Контакт

Спорт

Неприфатливо е Роналдо да ја фрла капитенската лента, Србите веќе ја „продаваат“!

Објавено пред

Во Португалија, сите медиуми се согласуваат дека на нивната фудбалска репрезентација им е направена неправда со поништувањето на голот на Кристијано Роналдо во 93. минута од 2:2 ремито на гости кај Србија, но дел од критичарите се свртеа контра Роналдо откако тој ја фрли капитенската лента по крајот на натпреварот.

Поранешниот португалски репрезентативец Фернандо Меира вели дека е неприфатливо да се фрла капитенската лента.

„Да, јасно е дека тоа беше гол, но Роналд не смее да ја фрла капитенската лента така лесно. Неговата реакција и фрустрација е оправдана, но не е прифатливо капитен на националниот тим да се однесува така. Капитенската лента не смее да е на подот и да одиш во соблекувалната додека тече мечот. Не му прилега на таков фудбалер“, вели Меира.

Српските фанови пак, ја заддржаа смислата за хумор, и на веб-сајтовите за купопродажба се појави лажен оглас со капитенската лента на Кристијано Роналдо (оставена на „Рајко Митиќ“) за ситни 1.000.000 евра.

Роналдо се огласи по судискиот „грабеж“ во Белград©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Ла Република“: Алегри поради Роналдо заминал од Јувентус

Објавено пред

Масимилијано Алегри, кој Јувентус, освои пет трофеи во низа во Серија А и два пати играше во финалето во Лигата на шампионите, клубот го напушти во 2019 година. Тогаш на неговото место Јувебтус го ангажираше Маурицио Сари. Тој ја продолжи низата на Алегри, ја освои Серија А, но Јувентус не импресионираше со стилот, поради што и дој доби отказ. Јувебтус сезонава во предводи Андреа Пирло.

Јувентус, сезонава, нема да ја одбрани титулата, која ја освојуваше во последните девет години. Тимот на Пирло, нема континуитет, игра по системот топло-ладно, а и атмосферата во соблекувалната не е сјајна.

Медиумите два дена пишуваат за испадот што го направил Кристијано Роналдо, по завршувањето на натпреварот со Џенова и потоа во соблекувалната.

Според „Ла Република“, токму поради Роналдо, Алегри во 2019 година добил отказ. Трофејниот тренер на Јувентус, побарал од челниците да го продадат Роналдо.

„Морате да го продадете Роналдо, поради него не можат да напредуваа клубот и тимот“, бил советот на Алегри.

Претседателот на клубот, Андреа Ањели, сепак решил да не го послуша овој совет, туку му врачи отказ на Алегри. Она што е интересно, Алегри останал во пријателски односи со Ањели и тој најчесто се поврзува со Јувентус, доколку Пирло добие отказ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев позитивен на коронавирус

Објавено пред

Рускиот тенисер Данил Медведев нема да настапи на мастерсот во Монте Карло. Светскиот рекет број 2 утрово бил позитивен на коронавирусот.

Медведев, според распоредот, беше слободен во првото коло, а во второто требаше да игра против победникот од мечот помеѓу Филип Крајиновиќ и Николоз Басилашфили.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газета дело Спорт: Сергеј пред трансфер во Реал

Објавено пред

Реал Мадрид, во летниот преоден рок ќе се обиде да го донесе Сергеј Милинковиќ-Савиќ (СМС), обајви „АС“, повикувајќи се на пишувањата на „Газета дело Спорт“.

Спрскиот репрезентативец, игра добро и оваа сезона во дресот на Лацио. Досега постигнал седум гола и забележал десет асистенции. Според „Газета дело Спорт“, покрај Реал за него интерес покажувале Манчестер јунајтед и ПСЖ.

„АС“, наведува дека Реал, ова лето, мора да најдат долгорочна замена за Лука Модриќ, кој најверојатно ќе одигра уште една сезона, а потоа ќе се повлече.

Медиумите шпекулираат дека Флорентино Перез, за СМС; бил подготвен да издвои 70 милиони евра.

Оваа сума е помала од она што Рен го бара за својата млада ѕвезда, 18-годишниот Едуард Камавинга.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 час

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа2 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет3 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија3 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет3 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион4 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа4 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет5 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион16 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет17 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ19 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија20 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет22 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија23 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија1 ден

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија1 ден

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет1 ден

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Досие