Контакт

Спорт

Неверојатен подвиг на алпинистот Нирмал Пурја

Објавено пред

Алпинистот од Непал Нирмал Пурја денес постигнал историски резултат, тој во рекорден период успеал да се искачи на 14 највисоки врвови во светот, повисоки од 8.000 метри.

За овој неверојатен подвиг на Пурја му биле потребни само седум месеци. Претходниот рекорд на Полјакот Јержи Кукичка изнесувам седум години, 11 месеци и 14 дена. Својата мисија тој ја завршил во 1987 година.

„Мисијата е завршена!“, напишал 36 годишниот Пурја кој походот кон рекордот го започнал во прил оваа година.

Во првиот дел од „Проектот 8.000“, тој се искачил на Анапурна (8.021 метари/23 април), Дуалагири (8.167/12 мај), Кангченџено (8.586/15 мај), Монт Еверест (8.848), Лотсе (8.516/22 мај) и Макалу (8.485/24 мај).

Месец дена подоцна тој се упатил кон Пакистан каде прв пат ја освоил планината Нанга Парбат (8.126/3 јули), а потоа се искачил и на Гашербрум 1 (8.080/ 15 јули), Гашербрум 2 (8.035/18 јули), К2 (8.611/24 јули) и Броуд Пик (8.051/26 јули).

Последната фаза од историскиот потфат Пурја ја започнал во септември кога ги освоил врвовите Чо Оју (8.188/23 септември) и Манасала (8.163/27 септември).

Денес на 29 октомври „паднал“ и последниот од вкупно 14 врвови повисоки од 8.000 метри, Шиша Пангма (8.027 метри).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Навивачка на Рома се разбудила од кома со помош на Тоти

Објавено пред

Од Италија доаѓа навистина неверојатна приказна – една навивачка на Рома се разбудила од кома откако добила видео порака од легендата на клубот, Франческо Тоти, јавува весникот „Ла република“.

19-годишната Иленија Матили имала страшна сообраќајна несреќа со удар во дрво во декември, во која животот го загубила пријателката на Иленија, Мартина Оро, која била возач. Иленија, страствен навивач на Рома, но фудбалерка на јуниорската школа на Лацио, веднаш била однесена во клиниката „Гемели“ во Рим.

Таа добила страшна повреда на главата и била поставена во медицински индуцирана кома девет месеци, а нејзините родители честопати и ја пуштале химната на Рома, и чудесно, пораката од нејзиниот идол Тоти.

„Твојот фантастичен глас, заедно со страста, љубовта која Иленија секогаш ја имала за Рома, помогна таа да се разбуди, да ја врати насмевката и очите полни со радост и светлост“, вели таткото на Иленија за „Ла република“.

Семејството на Иленија сака да се сретне во живо со Тоти за да му се заблагодарат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Направена ждрепката за Ролан Гарос – Мареј веднаш на Вавринка, Тим стартува против Чилиќ!

Објавено пред

Енди Мареј ќе се сретне со уште еден тенисер со три гренд слем титули зад него, Стен Вавринка во првото коло на Ролан Гарос откако беше одредена ждрепката на францускиот гренд слем. Британците немаа многу среќа во ждрепката – нивната најдоброрангирана тенисерка, Џоана Конта во првото коло ќе игра со американската тинејџерка Коко Гоф.

33-годишниот Мареј се враќа на Франција опен првпат откако имаше две операции на колкот, а интересно негов последен меч на терените во Париз беше токму против Вавринка, кога загуби во полуфиналето во пет сета.

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ во првото коло ќе се судри со Швеѓанецот Елијас Имер, а најинтересниот дуел во првото коло несомнено ќе биде тој на актуелнио шампион од САД опен, Доминик Тим против поранешниот шампион од Њујорк, Марин Чилиќ. Рафаел Надал е во половината на ждрепката каде што е и Тим, и почнува против Русинот Егор Герасимов.

Серена Вилијамс го започнува турнирот против сонародничката Кристи Ен, додека светската тенисерка број 2, Симона Халеп игра против Шпанката Сара Сорибес Тормо.

Турнирот пред ждрепката потврди дека се повлекле Канаѓанецот Милош Раонич и Швајцарката Белинда Бенчич.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЦАС ги крена доживотните суспензии на руските биатлонки

Објавено пред

Доживотните суспензии што ги добија руските биатлонки Олга Виљухина, Јана Романова и Олга Зајцева се кренати од страна на Судот за арбитража во спортот (ЦАС).

Триото освои сребрен медал на 4х6 километри штафетата на Олимпијадата во Сочи, но во 2017 медалите им беа одземени по истрагата во рускиот допинг. ЦАС ги крена суспензиите против трите и објави дека резултатите на Виљухина и Романова се вратени откако Виљухина освои и сребро на 7,5-километарскиот спринт.

Во образложението тие велат дека се работело само за сомнеж за потенцијално прекршување на правилата.

„ЦАС заклучи дека ниту едно од обвинувањата за допингување против двете спортистки не е докажано“, се вели во одлуката на ЦАС.

ЦАС исто така утврди дека Зајцева ги прекршила допинг-правилата, но дека казната требало да биде само за следната Олимпијада во Пјонгчанг во 2018, наместо суспензијата, да биде доживотна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ2 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа3 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија4 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија5 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет5 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија7 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија7 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија8 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет8 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион9 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ9 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија9 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија9 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија11 час

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа11 час

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија12 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа13 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет13 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет23 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Досие