот европски шампион, Португалија загуби со 4:2 од Германија во вчерашниот меч, кој многумина уште сега го прогласија за најдобриот на ЕУРО 2020, и во кој неизбежниот Кристијано Роналдо имаше еден многу чуден меч.

Тој беше очигледно лут по крајот на мечот, во кој постигна еден гол и асистираше на уште еден за Диого Жота, но тоа не беше доволно да се спречи мотивираната Германија на „Алијанц арената“, со што се искомпликува ситуацијата во групата Ф.

Иако има 36 години, тој имаше еден фантастичен спринт на должината на цел терен за да го постигне првиот меч во 15. минута од мечот, со што дојде на само два од рекордот на Али Даеи од 109 гола за репрезентацијата, но тоа беше само почеток. Германците дадоа четири гола за 25 минути, пред Роналдо да му додаде на Жота на 20 минути пред крајот за да се заддржи надежта.

Тука секако беше и „магичниот“ момент, кога го збудале Антонио Ридигер со овој безвременски потег.

Но, и тој имаше свои слаби моменти. Како слободниот удар во второто полувреме, кој ја продолжи лошата низа од само еден гол во 50 слободни удари на СП и ЕП, како и овој момент во финишот кога се „сопна“ самиот во обид да издрибла.

Исто така, тоа што Робин Госенс, неговиот ривал од Серија А, беше прогласен за човек на натпреварот, откако призна дека Роналдо одбил да го смени дресот со него во меч од италијанскиот фудбал, беше дополнителен удар.

Како и да е, на Португалците и Роналдо им останува мечот со Франција, каде што секако ќе биде „забавно“.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион1 час

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет2 часа

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет2 часа

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет2 часа

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ3 часа

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Македонија18 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ20 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија22 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија22 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт1 ден

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет1 ден

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 ден

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион1 ден

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Досие