Контакт

Спорт

Нов шок за Пике, Чави му кажал дека не му е треба во тимот

Објавено пред

Џерар Пике ги живее најтешките денови во кариерата. Изминатите две недели, Пике е во центарот на вниманието на светските медиуми, откако ја раскина 12-годишната врска со поп-ѕвездата Шакира. Она што на Пике му се случува во приватниот живот, не им се допаѓа на челните луѓе на Барселона и тренерот Чави.

dobivaj vesti na viber

Каталонски „Спорт“ пишува дека Чави е многу загрижен и дека го информирал Пике дека наредната сезона нема да смета на неговите услуги.

Непрофесионалниот живот и недостатокот на физичка подготвеност го направија 35-годишниот непожелен во клубот во кој ја помина речиси целата своја кариера.

Според овој извор, по 602 настапи за првиот тим, дефанзивецот нема намера така лесно да се предаде, ветил дека напорно ќе тренира, но дека тренерот Чави веќе одлучил и немал намера да ја смени одлуката.

Од ваквиот развој на настаните, голем проблем ќе има клубот, бидејќи на Пике му должи 50 милиони евра. Спортскиот директор Матеу Алемани ќе се обиде да го убеди искусниот стопер да ги намали барањата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сега е официјално – Лукаку се врати во Интер! I’m back, baby!

Објавено пред

Ромелу Лукаку го комплетираше својот камбек во Интер, помалку од една година откако замина во Челси за 113 милиони евра, потврдија од италијанскиот клуб со видео во кое белгискиот напаѓач е со претседателот на клубот, Стивен Жанг.

dobivaj vesti na viber

Ви видеото снимено на покривот на седиштето на Интер, Лукаку мафташе кон навивачите за да ја потврди позајмицата од 8 милиони евра.

29-годишниот Лукаку постигна само осум голови во Премиерлигата за Челси во 2021/22, разочарувајќи ги навивачите и управата на Челси, а покрај тоа веќе во декември минатата година даде контроверзно интервју во кое призна дека сака да се врати во Италија.

Навивачите на Интер веќе му простија на Лукаку за „предавството“

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе ја „освојува“ Америка – би можел да биде и шутер во НФЛ

Објавено пред

Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе веќе е суперѕвезда во Франција и во Европа, но летово очигледно реши да ја „нападне“ и Америка, каде што е една недела и веќе склучи договор со НБА лигата и беше гостин на НФЛ тимот Лос Анџелес рамс, каде што покажа дека може да биде и добар шутер во американскиот фудбал.

dobivaj vesti na viber

Мбапе никогаш не ја криел љубовта кон американската култура и начин на живот, и ова не е прво лето да биде гостин во САД, каде што честопати ги посетува и Источниот и Западниот брег на Америка.

Мбапе беше гостин на „СоФи стадионот“ во Лос Анџелес, со ѕвездата на Рамс, Купер Кап, со кого споделија совети и имаа мал тренинг во шутирање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите на Интер веќе му простија на Лукаку за „предавството“

Објавено пред

И покрај тоа што ултрасите на Интер, Курва Норд, преку соопштение им порачаа на своите членови да не му посакуваат добредојде на Ромелу Лукаку, очигледно обичните навивачи на „нераѕурите“ се подготвени срдечно да го пречекаат белгискиот напаѓач при неговите медицински тестови во Милано.

dobivaj vesti na viber

Белгиецот пристигна во Интер од Манчестер јунајтед во 2019 за 74 милиони евра, за да освои скудето со италијанскиот клуб во 2021 година со 64 гола и 16 асистенции во 95 меча, пред Челси да плати 113 милиони евра за него. По разочарувачката сезона и неговата јавна желба да се врати во Италија, тоа му успеа.

Сега, 29-годишниот Лукаку беше пречекан од група на навивачи на Интер пред медицинските тестови во центарот на Италијанскиот олимписки комитет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион4 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион6 часа

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет7 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија8 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија8 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија9 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа10 часа

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија10 часа

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија11 час

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија12 часа

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет12 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа13 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа15 часа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет15 часа

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт1 ден

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет1 ден

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа1 ден

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија1 ден

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет1 ден

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....