Контакт

Спорт

Нискорангираните тенисери бараат финансиска помош

Објавено пред

Иако во професионалниот тенис се заработуваат неверојатни суми пари, тенисерите со понизок рејтинг побараа парична помош за време на пандемијата на коронавирусот откако сега немаат никаков извор на приходи.

Повеќе од 700 тенисери ја потпишаа петицијата што ја почна грузиската тенисерка Софија Шапатава, која посочи дека по прекинот на тениските турнеи, многу од тенисерите се на работ на банкрот.

„Професионалните тенисери во целиот свет престанаа со натпреварувањата, а додека најдобрите имаат ресурси со кои може да се одржуваат со месеци или години, нискорангираните тенисери страдаат. Многумина нема да имаат за јадење, а потоа ќе треба да се вратат на натпреварувањата по три или повеќе месеци. Обично се заработува од страна со тренирање млади луѓе, но во моментот и тоа е секнато“, вели тенисерката рангирана на371. место.

Спорт

Премиерлигашот Барнли ќе остане без пари до август

Објавено пред

Претседателот на Барнли, Мајк Гарлик тврди дека неговиот клуб ќе банкротира до август доколку биде откажана сезоната во Премиер лигата поради корона вирусот.

Од клубот од Ланкашајр велат дека ќе загубат 50 милиони фунти доколку сезоната не продолжи, а посочија дека други клубови ќе имаат и поголеми загуби. Премиер лигата е одложена на неопределено време поради пандемијата и Гарлик вели дека неговиот тим има пари за само уште неколку месеци.

„Фактот е тој – ако не ја завршиме сезоната и нема јасен старт на следната сезона, ние како клуб ќе останеме без пари до август. Не можам да зборувам за другите клубови бидејќи не ја знам нивната финансиска позиција, но тоа е нашиот случај. Затоа, за нас е клучно да се заврши сезоната“, вели Гарлик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Монтеѕемоло: Шумахер и Сена не би можеле заедно во Ферари

Објавено пред

Поставувањето на Аиртон Сена и Михаел Шумахер во Ферари можеби би било остварување на сонот на Ф1 фановите, но тоа би предизвикало само проблеми, вели поранешниот претседател на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло.

Во едно од најпопуларните „што би било“ сценарија во Формула 1, јавно беше познато дека трикратниот шампион Аиртон Сена сакал да ја заврши кариерата во Ферари пред неговата трагична смрт на Сан Марино ГП во 1994 година.

„Тој дојде кај мене во Болоња во средата пред трагичниот викенд во Имола. Ми кажа дека сака да се трка во Ферари по секоја цена и дека сака да си оди од Вилијамс. Планот беше да разговараме по Имола. Тогаш се случи тоа што се случи“, вели Монтеѕемоло за „Скај спорт Италија“.

Кога загина, Сена ја возеше само својата трета трка за Вилијамс по трансферот од Мекларен, а неговиот нов тим не успеваше да ги реши проблемите со болидот. Од друга страна истата сезона, Шумахер ја имаше својата прва шампионска сезона со Бенетон, круна која ја одбрани во 1995 година, пред во 1996 година да направи трансфер во Ферари.

Сепак, Монтеѕемоло не верува дека двајцата би се согласувале во тимот.

„Тоа е убав сон, но мислам дека со таков потег би се самоуништиле. Тоа ќе беше голем хит кај фановите, но не и добро за Ферари. Со две ѕвезди заедно не победуваш“, инсистира Монтеѕемоло.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дибала и неговата девојка повторно позитивни на корона вирусот!

Објавено пред

Иако претходно беше објавено дека ја победиле болеста, ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала и неговата девојка Оријана Сабатини повторно се позитивни на корона вирусот.

„На 21 март направивме тест на корона вирусот и бевме позитивни. Пред три дена имавме негативен тест, но потоа направивме уште два теста, од кои едниот беше негативен, а вториот позитивен. И понатаму сме заразени и навистина не сфаќам како функционира ова“, објави Сабатини.

Дибала се зарази со корона вирусот од својот соиграч, дефанзивецот Даниеле Ругани, а позитивен беше и уште еден соиграч од Јувентус, Блез Матуиди. Аргентинецот на крајот на март зборуваше за борбата со корона вирусот и проблемите кои ги имал.

Дибала за корона вирусот: Едвај дишев!

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува...

Регион2 часа

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитиен на коронавирус. Авганистанецот...

Македонија2 часа

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија3 часа

Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет3 часа

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет4 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија16 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион16 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа17 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија18 часа

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија20 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија22 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет22 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет24 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет1 ден

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија1 ден

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет1 ден

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 ден

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 ден

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет1 ден

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Досие