Контакт

Спорт

Нејмар повторно е повреден

Објавено пред

Фудбалерот на Пари Сен Жермен, Нејмар, поради повреда ќе биде надвор од тимот еден месец.

Најскапиот фудбалер во историјата се повредил настапувајќи за својата репрезентација. Бразилците во неделата, во Сингапур, одиграа контролен натпревар со Неигерија (1:1), а Нејмар теренот го напуштил по само 12 минути.

Напаѓачот на Пари Сен Жермен почувствувал болка во левата нога, а подоцна било констатирано дека станува збор за повреда на препоната.

Нејмар ќе пропушти шест натпревари, а во тимот би требало да се врати за натпреварот со Реал Мадрид во Лигата на шампионите, на 26.ноември.

Ова за Бразилецот е 11 повреда во последните две години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

По распадот се огласи Суперлигата: Предлогот е добар, Англичаните попуштија под притисок на јавноста

Објавено пред

По повлекувањето на англиските клубови, во врска со новонастанатата ситуација се огласија од Суперлигата. „Заинтересирани“ за ова ново натпреварување се италијанските клубови (Јувантус, Интер, Милан) и шпанските (Реал, Барселона, Атлетико).

„Европската Суперлига верува дека моменталниот „статус кво“ во европскиот фудбал мора да се смени“.

„Предлагаме ново европско натпреварување, бидејќи постојниот систем не е добар. Нашиот предлог е насочен кон развојот на спортот и во исто време да генерира ресурси и стабилност за целата фудбалска пирамида, вклучително и помош за решавање на финансиските потешкотии предизвикани од пандемијата. Ова натпреварување ќе обезбеди материјално зголемени исплати за сите фудбалски актери“, објави Суперлигата и се осврна на повлекувањето на Англичаните од натпреварувањето:

„И покрај најавеното повлекување на англиските клубови, кои беа принудени да донесуваат вакви одлуки поради притисокот на кој беа изложени, убедени сме дека нашиот предлог е целосно во согласност со европските закони и правила, како што беше презентирано денес со судска одлука за заштита на Суперлигата од трети страни.

Со оглед на моменталните околности, ќе ги преиспитаме најадекватните чекори за преобликување на проектот, секогаш имајќи ја предвид нашата цел – да им понудиме на навивачите најдобро можно искуство, притоа обезбедувајќи исплати за солидарност на целата фудбалска заедница “.

Прикажи повеќе...

Спорт

Англиските клубови се повлекоа од Суперлигата

Објавено пред

Англиските клубови Челси, Тотенхем, Арсенал, Манчестер јунајтед, Манчестер сити и Ливерпул се повлекоа од Суперлигата. Формало први од учеството во Суперлигата се откажаа Манчестер сити, а потоа Челси. Доцна синоќа по нивните стапки тргнаа и останатите четири клуба.

Вечерта, во неделата, 12 клубови, шест од Англија и Реал, Барселона, Атлетико, Јувентус, Интер и Милан, објавија дека формирале Суперлига. Нивниот план наиде на остри реакции во фудбалскиот свет.

Манчестер сити први објавија дека „формално реагирале и започнале со процедурата за повлекување“.

Ливерпул објави дека нивното учество во новото натпреварување е „стопирано“.

Од Манчестер јунајтед се огласија со соопштение во кое се вели дека „внимателно ги слушале реакциите на навивачте, Владата и останатите луѓе вклучени во клубот и дека донесе одлука да не учествуваат“.

Арсенал се извиниле со зборовите дека „направиле голема грешка“ и дека клубот се повлекува откако виделе како реагирале навивачите и фудбалската заедница.

Претседателот на Тотенхем, Даниел Левиистакнал дека „клубт жали што предизвикал лутина и незадоволство“.

Сега останува да се види дали ФА ќе ги казни овие клубови и што ќе биде со останаите шест клубови, кои ја основаа Суперлигата.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Евролигашка драма! Милано во последна секунда до победа над Баерн!

Објавено пред

Иако изгледаше дека Баерн Минхен ќе стигне до убедлива победа на гости кај Олимпија Милано, во драматична завршница, Зек Ледеј постигна кош во последните секунди за домаќините да стигнат до 79:78 победа во првиот меч од четврт-финалето на Евролигата.

Баерн имаа предност од фантастични 19 поени пред полувремето (44:25), но Милано се врати преку Серхио Родригез и се доближи во последната четвртина. Сепак, гостите ја имаа победата во раце, откако Џејмс Гист ги погоди двете слободни фрлања на една секунда пред крајот, пред Ледеј да ги шокира Баварците.

Ледеј заврши со 17 поени, Родригез имаше 13, а Кевин Пантер 11. Д.Џ. Сили беше најдобар за Баерн со 23 поени, вклучувајќи три тројки, додека Вејд Болдвин и Џаџуан Џонсон имаа по 10 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Израел подготвува нова рунда на вакцинација, сега и на децата

Израел планира нова рунда на вакцинација против коронавирус за шест месеци, во која ќе се вакцинираат и деца, најави премиерот...

Свет1 час

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 час

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видео-порака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ12 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија12 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија12 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт13 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија15 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија17 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија18 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија19 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет21 час

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија22 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија22 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија22 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа23 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет24 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија1 ден

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија2 дена

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа2 дена

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Досие