Контакт

Спорт

Невидена бруталност! Боксер го клоцаше ривалот по глава откако го нокаутираше!

Објавено пред

На боксерот Педро Табарес му се заканува долга суспензија, можеби и доживотна, откако безмилосно со нога стапна на главата на ривалот откако го нокаутираше, кршејќи му го носот и предизвикувајќи вистински хаос во рингот.

Неверојатните сцени се случија на мечот во Пандо, Боливија помеѓу Табарес (кој дебитираше како професионалец) и ветеранот со над 100 меча, Саул Фара. Табарес успеа да го „закачи“ добро противникот и да го прати на подот, но кога судијата се обиде да ги раздели, тој прво го удираше противникот на подот, а потоа го шутна во главата неколку пати.

Според локалните медиуми, двајцата боксери имале многу што да си кажат пред мечот, и страстите зовриле по нокаутот, а Табарес зачудувачки му понуди реванш на противникот.

Спорт

Зверев: Новак извини за ова, ти си еден од најдобрите во историјата

Објавено пред

Александар Зверев, со нестварен пресврт, му го уништи олимпискиот сон на Новак Ѓоковиќ. Германецот за нешто повеќе од два часа игра победи со 1/6. 6/3, 6/1.

Победата над најдобриот играч во свет Зверев на доживеа со многу емоции, мечот го заврши во солзи, на на мрежата му се обратил на Ѓоковиќ со овие зборови.

„Ти си еден од најголемите играчи на сите времиња. Извини за ова“.

Зверев за златото на олимпискиот турнир ќе се бори со Карен Хачанов, додека Ѓоковиќ за третото место ќе игра протв Пабло Карењо-Буста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нереален пресврт на Зверев – Германецот го победи Ѓоковиќ

Објавено пред

Александар Зверев го урна сонот на Новак Ѓоковиќ дека ќе освои златен медал во сонг на Олимписките игри во Токио. Зверев, во второто полу-финале, со нереален пресврт, го победи Ѓоковиќ со 2:1 (1/6, 6/3, 6/1).

Првиот сет мина во доминација на Ѓоковиќ, која два пати му го одзеде сервисот на противникот и експресно дојде до 6/1.

Во вториот Ѓоковиќ направи брејк, поведе со 3:2 и тука застана. До крајот на мечот, од одиграните 11 гемови, Зверев освои десет, Ѓоковиќ само еден. Србинот во тој период пет пат сервираше и само една успеа да го освои гем на својот сервис.

Со оглед на тоа како се движеше резултатот до половина од вториот сет, ова е еден од најтешките порази на Ѓоковиќ во кариерата.

Зверев ја наплати агресивноста во текот на пвој меч, имаше 30 винери и само 14 неизнудени грешки, додека Ѓоковиќ забележа само 12 директни поени и имаше 16 неизнудени грешки.

Зверев во финалето ќе игра против Карен Хачанов од Русија, додека Ѓоковиќ за бронзата ќе се бори против Пабло Карењо-Буста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нетфликс ја најави премиерата на филмот за Шумахер

Објавено пред

Од несреќата која ја доживеа на 30.декември 2013 година, на скијање во француските Алпи, светот не знае ништо за состојбата во која се наоѓа легендарниот Формула 1 возач, Михаел Шумахер.

Компанијата Нетфликс, најави дека премиерата на филмот за Шумахер, ќе се одржи на 15.септември.

Компанијата потенцира дека ова е првиот филм кој е одобрен од семејството на Шумахер.

„Ќе имате единствена можност да „влезете“ во животот на седумкратниот шампион во Формула 1“, порачаа од Нетфликс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија50 минути

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 час

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ2 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет3 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ4 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет4 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет5 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија5 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет16 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет18 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет19 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија22 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија23 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија24 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија1 ден

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија1 ден

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Досие