Контакт

Спорт

Новак добива моќен сојузник во Серена Вилијамс?

Објавено пред

Шесткратната шампионка од САД опен, Серена Вилијамс потврди дека веќе разговарала со Новак Ѓоковиќ околу неговиот новоформиран тениски синдикат, но не открива што точно биле нејзините забелешки.

Ѓоковиќ си даде оставка од престижната позиција на претседател на Советот на играчи на АТП и формираше нова асоцијација на играчи (ПТПА) заедно со Васек Поспишил пред американскиот гренд слем и доби поддршка од повеќе тенисери, но не и од Роџер Федерер и Рафаел Надал кои сметаа дека е потребно единство меѓу тенисерите. Енди Мареј го критикуваше Ѓоковиќ што се решил да ги собере само машките тенисери, но Србинот одговори дека е отворен за можноста за тенисерките да се приклучат и дека веќе разговарале со Вилијамс и Слоун Стивенс.

„Да, зборувавме малку со Новак пред некој ден. Тоа што беше кажано останува меѓу нас двајца. Сега сум навистина фокусирана на турнирот и не можам да размислувам за тоа. Добра сум за чување тајни и сега се фокусирам на тенисот“, вели Вилијамс, откако пред неколку дена изјави дека секогаш била членка на „Тимот Ѓоковиќ“.

Федерер, Надал и Мареј контра „паралелната“ организација на Ѓоковиќ

Спорт

Играчите се откажале од милионските бонуси – Реал заштеди 25.000.000 евра

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид кои минатата сезона го освоија Суперкупот на Шпанија и титулата во Ла Лига му заштедија на клубот 25.000.000 евра. Капитенот Серхио Рамос предложил, а тие се согласиле да се откажат од премиите то требало да ги добијат за освојувањето на овие трофеи.

Радиото „Кадена Копе“ објави дека гарантираните премии за титулата во Ла Лига биле 700.000 евра за секој фудбалер, односно 300.000 евра за трофејот во Суперкупот.

Прв од премиите се откажал Рамос, а неговиот пример го следеле и останатите играчи. Реал на овој начин заштеди 25.000.000 евра што ќе му помогнат полесно да ја преброди финансиската криза што ја предизвика коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хадсон-Одои бара трансфер, не бил задоволен од статусот во Челси

Објавено пред

Калум Хадсон Одои повторно го нарушува мирот на „Стенфорд Бриџ“. Младиот фудбалер е незадоволен од третманот што го има кај Френк Лампард поради што најсериозно размислувал да го напушти Челси.

Одои пред една година беше во центарот на вниманието кога бараше трансфер, тогаш Баерн Минхен беа сериозно заинтересирани за него, но Челси успеаја да ги задоволат неговите апетити со неделната плата од 200.000 фунти. Одои лани потпиша пет годишен договор.

Меѓутоа на почетокот на оваа сезона тој не добива шанси од Лапард, поради големата конкуренција на неговата позиција. Одои не доби можност да игра во првите две кола, во Премиер лигата, иако поради повреди во тимот ги нема Кристијан Пулишиќ и Хаким Зијеш.

Менаџерот на фудбалерот во текот на неделата ќе одржи состанок со клупските челници, на кој ќе се разговара околу статусот на неговиот клиент.

Медиумите тврдат дека во овој момент Челси сериозно размислувале да го испратат некаде на позајмица кде што ќе има можност да игра во континуитет.

Минатата сезона Одои одигра 35 натпревари, односно на теренот минал 1.609 минути, постигнал четири гола и забележал седум асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дани Алвеш се враќа во Европа

Објавено пред

Бразилскиот ветеран Дани Алвеш наскоро би можел да се врати во Европа. Алвеш пред точно една година потпиша три годишен договор со Сао Паоло, меѓутоа работите за него во овој клуб повеќе не се идилични поради што изразил желба да се врати ан „стариот континент“.

Дани Алвеш како голема ѕвезда се врати во Бразил, во Сао Паоло ја доби „десетката“, а на дебито против Сеара го постигна голот за победа.

Меѓутоа по 38 одиграни натпревари и осум постигнати голови Алвеш решил да се врати во Европа. Десниот бек немал повеќе добри односи со клупските челници и навивачите.

Дани Алвеж во кариерата играл во Севиља, Барселона, Јувентус и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Економија2 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет2 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа4 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт4 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија5 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија5 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет6 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија6 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија6 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија7 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија16 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија22 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет22 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија23 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија24 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија1 ден

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија1 ден

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија1 ден

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Досие