Контакт

Спорт

Ник Кирjос нема да игра на Австралија опен

Објавено пред

Австралискиот тенисер Ник Кирjос втора година по ред нема да игра на Австралија опен.

dobivaj vesti na viber

Контроверзниот играч не се најде на списокот со учесници на првиот Грен слем сезонава и потврди дека нема да биде во Мелбурн.

Кирјос во 2023 година поради повреда одигра само еден натпревар, оној во Штутгарт против Јибинг Ву, во кој беше поразен.

– Ова е многу разочарувачки период за мене, но нема да можам да се натпреварувам на отворено до Австралијанецот во 2024 година. Ме крши срцето, имав толку многу убави спомени таму. Сакам само да се вратам и да бидам на врвот на својата игра и за тоа ми треба уште малку време – изјави Кирјиос.

Кирjос имаше многу добра сезона во 2022 година, стигнувајќи до финалето на Вимблдон, додека го освои Австралија Опен во двојки со Танасис Кокинакис.

Најдобриот резултат на Ози опен во неговата кариера е четвртото коло, во 2018 и 2020 година.

Спорт

Спалети: Шпанците за нас беа премногу силни

Објавено пред

Селекторот на италијанската репрезентација Лучано Спалети по поразот на неговата репрезентација од Шпанија (0:1) призна дека играчите на „црвената фурија“, биле многу подобри на теренот.

dobivaj vesti na viber

Шпанија со победата над бранителот на титулата од првата позиција во групата обезбеди место во осминафиналето, додека Италијанците треба да размислуваат за мечот со Хрватите кои не смеат да го загубат доколку сакаат да им се придружат на Шпанците во топ 16.

„Нивната свежина ја направи разликата, тие беа многу побрзи од нас. Често доцневме со читањето на нивните акции. Клучот на проблемот е секогаш ист: бевме под секое ниво кога требаше да реагираме. Имавме проблеми со нивната брзина и изборот на додавања и акции.

Во вториот дел успеавме да бидеме поенергични и поагресивни, создадовме ситуации кои можеа да не доведат до реми. но сепак беа пресилни за нас, како и што претходно беа и за Хрватска и заслужено се први сега треба да размислиме како да се пласираме во осминафиналето, а тоа ќе зависи од нашиот избор на игра, тактика…ако изборот не е добар, ако нема вистински решенија, тогаш работите се комплицираат“, рече Спалети.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Рекордерот Меси и „гаучосите“со победа ја започнаа одбраната на титулата

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Аргентина ја совлада Канада со 2:0 на стартот од Копа Америка, кое се одржува на тлото на Соединетите Американски Држави.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот се одигра во Атланта на една милијарда вредниот стадион „Мерцедес Бенц Арена“. “.

Стрелци за актуелните светски шампиони беа Хулијан Алварез во 49. минута и Лаутаро Мартинез во 88. минута.

Во двете ситуации Меси одигра клучни додавања низ канадската одбрана, по што неговите соиграчи го најдоа патот до мрежата на противникот.

Меси забележа една асистенција, негова 18-та на 35 натпревари на Копа Америка, што го прави неприкосновен во историјата на натпреварувањето.

Досега тој ја делеше позицијата број еден по бројот на настапи на Копа Америка со Чилеанецот Серхио Ливингстон (1941-1953 година).

Следниот меч „гаучосите“ го играат против Чиле во Њу Џерси, а потоа им следи натпреварот со Перу во Мајами.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Албанецот кој навредуваше Македонци и Срби моли за прошка

Објавено пред

Албанскиот репрезентативец Мирљинд Даку се извини за навредите на Србите и Македонците по ремито со Хрватска на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

„Е..ш Македонци“, извикуваше на мегафон 26-годишниот играч, додека го „водеше“ навивањето на навивачите.

Даку се најде на удар на јавноста, побарана е реакција и казна од УЕФА, па веројатно затоа јавно се огласи и се извини.

„Најпрво сакам да им се заблагодарам на оние кои не поддржаа и во добри и во лоши моменти. Само оние кои се на терен знаат какви емоции ве носат и какво е чувството кога играте за репрезентацијата со нашето мото „Албанија без границите“, напиша Даку на Инстаграм.

Без разлика на неговото извинување, се очекува УЕФА да реагира на срамното однесување на фудбалерот на натпреварот од ЕП.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Филипче: Ќе ја отвориме работата на комисиите – политиките ќе се градат врз основа на широка стручна дебата

Венко Филипче, кандидат за претседател на СДСМ, вчера во Куманово пред партиското членство ги образложи главните постулати на неговата програма....

Регион43 минути

Жена е пронајдена на плажа во Полихроно, мислеле дека е онесвестена

Неидентификувана жена е пронајдена онесвестена, во четврток попладне на плажа во Полихроно во општина Касандра на Халкидики. Жената била преземена...

Македонија50 минути

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско, лицето е пренесено во болница

Регионалниот ЦУК Охрид, извести дека вчера Планинарска спасителна служба од 13.40 до 15.00 часот, имала спасителна акција на територија на...

Свет1 час

Путин и се закани на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупреди Јужна Кореја дека ќе направи „голема грешка“ доколку ја вооружи Украина во војна против...

Свет2 часа

Трамп предлага зелен картон за странците кои дипломираат во САД

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп вчера предложи луѓето кои дипломираат на универзитетите во САД автоматски да добијат зелен картон, или...

Свет3 часа

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си....

Свет4 часа

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата...

Македонија4 часа

Зголемена фреквенција за излез од државата, се чека околу 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од...

Свет15 часа

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Холанѓанецот Марк Руте, кој ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и...

Македонија16 часа

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер. На средбата беше разговарано за можностите...

Регион21 час

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија22 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт23 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија1 ден

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија1 ден

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт1 ден

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет1 ден

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија1 ден

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија1 ден

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...