Контакт

Спорт

Норвешка се лизна против Латвија, профитираше Турција!

Објавено пред

Голем кикс на фудбалската селекција на Норвешка против селекцијата на Латвија попладнево во Осло. Норвежаните без првата ѕвезда Ерлинг Халанд не успеаја да постигнат гол против Латвијците – мечот заврши 0-0.

Иако бројот на удари упатени кон головите беше 25-6, иако процентот на посед на топка изнесуваше 71-29 во корист на домаќините, сепак мрежите останаа незатресени.

Во 80 минута Норвежанецот Елјонузи постигна гол, но по ВАР асистенција истиот беше поништен поради офсајд.

Со загубените 2 бода, Норвешка на коло до крајот останува на третата позиција затоа што Турција профитираше од грешката на конкурентите.

Турците во Истанбул со 6-0 славеа против аматерите од Гибралтар и со трите бода се искачија на втората позиција на табелата во групата Г која води во баражот за СП.

Головите за домашната селекција беа дело на Актуркоглу (11 минута), Дервисоглу (38 и 41), Демирал (65), Дурсун (85) и Мулдур (84).

На коло пред крајот на циклусот Турција и Норвешка имаат по 18 поени на втората, односно третата позиција, но Турците имаат гол разлика 25-15, за разлика од Норвежаните кои се за еден гол покуси (15-6).

Во истата група, Холандија вечерва гостува кај Црна Гора и со победа може да го обезбеди првото место во групата.

Разврската во оваа група се очекува во последното коло.

Турција гостува кај Црна Гора, а Норвешка оди на гости кај Холандија.

Спорт

Бензема стана рекорден француски стрелец, Вини со голчиште за победа за Реал

Објавено пред

Карим Бензема и Винисиус Жуниор играат во фантастична форма, постигнувајќи по еден гол за Реал Мадрид да стигне до 2:1 победа над Севилја во дербито на 15. коло од шпанската Ла лига, за одвојување на четири поени на врвот на табелата во шпанската елита.

Рафа Мир го шокираше „Сантијаго Бернабеу“ за водство на тимот на нивниот поранешен тренер Хулен Лопетеги по само 12 минути игра, но за среќа во тимот на Карло Анчелоти е расположениот Бензема кој во 32. минута стрелаше за израмнување, што беше негов 16. гол во 18 меча за Реал оваа сезона. Ова беше 361. гол во клупската кариера на Бензема, со што тој го помина Тјери Анри како најдобар стрелец од Франција во клупскиот фудбал.

До крајот на мечот двете екипи имаа свои шанси, пред во 87. минута од мечот, Винисиус Жуниор да постигне прекрасен гол за 2:1 победа на „кралевите“. Мадрид остануваат први со 33 поени, по што следуваат Атлетико Мадрид и Реал Сосиедад со по 29 поени, додека Севилја останува четврта со 28.(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Мертенс и Наполи ги „здробија“ Лацио за пола час

Објавено пред

Вечерта која што во Неапол почна со емотивно откривање на статуата на големиот Диего Армандо Марадона, на крајот заврши со голема 4:0 победа на Наполи над Лацио во режија на најдобриот стрелец во историјата на наполитанскиот клуб, Белгиецот Дрис Мертенс.

Пјотр Зиелински уште во седмата минута со убав удар ги донесе домаќините во водство, а само три минути подоцна Мертенс, кој оваа сезона поради повреди не играше многу зголеми на 2:0. Најубавиот момент беше во 29. минута, кога Мертенс погоди апсолутно прекрасен гол за најава на „потоп“ на гостите од Рим.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас доби шанса во 74. минута да влезе како замена, а Фабијан Руиз во 85. минута стави точка на победата, со која Наполи се одвои на три поени од Милан на врвот на Серија А. За Лацио, пак, под водство на поранешиот миленик на публиката во Неапол, Маурицио Сари, ова е втор пораз во низа и тие во моментов се само на осмото место на табелата.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи му оддаде почит на Марадона, поставена статуа од легендата на стадионот кој го носи неговото име

Објавено пред

Наполи и навивачите на италијанскиот клуб уште еднаш една година откако останаа без него, му оддадоа посебна почест на Диего Армандо Марадона, човекот кој им донесе две титули во Кампанија и кој остави толку голем печат на клубот, што лани по неговата смрт го именуваа стадионот во негова чест.

На посебната церемонија пред дербито со Лацио, беше откриена статуата на Марадона со неговата „десетка“, која ќе стои на стадионот и вечно ќе потсетува на славната историја со незаменливиот Аргентинец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија19 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет20 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија20 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија20 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет22 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ3 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие