Контакт

Спорт

Новата сезона во ЛШ ќе стартува во октомври

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) потврди дека новата сезона во Лигата на шампините ќе започне на 20 октомври. Поради пандемијата на коронавирусот тековната сезона ќе заврши во август со завршен турнир во Лисабон.

Сезоната 2020/2021 во Лигата на шампионите ќе започне на 20 октомври, а ќе заврши на 9 декември кога ќе бидат одиграни натпреварите од шестото коло во фазата по групи.

УЕФА исто така објави дека нокаут-фазата ќе се игра во стандардните термини, односно ќе започне со осмина-финалните натпревари на 16 февруари 2021 година, четврт-финалната фаза ќе започне на 6 април, а првите полу-финални мечеви ќе се одиграат на 27 и 28 април. Финалниот меч според распоредот ќе се одигра на 29 мај во Истанбул.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рејсинг поинт казнети со 15 поени и 400.000 евра!

Објавено пред

ФИА го поддржа протестот на Рено околу сопирачките на „розевиот Мерцедес“ на Рејсинг поинт, и одлучи да го казни тимот со 400.000 евра и со одземање на 15 поени во генерален пласман на конструктори.

Во долга објава ФИА потврди дека стјуардите заклучиле дека дизајнот на сопирачките на Рејсинг поинт ги прекршува правилата на ФИА, бидејќи главен дизајнер на сопирачките биле Мерцедес. Поради ова, тимот ќе загуби по 7.5 поени кај конструктори за двата болиди на Штаерското ГП во Австрија и ќе добие предупредување за користењето на сопирачките на Унгарското ГП и Британското ГП.

ФИА ги отфрла аргументите на Рејсинг поинт дека сами ги дизајнирале сопирачките, откривајќи дека тие добиле сет од сопирачките на Мерцедес од 2019 уште на 9 јанауари, и иако сами ги развивале, дизајнот не може да се смета како нивни. И покрај оваа казна, ФИА не очекува Рејсинг поинт да ги редизајнира сопирачките во овој дел од сезоната, односно ќе им биде дозволено да ги користат до крајот на сезоната.

Ова е епилог на долгата сага околу таканаречениот „розев Мерцедес“, откако Рејсинг поинт влезе во соработка со Мерцедес и нивниот болид за оваа година според многумина е директна копија на минатогодишниот шампионски болид на Мерцедес.

Шефот на Рејсинг поинт, Отмар Шафнауер, вели дека тимот е невин бидејќи добил дозвола од ФИА да ги користи сопирачките пред стартот на сезоната и додаде дека ќе бара дополнително објаснување.

„Навистина е разочараувачки бидејќи ФИА сама одлучи дека ги почитуваме правилата на стартот на сезоната и не направивме ништо погрешно. Ги поканивме ФИА во март да го разгледаат нашиот болид и тие ги имаа сите планови. Тие потоа ни дадоа зелено светло. Мислам дека нивната одлука е двосмислена“, вели Шафнауер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Објавени седумте кандидати за најдобар фудбалер во Премиер лигата

Објавено пред

Очекуваните кандидати Кевин Де Брујне, Садио Мане, Џордан Хендерсон се фаворити за освојувањето на наградата за најдобар фудбалер во англиската Премиер лига, но никој не очекуваше во ова друштво да биде и голманот на Барнли, Ник Поуп.

Ливерпул доминираат на скратената лиса од седум фудбалери со голгетерот Мане, капитенот Хендерсон и младиот Трент Александер-Арнолд по првата титула по 30 години, додека Кевин де Брујне е единствен од Манчестер сити.

Во изборот е и освојувачот на златната топка во Премиер лигата, Џејми Варди од Лестер, но мали изненадувања се имињата на голманот Поуп и на напаѓачот на Саутемптон, Дени Ингс.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ го одбиваат Роналдо, би сакале да ги „врзат“ Нејмар и Мбапе

Објавено пред

Иако повторно се појавија шпекулациите дека Кристијано Роналдо сака трансфер во Пари Сен-Жермен, но богатиот француски клуб повеќе би сакал да ги обврзе Килијан Мбапе и Нејмар со нови договори, тврди „ЕСПН“.

Договорите на Мбапе и Нејмар со „светците“ завршуваат во 2022 година и клубот смета дека тие треба да се приоритет иако наводно со години се обидувале да го убедат Роналдо да пристигне во француската престолнина.

Португалската ѕвезда имаше шанса да се приклучи на ПСЖ повеќе пати по преземањето на клубот од страна на Катар спортс инвестментс (QSI) во 2011 година, и најблиску беше во 2014 година откако Реал Мадрид ја освои „Ла десима“, десеттата европска титула во 2014 година. Според француските медиуми на маса честопати биле многу богати понуди, а неговиот долгогодишен агент Жорге Мендеш преговарал со клубот, но тој постојано ги одбивал.

Сега, оваа недела се јави веста дека Роналдо го сменил мислењето и дека е конечно подготвен да замине во Париз, но сега таму сметаат дека 35-годишниот Роналдо, кој има две години од договорот со Јуве, треба да се фокусира на ЛШ со Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија1 час

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка која полагала возачки испит пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија1 час

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија2 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет3 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет3 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет4 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет5 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет6 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет7 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион17 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет18 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет20 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет21 час

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија23 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија23 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион1 ден

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија1 ден

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија1 ден

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија1 ден

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Досие