Контакт

Спорт

Нова лудост во Баку! Перез до победа, Хамилтон се „самоуништи“!

Објавено пред

Серхио Перез без мака ги комплетираше последните два круга од Азербејџанското ГП, кое ни приреди уште една драма по излетувањето на Макс Ферстапен, откако неговиот главен ривал за титулата, шампионот Луис Хамилтон несфатливо ја заврши трката на последното место по обидот да го помине Перез на рестартот и губењето на контролата на болидот!

Овој несфатлив пропуст на Хамилтон значи дека нема промени во генерален пласман, односно Ферстапен останува лидер во генерален пласман.

На крајот, од ова профитираше фантастичниот Себастијан Фетел, кој заврши како втор за Астон Мартин, а Пјер Гасли во Алфа Таури го комплетираше подиумот.

Покрај овие тројца на подиумот, во поени во Баку беа и освојувачот на пол-позицијата Шарл Леклер (Ферари), Лендо Норис (Мекларен), Фернандо Алонсо (Астон Мартин), Јуки Цунода (Алфа Таури), Карлос Саинс Јуниор (Ферари), Даниел Рикардо (Мекларен) и Кими Раиконен (Алфа Ромео).

Ваквиот исход дојде откако Ферстапен беше на чекор до спектакуларна 1-2 победа за Ред бул кога на четири круга пред крајот му се дупна гумата предизвикувајќи црвено знаме и прекин на трката. Ферстапен водеше во поголемиот дел од трката, откако неговиот тим заврши многу подобра работа при влегувањето во боксот, оставајќи го Хамилтон на третото место пред да му се случи инцидентот (повеќе во линкот подолу).

Дупнатата гума му ја „украде“ победата на Ферстапен, ќе имаме ли рестарт?©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Минхен сака да ја обои „Алијанц арената“ во боите на виножитoто за инает на Унгарците

Објавено пред

Градскиот совет на Минхен побара „Алијанц арената“ да биде осветлена во боите на виножитото за последниот меч од групната фаза на Германија против Унгарија во знак на протест на анти-ЛГБТ законите кои ги усвои оваа земја.

Германците ја пречекуваат Унгарија на стадионот на Баерн Минхен во среда, неколку дена откако унгарскиот парламент усвои закон со кој се ограничува ЛГБТ соддржината за тие под 18 години, во голема политичка победа на конзервативниот премиер Виктор Орбан.

„Баварската престолнина е посветена на различност, толеранција и еднаквост во спортот и општеството. Затоа стадионот треба да свети во боите на виножитото пред мечот“, се вели во барањето од советот до градоначалникот Дитер Рајтер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мората: Сите едвај чекаат да ја критикуваат Шпанија

Објавено пред

Алваро Мората смета дека Шпанија добива нефер критики од страна на фановите и на медиумите по ново реми на ЕУРО 2020.

Мората, по сите критики кои ги добиваше за својата неефикасност, конечно, постигна гол за 1:0 водство против Полска вчера, но Роберт Левандовски осигура реми за Полска за втор нерешен резултат за „фуријата“ по 0:0 ремито со Шведска. По ова, Жерард Морено ја погоди гредата при изведувањето на пеналот, а Мората не успеа да даде гол по одбиената топка.

„Нема да помогне ако слушаме што зборуваат луѓето, бидејќи сите едвај чекаат да не нападнат и да не критикуваат. Обично, кога големите нации стигнуваат до вакво натпреварување, има чувство на обединетост. Знаеме дека ние сме следбеници на генерација на фудбалски гении кои освоија се што е можно, но мораме да веруваме во нас. Следниот меч е како финале за нас“, вели Мората.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА-трилер – Милвоки во финалето на Истокот по драмата против Бруклин

Објавено пред

Милвоки бакс се пласираа во финалето на Источната конференција, каде што ќе играат со подобриот од дуелот Филаделфија-Атланта, откако во драматична „мајсторка“ по продолженијата со 115:111 ги елиминираа фаворизираните Бруклин нетс.

Бруклин водеше со 2:0 и со 3:2 во полуфиналната серија, пред Бакси предводени од Мидлтон и Адетокумбо да направат неверојатен камбек.

Кевин Дурент имаше обид за тројка да го добие мечот на секунди пред крајот, но не успеа, оставајќи ги Бакси да го чекаат подобриот од „мајсторката“ меѓу Атланта хокс и Филаделфија 76ерс во финалето на Истокот.

Дурент направи многу за Нетс, постигнувајќи рекордни 48 поени и го прати мечот во продолженија по фантастичните поени, но од другата страна Јанис Адеоткумбо имаше 40 поени, а Крис Мидлтон го постигна победничкиот поен, еден од своите 23 поени.

Ова е прво финале на Истокот на Бакси од 2019 година, а ќе се борат за свое прво НБА финале од 1974 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 часа

(Видео) Силна експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена итна евакуација

Неколку детонации се слушнале вечерва во Чачак, по екплозија во фабриката „Слобода“, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, во инцидентот полесно...

Македонија16 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ17 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија19 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија19 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт23 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет23 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија23 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион24 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 дена

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион2 дена

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт2 дена

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие