Контакт

Спорт

Нов дуел на Атлетик и Реал – Ждрепката ги спои во четврт-финалето на Купот

Објавено пред

Атлетик Билбао го добија Реал Мадрид за противник во четврти-финалето, во Купот на Кралот. Оваа фаза во шпанскиот Куп ќе понуди уште едно дерби, Реал Сосиедад-Бетис.

dobivaj vesti na viber

Ждрепката не им беше наклонета на Атлетик Билбао и Реал Мадрид. Сигурно е дека се надеваа на полесни противници, по синоќешните тешки победи во осмина-финалето. Двата тима играа продолженија, Атлетик ја победи Барселона со 3:2, а Реал славеа победа во Елче 2:1.

Од почетокот на сезоната, Атлетик и Реал одиграа три натпревари. Сите ги добија играчите на „кралскиот клуб“, дуелите во првенството со 1:0 и 2:1 и финалето во Суперкупот со 2:0.

Четврт-финални довјки:

И во четврт-финалето се игра само еден натпревар. Дуелите ќе се играта од 1. до 3.февруари. Една недела подоцна се закажани првите полу-финални натпревари. Финалниот натпревар ќе се игра во Севилја на 23.април.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Премиер лига: Најдобрите во септември доаѓаат од Манчестер јунајтед

Објавено пред

Премиер лигата ги прогласи менаџерот и напаѓачот на Манчестер јунајтед, Ерик Тен Хаг и Маркус Рашфорд за најдобри во месец септември.

dobivaj vesti na viber

Манчестер јунајтед во септември одигра само два меча поради репрезентативната пауза, но ги доби и двата.

Во натпреварот од петтото коло минимално го победи Лестер, додека во наредното коло во дербито победи против Арсенал со 3:1.

Рашфорд на овие два меча постигна два гола и запиша две асистенции, што е убедливо најдобар индивидуален учинок во лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

В недела стартува 18. издание на „Визер скопски маратон“, стартот и целта на добро позната локација

Објавено пред

Најпознатиот спортски настан во Македонија, Визер скопски маратон, ќе се оддржи на 2.10.2022 (недела) со препознатливите трки како носители на најголемата и традиционална спортска манифестација, којашто сите љубители на трчањето од земјата и пошироко со нетрпение ја очекуваат секоја година.

dobivaj vesti na viber

Трките кои секоја година се дел од најомилениот спортски настан во државата – маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон, – „ЕУ за спортот“ и трката на 5км ќе почнат точно во 8:00 часот.

Директорот на Визер скопски маратон, Кире Синадиновски, на денешната прес-конференција најави дека се менува дел од патеката по која се трчаше изминативе години. Новата патека е измерена од меѓународен лиценциран мерач и се здоби со А сертификат од АИМС и Светската атлетска федерација. Целта е плоштадот „Македонија“ со кој се враќа традиционалниот финиш на патеката по што беше препознатлив маратонот.

Учесниците на трката на 5 км ќе тргнат од „Рекорд“ и трчаат во правец на Аеродром, додека тркачите на маратон, полумаратон и штафетниот маратон ќе стартуваат од старата Градска болница „Св. Наум Охридски“ во правец на плоштад и продолжуваат преку ул. „Теодосиј Гологанов“ кон Хром.

„Огромна чест ми е што сум сведок и дел од големиот тим кој е заслужен за организација и на годинешното 18. издание на најпознатата атлетска манифестација во Македонија, Визер скопски маратон. Оваа година на сите четири трки – маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон – „ЕУ за спортот“ и трката на 5 км, – ќе трчаат над 8.500 учесници. Маратонот како и секоја година, така и оваа ќе биде домаќин на квалитетни натпреварувачи. Пријавени се натпреварувачи од над 47 земји од целиот свет, со што покажуваме дека овој спортски настан е веќе препознатлив на светско ниво. На сите тркачи им посакувам  лесни нозе  и да ги соборат своите најдобри времиња“,  изјави Синадиновски.

Директорот на Визер скопски маратон изрази огромна благодарност до организаторите на маратонот – Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски клуб „Работнички“, Министерство за внатрешни работи (МВР) како партнер на маратонот, како и до покровителите на маратонот – Град Скопје, Делегацијата на Европската Унија, Агенцијата за млади и спорт, како и до сите волонтери кои ќе бидат вклучени во реализацијата на овогодишното издание.

Синадиновски ги потсети сите тркачи, кои сè уште го немаат подигнато својот стартен пакет, дека ќе имаат шанса истото да го направат уште денес и утре (30.9.2022 и 1.10.2022) во „Веро Џамбо“ од 11:00 19:00 часот. Подигнувањето на пакетот ќе може да се изврши само со документ за идентификација или потврдена порака на е-пошта од пријавата.

Прес-конференцијата се одржа во хотел „Парк и спа“, каде свое обраќање имааа градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, и Гордана Николовска од Сојузот на спортови на Скопје .

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, истакна дека со огромно задовоство Градот Скопје е покровител и традиционален домаќин на Визер скопскиот маратон.

„Град Скопје е горд што по 18-ти пат е домаќин Визер скопскиот маратон на кој оваа година се пријавија над 8500 учесници од 47 земји низ светот. Градот Скопје покрај тоа што финансиски ја поддржува оваа голема манифестација, која ги промовира градот Скопје и Македонија како спортска и туристичка дестинација, исто така овозможи логистичка поддршка од градските јавни претпријатија со цел успешно оддржување на годинешниот Визер скопски маратон“, изјави градоначалничката Арсовска.

„Сите кои нема да бидат во можност маратонот да го проследат на скопските улици, ќе можат да го гледаат во живо на официјалниот профил на Македонскиот олимписки комитет на Јутјуб (YouTube): https://www.youtube.com/channel/UCg_F0azsm6udJTAGWMPOCFg. Во понеделникот нè напушти Ѓорѓи Кузмановски, претседателот на Сојузот на спортови на Скопје. Оваа недела беше тешка за сите нас, но знаеме дека тоа ќе ни даде ветар во грб за целиот маратон да помине во најдобар ред. Овогодишниот маратон му го посветуваме токму на него“, изјави Николовска.

Визер скопски маратон како секој познат светски маратон секоја година внесува нешто ново во организацискиот дел, па така оваа година традиционалната „Pasta Party“ ќе се реализира во соработка со тркачкиот клуб 091 RUNCrW. Забавата ќе се одржи на 1.10.2022 (сабота) во МКЦ клуб и ресторан со почеток од 18:00 часот.

Организаторите уште еднаш ја повикаа скопската публика да дојдат и да ги поддржат сите натпреварувачи, бидејќи сите знаеме колку им значи нивното навивање додека ја завршуваат нивната трка. За најдобрите фотографии и транспаренти ќе следува награда.

Повеќе информации за Визер скопскиот маратон може да се најдат на официјалната веб страница: http://skopskimaraton.com.mk/.

Прикажи повеќе...

Спорт

35 ракометари на спискот за евро-квалификациите

Објавено пред

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за квалификациските натпревари за пласман на ЕУРо 2024.

dobivaj vesti na viber

Македонија е дел од Групата 1 заедно со репрезентациите на Португалија, Турција и Луксембург.

Во рамки на ЕХФ неделата ракометарите ќе одиграат два натпревари во квалификациската група. Првиот натпревар е во Скопје против селекцијата на Луксембург на 12.октомври, а потоа ракометарите ќе гостуваат во Турција на 16.октомври.

Европското првенство ќе се одржи во период од 10. до 28. јануари 2024 година во Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

(Вo живо) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Во Москва почна церемонијата на која Путин официјално ќе го потпише припојувањето на четири украински региони кон Русија, кои сочинуваат...

Македонија1 час

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија1 час

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија2 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија4 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија4 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет6 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет7 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет7 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет7 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија7 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет20 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија21 час

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ22 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија24 часа

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 ден

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија1 ден

Македонија ќе добие четири милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...