Контакт

Спорт

Неуништливиот Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон. Најдобриот светски тенисер, во финалето, по голема борба, го победи Матео Беретини со 3:1 (6/7, 6/4, 6/4, 6/3). Мечот траеше три часа и 30 минути.

Ѓоковиќ ја освои шестата титула, во своето седмо финале на Вимблдон (има пораз само од Енди Мареј), вкупно 20 во кариерата. На вечната листа Ѓоковиќ се израмни со своите најголеми ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Новак, трет пат во низа победува на Вимблдон, иако до триумфот дојде потешко од прогнозите.

Беретини успеа да му пружи голем отпор, но не успеа да го испрати ритамот на првиот светски тенисер во четвртиот сет.

Италијанецот волшебно се врати во првиот сет, иако губеше со 2:5 и го освои во тај-брејк. Веројатно клуч на целиот меч беше почетокот на вториот сет, кога Ѓоковиќ два пати му го одзеде сервисот на противникот.

Беретини успеа да врати еден брејк, но Ѓоковиќ го освои сетот. Во третиот сет, пресуден беше брејкот на Ѓоковиќ во третиот гем. А потоа успеа да спаси и три брејк топки и да поведе со 2:1.

Четвртиот сет започна со голема борба, играчите беа сигурни до 3:3, кога Ѓоковиќ направи брејк, потоа го освои својот сервис, а до победа стигна на сервисот на Беретини кога ја искористи третата брејк топка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Данска ја победи Шпанија – Против Франција ќе го брани олимпиското злато

Објавено пред

Актуелниот светски и олимписки шампион, Данска, го совлада актуелниот европски првак, Шпанија со 27:23 (14:10), за место во финалето на олимпискиот турнир во Токио. Финалето во Токио, на ракометниот турнир, ќе биде реприза од мечот за златото во Рио Де Жениро, противник на Данска ќе и биде Франција.

Никлас Ландин со 14 одбрани и Микел Хансен со 10 голови ја предводеа Данска. Јунак кај Данците е и Менсах-Ларсен, кој два од четири гола постигна во моментите кога Шпанија се доближи на гол негатива.

Душебаев и Фигерас со пет голови беа најефикасни во редовите на Шпанија, во чии редови најдобар беше голманот Де Варгас со 13 интервенции.

Финалниот натпревар на ракометниот турнир ќе се одигра на 7.август.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рампата на Батум го поништи трипл-даблот на Дончиќ – Франција избори финале во Токио

Објавено пред

Франција ја победи Словенија со 90:89 и ќе се бори за златниот медал на кошаркарскиот турнир во Токио. Трилерот го реши 37-годишниот Николас Батум, кој во последната секунда му удри рампа на Клемент Препелич.

Франција и Словенија одиграа меч достоен за финале на Олимписките игри. Словенците подобро го отворија мечот, дојдоа до предност од осум поени во првиот период (25:17). Французите бргу се вратија и до средина на третата четвртина, имавме резултатска нишалка.

Франција тогаш успеа да се одлепи на девет поени од противникот 67:58. Словенците, со Дончиќ, немаа намера да се откажат. Се вратија во мечот на почетокот на решавачкиот период. Во последната четвртина, Фрацузите водеа, а Словенците константно се обидуваа да ја стигнат разликата.

Можеби клучниот момент на мечот се случи на четири минути до крајот, кога при резултат 78:78, Луваву неправилно го блокираше положувањето на Блажиќ. Словенецот поради протест доби техничка. Де Коло погоди едно слободно фрлање, а потоа погоди и тројка за 82:78.

Во последната минута драмата кулминираше, Луваву погоди тројка за 90:85. Словенците не реализира напад, а Фурние направи лична во напад. Препелиќ еднаш беше прецизен, а откако Словенците се одбранија, Препелич погоди тројка за -1.

Последниот напад на Франција не го реализираше Де Коло, за Словенија останаа 18 секунди, Дончиќ го градеше нападот за Препелич, кој влезе на положување, а од зад грб беше блокиран ветеранот Батум.

Дончич ја предводеше Словенија со трипл-дабл од 16 поени, 18 асистенции и 10 скокови. Мајк Тоби постигна 23 поени на кои придодаде девет скока. Кај Франција се истакнаа Де Коло со 25 и Фурние со 23 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Прв медал за Бахамите – Гарденер победи на 400 метри

Објавено пред

Светскиот шампион на 400 метри, Стивен Гарденер од Бахамите, го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио.

Гарденер, во една интересна трка, прв ја мина целта со време 43.85 секунди. Тој го освои првото злато за Бахамите во оваа дисциплина. Воедно, ова е прв медал за оваа држава на ОИ во Токио.

Второто место, слично како и на светското првенство, му припадна на Колумбиецот, Ентони Замбрано (44.08), додека трет низ целта мина олимпискиот шампион од 2008 година, Кирани Џејмс од Гранада (44.19).

Американците доживеаја дебакл на оваа трка, не освоија медал, откако Мајкл Чери заврши на четвртото, а Мајкл Норман на петтото место.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Ширењето на пожарот кај Делчево е критично – неопходна евакуација на две села

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската...

Македонија1 час

219 нови случаи на Ковид-19, починаа четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на...

Македонија2 часа

Нов извештај за активните пожари во земјата – најкритично кај Делчево, Пехчево и во Прилепско

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) на својата фејсбук-страница информираа за состојбата со активните пожари во државата, заклучно со...

Македонија3 часа

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија5 часа

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ6 часа

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ6 часа

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг, е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над блиски...

Европа7 часа

(Видео) Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија7 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија8 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија20 часа

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија22 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија22 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија24 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ1 ден

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Досие