Контакт

Спорт

Норвежаните останаа со совршен скор и со „резервен“ состав (видео)

Објавено пред

Норвешка ја потврди доминацијата во групната фаза на Европското првенство во ракомет, забележувајќи ја осмата победа во исто толку меча со 33:30 триумфот над Словенија, која, сепак, е во полуфиналето откако претходно Португалците ја шокираа Унгарија.

Полуфиналето ќе биде сосема интересно – Норвешка против Хрватска и Словенија против Шпанија, додека Германија и Португалија ќе играат олимписки квалификации.

Норвежаните имаа одличен старт на мечот и направи предност од три  разлика (7:4), меѓутоа упорниот тим на Љубомир Врањеш успеа да остане во игра и на крајот на полувремето, „викинзите“ имаа само гол предност (14:13). Во второто полувреме, Норвешка беше далеку подобра и ја зголеми предноста повторно на пет гола, пред во интересен финиш Словенците да се доближат, но не доволно за пресврт.

Кевин Гуликсон со седум гола и Сандер Оверјордет со пет гола беа најефикасни за Норвешка, додека кај Словенија се покажа Нејт Цехте со пет гола.

Вториот меч, овојпат од групата 1, помеѓу Белорусија и Австрија немаше резултатско значење, па донесе брз ракомет со многу голови за на крај да заврши 36:36.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ, ГРУПНА ФАЗА

ГРУПА 1

Хрватска – Шпанија 22:22 (11:12)

Белорусија – Австрија 36:35 (19:17)

Чешка – Германија 20.30 ч.

Табела: 1.Шпанија 9, 2.Хрватска 9, 3.Германија 4, 4.Австрија 3, 5.Белорусија 1, 6.Чешка 0

ГРУПА 2

Португалија – Унгарија 34:26 (16:14)

Норвешка – Словенија 33:30 (14:13)

Исланд – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Норвешка 10, 2.Словенија 6, 3.Португалија 4, 4.Унгарија 4, 5.Исланд 2, 6.Шведска 2©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Њукасл ги „здроби“ Лестер на гости!

Објавено пред

Њукасл успеа да стигне до фасцинантна 2:4 победа на гости кај Лестер, продолжувајќи ја неочекувано добрата форма во финишот на Премиер лигата, и во исто време не дозволувајќи „лисиците“ да осигураат место во Лигата на шампионите.

Џо Вилок во 22. минута го донесе тимот на Стив Брус во водство, за Пол Дамет во 35. минута да го зголеми водството на 0:2. Калам Вилсон во 65. минута го потврди триумфот на Њукасл, за во 74. минута да зголеми на 0:4. Олбрајтон во 80. минута и Ихеаначо седум минути подоцна ја одбрани честа на домаќините.

Лестер со само три меча до крајот на нивната сезона, остануваат трети со 63 поени, само два зад Челси на четвртото место и пет пред петтопласираниот Вест хем. Њукасл, по стравувањата дека тимот ќе испадне од лига, сега се на 13. место со 39 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лил не се дава, може да ги остави ПСЖ без француската титула

Објавено пред

Лил стигна до важна 3:0 победа на гости кај Ленс, за да остане на врвот на табелата во француската Лига 1, на само два меча до крајот на сезоната, што значи дека со уште две победи ќе ги спречат Пари Сен-Жермен да стигнат до нова француска круна.

Бурак Јилмаз ги донесе Лил во водство уште во четвртата минута со гол од пенал, а работата на гостите стана полесна кога Клемен Мишлен во 35. минута го доби вториот жолт картон. Јилмаз во 40. минута зголеми на 0:2, пред во 60. минута, Џонатан Дејвид да ги осигура трите поени на Лил.

Со победата, Лил има 79 поени по 36 одиграни меча, четири поени пред ПСЖ (со 35 меча) и осум пред Монако (исто така со 35 меча). Ленс се шести со 56 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА со минимални казни за 9 од 12-те клуба, Јуве, Реал и Барса ги очекува нешто повеќе!

Објавено пред

УЕФА им одобри мерки за реинтеграција на 9 од 12-те клуба што го предводеа неуспешниот проект за европската Суперлига оставајќи ги на страна Реал Мадрид, Јувентус и Барселона.

По разгледувањето на можните казни за клубовите од Суперлигата, УЕФА преку официјално соопштение потврди дека деветте преостанати клуба (Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Арсенал, Челси, Тотенхем, Ливерпул, Атлетико Мадрид, Милан и Интер) поднеле декларација за посветеност.

Тие ќе бидат казнети со 15 милиони евра, кои ќе бидат искористени за „развој на локалниот јуниорски фудбал во Европа, вклучувајќи ја и Велика Британија). Клубовите исто така ќе загубат 5 отсто од приходите од клупските натпреварувања на УЕФА за една сезона.

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин, ги пофали клубовите што „направиле грешка“, а потврди дека Федерацијата подоцна ќе одреди мерки за Јувентус, Барселона и за Реал Мадрид, кои не се откажуваат од Суперлигата.

„Пред две недели кажав дека е потребна силна организација да се признае грешката, особено во овие денови на социјалните мрежи. Овие клубови го направија тоа. Со прифаќањето на посветеноста за поправање на грешките што ги направија ова поглавје ќе биде ставено во историјата и ќе одиме напред во позитивен дух. Финансиските казни ќе бидат искористени за развој на младинскиот фудбал во локалните европски заедници. Истото тоа не може да се каже за оние што остануваат вклучени во таканаречената суперлига и УЕФА ќе се справи со тие клубови подоцна“, вели Чеферин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија7 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија7 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија8 часа

Во Македонија 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти,...

Македонија9 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија9 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија10 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија11 час

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија14 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет15 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион15 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија15 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион15 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет15 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија1 ден

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Досие