Контакт

Спорт

Нова провокација од Шекил кон Руди Гобер

Објавено пред

Еден од најдобрите центри во историјата на НБА-лигата, Шекил О’Нил, продолжи да го провоцира кошаркарот на Јута, Руди Гобер. Шекил пред неколку дена ги критикуваше челниците на Јута што му дале супермакс-договор на Гобер, вреден 205 милиони долари. Според него, играч што во просек постигнува по 11 поени од натпревар не заслужува таков договор.

„Не сакам никого да критикувам, но ова би можело да биде инспиративна приказна за сите деца. За само 11 поени од натпревар можете да добиете 200 милиони долари“, рекол О’Нил.

Некогаш најдоминантниот центар во НБА продолжил со критиките.

„Јас би имал 45 поени, 16 скока и со десет промашени слободни фрлања за три четвртини. Тој би имал 11 поени, четири скока и би го завршил мечот поради шест лични грешки во третата четвртина“, напишал Шекил на „Инстаграм“ и приложил со фотомонтажа како тој во дресот на Лејкерс забива преку Гобер.

Францускиот репрезентативец му одговорил на оваа провокација.

„Ако продолжат да зборуваат негативно за мене или го омаловажуваат она што го работам, тоа само ќе покаже какви личности се. Јас секогаш ќе бидам среќен кога ќе успеам да ги надминам очекувањата. Јас ќе продолжам да работам и да ги надминувам очекувањата“, напишал Гобер.

Од почетокот на сезоната Гобер има просек од 15,5 поени и 13,7 скока од натпревар. Јута има скор од четири победи и два пораза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Атлетико се најсилни на празниот „Ванда Метрополитано“

Објавено пред

Коронавирусот ги „избрка“ навивачите од трибините. На некои тимови не им претставува проблем, што ги играат домашните натпревари, пред празни трибини. Таков пример е лидерот во Ла Лига, Атлетико Мадрид.

Според истражувањето на Институтот за спортска историја и статистика (ЦИЕС), Атлетико, сезонава, на домашен терен победиле на 86,7 отсто од натпреварите. Ниту еден клуб, во најсилните пет национални шампионите во Европа, нема ваков учинок.

Блиску до Атлетико е градскиот ривал Реал. Играчите на Зинедин Зидан победиле на 85,7 отсто од натпреварите на домашен терен. Следуваат Баерн Минхен (83,3%) и Манчестер сити (81,3%), само уште два клуба забележале успешност од повеќе од 70 отсто на домашен терен: ПСЖ (72,7%) и Ливерпул (71,4%).

Апсолутни рекордери се Гразгов Ренџерс (Шкотска) и Боде (Норвешка), кои победиле на сите домашни мечеви оваа сезона. Од друга страна ниту една победа на домашен терен не забележале Депортиво Мунисипал (Перу), Вегалта Сендај (Јапонија), Далјен Про (Кина), Зоб Ахан (Иран), Келн (Германија), Дижон (Франција), Лингби (Данска), Ал Јармук (Кувајт) и Ал Итихад (Египет).

Погледнете ја комплетната листа на ЦИЕС.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос: Ѓоковиќ е нашиот Леброн Џејмс

Објавено пред

Се случи и тоа. Ник Кирјос има позитивен коментар за Новак Ѓоковиќ. Кирјос, кој минатата недела го нарече Ѓоковиќ „будала“, во интервју за американската телевизиска мрежа Си-ен-ен, рекол дека „Ѓоковиќ е нашиот Леброн Џејмс“.

Кирјос, во интервјуто истакнал дека се чувствува сигурно во пресрет на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен. Тој рекол дека Ѓоковиќ мора да се однесува одговорно, бидејќи е пример за останатите играчи.

„Мислам дека е важно да се повикаат играчите на одговорно однесување, особено тоа треба да важи за оној кој е лидер на нашиот спорт“, рекол Кирјос.

„Технички, Ѓоковиќ е нашиот Леброн Џејмс, мора да им дава пример на останатите тенисери. Едноставно не беше вистинското време да го прави она што тој го правеше во екот на пандемијата. Сите ние правиме грешки и за нив треба да одговараме. Мораме да бидеме одговорни. Ние сме колеги, се натпреваруваме едни против други, но никој друг не го прозва за она што го правеше со својот турнир“, заклучил Кирјос.

Првиот Гренд слем во сезоната ќе започне на 8.февруари.

Прикажи повеќе...

Спорт

РФМ и Данило Брестовац спогодбено се разделија

Објавено пред

Данило Брестовац повеќе не е селектор на ракоемтната репрезенатција на Македонија. Селекторот и Ракометната федерација на Македонија (РФМ) договориле спогодбен раскин на договорот.

„Ракометната федерација на Македонија би сакала да ја извести јавноста дека македонската куќа на ракометот и г. Данило Брестовац, на 26 јануари 2021 г., взаемно се спогодија да ја прекинат соработката околу ангажманот на машките ракометни сениори“, стои во соопштението што го објави РФМ на својата интернет страница.

Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција во период јуни 2019 – јануари 2021 година.

Брестовац ја предводеше Македонија на две големи натпреварувања, на Европското првенство во 2020 година, не успеа да ја мине фазата по групи, го освои 15.место, додека на Светското првенство кое се уште е во тек, заврши на 23.позиција.

Фото/macedoniahandball.com.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет2 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа2 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа3 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија3 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија4 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа4 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа5 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија5 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија6 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија6 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа6 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет7 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет18 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет19 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија20 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет20 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ21 час

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија1 ден

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Досие