Контакт

Спорт

Ник Кирјос со поддршка за Ѓоковиќ

Објавено пред

Австралискиот тенисер Ник Кирјос, застана во одбрана на Новак Ѓоковиќ, поради третманот што го доби од австралиските власти.

Откако му беше укината визата, за влез во земјата, Ѓоковиќ го сместија во хотел за мигранти во Мелбурн. Адвокатите на Ѓоковиќ поднесоа жалба, која Федералниот суд ќе ја разгледа во недела на полноќ, односно во 10 часот по локално време.

„Видите, навистина мислам дека треба да се преземе нешто. Се вакцинирав, за себе, другите, за здравјето на мојата мајка. Но начинот на кој се однесуваме во ситуацијата со Новак Ѓоковиќ е лош, многу лош. Погледнете ги сите „мимови“, наслови…Тој е еден од нашите најголеми шампиони, на крајот на краиштата тој е човек. Однесувајте се подобро“, напишал Кирјос на „Твитер“.

Ник ирјос е еден од најголемите критичари на Новак Ѓоковиќ, во оваа ситуација помалку и изненадувачки застана во негова одбрана.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Невил го убедувал Џерард да дојде во Јунајтед, одговорот бил краток и јасен

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Манчестер јунајтед, Гери Невил открива дека имал „целосен напад“ во обид да го убеди Стивен Џерард да премине од Ливерпул додека двајцата играле за англиската репрезентација, но дека добил јасен одговор.

Невил за „Скај спортс“ вели дека неколку пати се обидувал да убеди дел од репрезентативците да дојдат во Јунајтед.

„Имаше два-три пати кога се случи тоа. Зборував со Алан Ширер на Еуро 1996, иако тогаш бев јуниор и не можев да го убедувам. Дефинитивно зборував со Вејн Руни, и тоа заврши како што заврши. Со Стивен Џерард, беше целосен напад. Да, бидеме фер, одговорот на Стиви беше: ‘Моето семејство и јас никогаш нема да можеме да се вратиме во Ливерпул повторно’. Тоа беше краток разговор. Тој беше многу лојален кон Ливерпул. Џон Тери го убедуваше да оди во Челси 10 минути, но јас добив одговор за 30 секунди“, објаснува Невил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен тренира со Ајакс пред најавениот потпис за Брентфорд

Објавено пред

Кристијан Ериксен се врати на арената „Јохан Кројф“ за тренинг со својот поранешен клуб Ајакс пред најавениот трансфер во англискиот премиерлигаш Брентфорд.

Данецот се обидува да ја рестартира својата кариера во бурните шест месеци во кои доживеа срцев удар на Евро 2020 пред да добие раскин на договорот со претходниот клуб Интер откако правилата не му дозволуваа да му се врати на фудбалот во Италија.

29-годишниот Ериксен, според сегашните правила во Англија, смее да игра во Премиер лигата и Брентфорд е најзаинтересиран да му дадат шестмесечен договор во обид да донесат засилување во борбата за опстанок. Но, тој првин тој се врати во Ајакс, клубот каде што ја почна кариерата во 2010 и имаше 160 настапи освојувајќи три титули од Ередивизие пред во 2013 да замине во Тотенхем.

„Пресреќен сум што сум тука бидејќи во Ајакс ги познавам луѓето и ова е како враќање дома. Со младиот тим на Ајакс можам да тренирам на највисоко ниво. Тоа е совршена основа за мене бидејќи сакам да се вратам во најдобра можна форма што е можно побргу“, изјави Ериксен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема откажување на Африканскиот куп на нацитеи и покрај трагедијата во Јаунде

Објавено пред

Шефот на Конфедерацијата за африкански фудбал (ЦАФ), Патрис Мотсепе, потврди дека нема да има откажување на Африканскиот куп на нациите и покрај понеделничкото стампедо пред „Стад Долембе“ во камерунската престолнина Јаунде, во која загинаа 8 луѓе, а 7 се во критична состојба.

Пред мечот помеѓу Камерун и Коморите се урна една бариера и навивачите беа прегазени од луѓе што се обидуваа да влезат на стадионот.

„Беше отворена темата за откажување на мечевите, но заклучокот беше да се оддаде потребната почит, но како што кажаа и некои од повредените, едвај чекаат да излезат од болница и да одат на стадион. Ја видов страста на сите Камерунци и нивната љубов кон фудбалот, кој ги зближува луѓето“, вели Мотсепе.

Тој ја спореди ситуацијата со неговата татковина Јужна Африка, која беше расно обединета пред победата на Светскиот куп во рагби во 1995 година.

„Доаѓам од земја разделена според расата, каде што црните луѓе не смееја да играат фудбал со белите, така што сите ја знаеме моќта на фудбалот. Бев на стадионот со сопругата кога Нелсон Мандела го носеше дресот на капитенот на рагби-тимот, кој беше белец. Фудбалот треба да ги зближи луѓето од сите потекла на нашиот континент“, додава Мотсепе.

Шест лица загинаа во стампедо пред стадионот во Јаунде

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа2 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија3 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија3 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија5 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија5 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија6 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија8 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија9 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет9 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет9 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет19 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет20 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа1 ден

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 ден

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 ден

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Досие