Контакт

Спорт

Нејмар не е во тимот на ПСЖ, дали трансферот конечно ќе се оствари?

Објавено пред

Нејмар нема да биде во составот на Пари Сен-Жермен за дуелот од Лига 1 против Ним, откако од Франција доаѓаат вести дека „преговорите за трансфер се најзасилени досега“.

Бразилската суперѕвезда бара трансфер од ПСЖ цело лето и преферира да се врати во Барселона и покрај мега-понудата која ја подготвува Реал Мадрид, и сега информациите велат дека претседателот Насер Ал-Хелаифи е подготвен за договор ако се постигне „вистинска“ цена за 27-годишниот напаѓач.

Нејмар полека се враќа во форма по повредата на скочниот зглоб поради која е играше во шампионскиот тим на Бразил кој ја освои Копа Америка. Сега, спортскиот директор Леонардо потврдува дека тој нема да биде подготвен за првиот меч од новата сезона и француските медиуми го цитираат дека има „напреднати“ преговори.

Барселона се мачи да ги најде потребните средства за враќање на својот поранешен број 11, и му понудија на ПСЖ 100 милиони евра плус двајца фудбалери (Филипе Кутињо и Усман Дембеле),

Барселона се мачи да ги најде потребните средства за враќање на својот поранешен број 11, и му понудија на ПСЖ 100 милиони евра плус двајца фудбалери (Филипе Кутињо и Усман Дембеле), но шпанските медиуми тврдат дека Реал Мадрид се подготвени да дадат 200 милиони евра.

„Ние сме пасивни актери. Знаеме дека тој не е среќен во Париз и таа ситуација треба да се заврши таму. Не сме зборувале со него и ако има потреба ќе го направиме тоа“, изјави потпретседателот на Барселона, Жорди Кардонер.

Реал со супер-понуда за Нејмар, но тој ја чека Барса©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Гринвуд пак блесна за Јунајтед, Башакшехир го шокираше Менхенгладбах (видео)

Објавено пред

Борусија Менхенгладбах излета во групната фаза во Лига Европа, откако во финишот на мечот прими гол за 1:2 пораз од Башакшехир, со кој турскиот клуб го освои првото место во групата Ј пред Рома, која одигра само 2:2 со австрискиот Волфсбергер, додека Мејсон Гринвуд постигна два гола за Манчестер јунајтед со убедлива 4:0 победа над АЗ Алкмар да го завршат натпреварувањето по групи.

Менхенгладбах со 1:1 беше на првото место на табелата во групата Ј пред Рома, но голот на Французинот Енцо Кривели во 90-тата минута го крена Башакшехир на првото место со 10 поени, пред Рома со 9.

На „Олд Трафорд“, со многу изменет состав, тимот на Оле Гунар Солскјер стигна до убедлива 4:0 победа над холандскиот Алкмар, благодарение на двата гола на Гринвуд, но и голот и асистенцијата на Хуан Мата. Гринвуд, со ограничен број на натпревари оваа сезона, има постигнато 6 гола за „ѓаволите“ и е втор најдобар стрелец во тимот по Маркус Рашфорд со 13 гола.

И вториот премиерлигашки претставник, Вулверхемптон е во нокаут фазата откако со 4:0 го декласираше Бешикташ благодарение на хет-трикот на Диого Жота.

ЛИГА ЕВРОПА, 6.КОЛО

ГРУПА Г

Порто – Феенорд 3:2

Ренџерс – Јанг бојс 1:1

Табела: 1.Порто 10, 2.Ренџерс 9, 3.Јанг бојс 8, 4.Феенорд 5

ГРУПА Х

Еспањол – ЦСКА Москва 0:1

Лудогорец – Ференцварош 1:1

Табела: 1.Еспањол 11, 2.Лудогорец 8, 3.Ференцварош 7, 4.ЦСКА М. 5

ГРУПА И

Волфсбург – Сент-Етјен 1:0

Гент – Олександрија 2:1

Табела: 1.Гент 12, 2.Волфсбург 11, 3.Сент-Етјен 4, 4.Олександрија 3

ГРУПА Ј

Рома – Волфсбергер 2:2

Борусија Менхенгладбах – Башакшехир 1:2

Табела: 1.Башакшехир 10, 2.Рома 9, 3.Борусија М. 8, 4.Волфсбергер 5

ГРУПА К

Слован Братислава – Брага 2:4

Вулверхемптон – Бешикташ 4:0

Табела: 1.Брага 14, 2.Вулфс 13, 3. Слован Б. 4, 4.Бешикташ 3

ГРУПА Л

Манчестер јунајтед – АЗ Алкмар 4:0

Партизан – Астана 4:1

Табела:  1.Манчестер ј. 13, 2.Алкмар 9. 3.Партизан 8, 4.Астана 3

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – АЛКМАР

РОМА – ВОЛФСБЕРГЕР

ВУЛВЕРХЕМПТОН – БЕШИКТАШ

ВОЛФСБУРГ – СЕНТ-ЕТЈЕН

ПОРТО – ФЕЕНОРД

РЕНЏЕРС – ЈАНГ БОЈС

ЛЕ: Клуж го исфрли Лацио, Арсенал први откако Ајнтрахт загуби добиен меч (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Ефес првпат го победи Фенер на гости во Евролигата! (видео)

Објавено пред

Крунослав Симон постигна 22 поени, имаше 9 скока и додаде четири пати за Анадолу Ефес да го добие истанбулското дерби во Евролигата со 81:73, првпат со победа на гости во европската елита.

Симон исто така имаше клучна улога кога во финишот на мечот постигна положување и заработи фаул за 67:76 водство на 80 секунди пред крајот. Претходно, Фенербахче направија 11:0 серија за неколку минути за да се вратат од -17 поени негатива, кога Костас Слукас со тројка ги доближи на 67:73.

Шејн Ларкин постигна поени за да стигне до бројот 20 (сите во второто полувреме), пред Симон да ја презеде контролата на на мечот. Тимот на Ергин Атаман остаснува прв на табелата со фантастичен 11-2 скор по седмата победа едноподруго, додека Фенер има слаби 5-8.

ЕВРОЛИГА, 13.КОЛО

Химки – Алба Берлин 104:87 (23:32, 31:19, 23:12, 27:24)

Фенербахче – Анадолу Ефес 73:81 (22:20, 16:18, 11:21, 24:22)

Црвена звезда – Басконија 64:72 (14:20, 17:12, 12:24, 21:16)

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Клуж го исфрли Лацио, Арсенал први откако Ајнтрахт загуби добиен меч (видео)

Објавено пред

За Лацио нема да има европска пролет, откако тимот на Симоне Инзаги кој игра одлично во Серија А, успеа да испадне во групата Е во Лига Европа, откако загуби на гостувањето кај Рен, додека романскиот ЦФР Клуж со 2:0 го победи Селтик и му го грабна второто место.

На Лацио им беше потребна победа во Франција, но во исто време Селтик, кој го осигура првото место во табелата да го совлада Клуж во Романија, но на крајот тоа не се случи и сега „лацијалите“ може да се концентрираат на домашниот шампионат.

Арсенал на Фреди Љунгберг успеа да се врати од 2:0 негатива за 2:2 реми на гостувањето кај Стандард Лиеж (во првиот меч ги победија со 4:0), за да го освои првото место во групата Ф, откако Ајнтрахт Франкфурт успеа да пропушти 2:1 водство и да загуби со 2:3 од Виторија Гимараеш.

Последното коло, откако во поголемиот дел од групите беа одлучени патниците за нокаут фазата донесе и неколку незгодни изненадувања (за обложувачите). Кипарскиот АПОЕЛ со 1:0 ја победи Севилја, а ЛАСК Линц со 3:0 го декласираше Спортинг Лисабон.

ЛИГА ЕВРОПА, 6.КОЛО

ГРУПА А

АПОЕЛ – Севилја 1:0

Карабаг – Дуделанж 1:1

Табела: 1.Севилја 15, 2.АПОЕЛ 12, 3.Карабаг 5, 4.Дуделанж 4,

ГРУПА Б

Динамо Киев – Лугано 1:1

Копенхаген – Малме 0:1

Табела: 1.Малме 11, 2.Копенхаген 9,  3.Динамо Киев 7, 4.Лугано 3

ГРУПА Ц

Базел – Трабзонспор 2:0

Хетафе – Краснодар 3:0

Табела: 1.Базел 13, 2.Хетафе 12, 3.Краснодар 9, 4.Трабзонспор 1

ГРУПА Д

ЛАСК Линц – Спортинг Лисабон 3:0

ПСВ Ајндховен – Розенборг 1:1

Табела: 1.ЛАСК 13, 2.Спортинг Л 12, 3.ПСВ 8, 4.Розенборг 1

ГРУПА Е

ЦФР Клуж – Селтик 2:0

Рен – Лацио 2:0

Табела: 1.Селтик 13, 2.Клуж 12, 3.Лацио 6, 4.Рен 4

ГРУПА Ф

Стандард Лиеж – Арсенал 2:2

Ајнтрахт Франкфурт – Гимараеш 2:3

Табела: 1.Арсенал 11, 2.Ајнтрахт 9, 3.Стандард Л 8, 4.Гимараеш 5

ЦФР КЛУЖ – СЕЛТИК

РЕН – ЛАЦИО

СТАНДАРД ЛИЕЖ – АРСЕНАЛ

АЈНТРАХТ – ГИМАРАЕШ

ПСВ – РОЗЕНБОРГ

АПОЕЛ – СЕВИЛЈА

ЛАСК – СПОРТИНГ

ДИНАМО КИЕВ – ЛУГАНО

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет9 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Спорт11 час

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија14 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа14 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија15 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија15 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија17 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија17 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија18 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија19 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет20 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет20 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион21 час

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет22 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет22 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет22 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт1 ден

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион1 ден

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија1 ден

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Досие