Контакт

Спорт

Нема плата ако пропуштите натпревар, а не сте вакцинирани

Објавено пред

Новата сезона во НБА лигата ќе започне на 16.октомври. Главна тема пред почетокот на сезоната е вакцинацијата на играчите, тренерите и клупскиот персонал, односно како ќе бидат третирани кошаркарите кои одбивата да се вакцинираат.

Изминатите денови Кајри Ирвинг, Бредли Бил, Ендру Вигинс и уште некои други играчи јавно кажаа дека не сакаат да бида вакцинирани. НБА има јасен став по ова прашање, играчите кои ќе пропуштаа натпревари само поради тоа што не се вакцинирани нема да добијат финансиски надомест.

„Секој играч кој ќе одбере да не се однесува според протоколите на локалните власти во врска со вакцинацијата, нема да биде платен за натпреварите што ќе ги пропушти“, рекол извршниот потпретседател на НБА, Мајкл Бес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тајсон повторно во ринг, сега против 29 години помлад противник

Објавено пред

Легендарниот боксер Мајк Тајсон (55) на почетокот на следната година повторно ќе влезе во рингот.

Според информациите на медиумите во САД, противник ќе му биде јутјуберот, Логан Пол(26).

Тајсон уште од поодамна најави дека планира во февруари пак да се појави во рингот, но не беше познат противникот. Се чини дека изборот падна на Логан пред се поради парите.

„Таа борба се прави поради пари. Тие момци имаат 75 милиони луѓе кои ги гледаат“ неодамна изјави Тајсон.

„Челичниот“ во ноември минатата година имаше егзибициски меч со Рој Џонс, додека Логан ги одмери силите со Флојд Мејведер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Полесно е да го водиш Лукаку, отколку Нејмар и Мбапе

Објавено пред

Тренерот на Челси, Томас Тухел во интервју за „Sportweek“, неделник на италијанска „La Gazzette dello Sport“ раскажа за периодот додека беше на клупата на ПСЖ пред да дојде во Челси и да се качи на „покривот на Европа“.

Вели дека сега во Лондон му е многу полесно да менаџира со екипата за разлика од Париз.

„Многу е полесно да го водиш Лукаку, отколку Нејмар и Мбапе. Челси и ПСЖ се два различни клубови. Се е поинаку, почнувајќи од организацијата. Во ПСЖ се чувствував како министер за спорт. Таму освен за тактиката и за своите играчи, морав да се грижам за нивните семејства, но и за пријателите на играчите. Во Челси имам повеќе мир, само работам“ вели Тухел.

Германецот досега на клупата на „сините“ помина 43 натпревари со учинок од 29 победи, 7 нерешени и 7 порази.

Челси моментно е лидер во Премиерлигата со бод повеќе пред Ливерпул и два пред Манчестер Сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Матераци за Џеко: Секаде каде што беше ја правеше разликата!

Објавено пред

Легендарниот дефанзивец на Интер, Марко Матераци го најави неделното дерби со Серија А – Интер против Јувентус, а притоа направи споредба со актуелниот напаѓач на „Нероазурите“, Един Џеко и првиот голгетер на тимот од „Џузепе Меаца“ од минатата сезона – Ромелу Лукаку.

„Ромелу е феномен, но само во италијанската лига. Џеко е феномен со други карактеристики, но тој е специјален и во Англија и Шпанија, каде и да беше, ја правеше разликата. Јасно е дека со 35 години не може да игра на контри, но добро се сеќавам на периодот додека го носеше дресот на Волфсбург“ изјави Матераци.

Во врска со „Дербито на Италија“:

„Победуваме со 3:1, за стрелци да не претеруваме, јас сум луд за Џеко и Лаутаро“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 часа

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија2 часа

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет4 часа

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион5 часа

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет6 часа

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија21 час

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија22 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет23 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет1 ден

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија1 ден

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија1 ден

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ1 ден

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Досие