Контакт

Спорт

Нова трагедија на СП во Катар, почина навивач на Велс

Објавено пред

Нова трагедија на Мундијалот. Навивач на Велс почина за време на Светското првенство во фудбал во Катар. 62-годишниот Кевин Дејвис бил примен во болницата Хамад во Доха, откако Велшаните загубија со 2:0 од Иран.

dobivaj vesti na viber

Сепак, тој не бил на стадионот, останал во изнајмениот стан бидејќи не се чувствувал добро, а најверојатната причина за неговата смрт е срцев удар.

„Кевин Дејвис беше дел од Црвениот ѕид и сите сме уништени од веста за неговата смрт. Испраќаме сочувство до неговото семејство. Сите сме како едно големо семејство и сега изгубивме еден од нашите членови”, изјави Пол Кокри, претставник на Фудбалското здружение на поддржувачи на Велс.

Ова е втор смртен случај во Катар поврзан со СП 2022. Пред два дена во својата хотелска соба почина 65-годишниот британски ТВ стручњак Роџер Пирс.

Навивачот бил во Катар со својот син и неговите пријатели. Фудбалската асоцијација на Велс ќе направи се што е можно да помогне да се донесат посмртните останки на Кевин Дејвис дома.

Спорт

Заврши сезоната за Хуркач

Објавено пред

Полскиот тенисер Хуберт Хуркач објасни зошто нема да настапи на Олимписките игри во Париз.

dobivaj vesti na viber

Хуркач во моментов е седмиот тенисер во светот, што е негов најдобар пласман во кариерата, а поради повреда на коленото се повлече од Олимписките игри во Париз.

Популарниот „Хуби“ вели дека лекарите го советувале да не игра тенис до Австралија во 2025 година.

„Се борев да играм на Олимписките игри, но не успеав. Не можев. Би било премногу опасно да играм во Париз веднаш по повредата. Разговарав со лекарите и осум од десет рекоа дека најреално е да играм следната година во Австралија“, изјави Хуркач.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенербахче го потпиша Ен-Несири

Објавено пред

Мароканскиот репрезентативец Јусеф Ен-Несири (27) денеска и официјално стана член на Фенербахче. Со турскиот великан потпиша договор до летото 2029 година.

dobivaj vesti na viber

Одличниот напаѓач беше голема желба на Жозе Мурињо, а раководството на Фенербахче успеа да го ангажира за 20 милиони евра, колку што Севилја му плати на Леганес јануари во 2020 година, кога мароканецот пристигна „Рамон Санчез Писхуан“.

И покрај профитабилните понуди од арапските клубови и интересот од Њукасл и Рома, Ен-Несири го избра Фенербахче. Значајна улога во финализирањето на трансферот имаше Жозе Мурињо, кој неколку пати лично разговарал со фудбалерот.

Ен-Несири стана најскапото засилување во историјата на клубот, а во следните четири години ќе заработи 16 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Светскиот првак го презеде Баерн Минхен

Објавено пред

Гордон Херберт, актуелниот селектор на Германија, по Олимписките игри во Париз ќе стане тренер на Баерн Минхен.

dobivaj vesti na viber

Ова пред неколку недели го најавија медиумите.

Тренерот кој минатата година ги предводеше Германците до титулата светски првак, требаше да замине во јапонската Чиба, но се премисли откако доб и понуда Минхен.

На клупата на Баварците го наследи славниот Пабло Лас, кој во новата сезона ќе го предводи тимот на Басконија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Мицкоски по апелот на Филипче за нов кривичен законик: Што е со делата што застареа, а граѓаните плаќаат милиони отштета

Премиерот Христијан Мицкоски е согласен да биде донесен нов кривичен законик, кој ќе биде изработен според европските стандарди. Ова беше...

Македонија2 часа

„Нема повеќе евтина храна на државна сметка“ – 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија3 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија4 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија5 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ6 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија7 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет7 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет8 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет8 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет8 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет8 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија18 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија20 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ22 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија22 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...