Контакт

Спорт

Њукалс го сака Малдини за спортски директор

Објавено пред

Њукасл јунајтед е во потрага по нов спортски директор, а според италијанските и англиските медиуми главен кандидат е Паоло Малдини (55). Се поизвесно е дека актуелниот спортски директор на „страчките“, Ден Ешворт ќе се пресели на „Олд Трафорд“.

dobivaj vesti na viber

Неговиот договор истекува во 2026 година, но Манчестер јунајтед го бара веднаш и е подготвен да плати околу 10 милиони евра обештетување. Њукасл јунајтед бара 20 милиони, но веројантно на крајот клубовите ќе постигнат договор.

Малдини моментално е без договор, одби неколку понуди од Саудиска Арабија и стави до знаење дека е подготвен да започне нова авантура во некој европски клуб. Њукасл би можел да биде совршено решение бидејќи би му овозможило на Малдини да дојде во клуб кој нема финансиски проблеми.

Според „Газета дело Спорт“, Малдини многумина го сметаат за „тивок и компетентен глас на авторитет“ и е високо ценет од играчите кои го гледаат како икона на светскиот фудбал.

Англичаните наведуваат дека прв избор Њукасл е Малдини, веднаш потоа Пол Мичел, поранешен играч на Саутемптон. На листата на кандидати се и Руи Педро од Бенфика, поранешниот спортски директор на Рома, Тиаго Пинто и спортскиот директор на Спортинг Уго Вијана.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ларкин одбил три милиони долари по сезона од Ефес

Објавено пред

Еден од најдобрите кошаркари во Европа, iграчот на Анадолу Ефес, Шејн Ларкин на крајот од сезоната ќе стане слободен играч.

dobivaj vesti na viber

Намерата на клубот е да го задржи Американецот, но барем засега преговорите не одат во посакуваната насока.

Имено, турскиот клуб му понудил двегодишен договор со плата од 3.000.000 долари по сезона. Ларкин оваа понуда ја одбил, сакал подолгорочен договор, на три или повеќе сезони, бидејќи го сака животот во Турција и клубот за кој настапува.

Прикажи повеќе...

Спорт

Играч за кого Јунајтед плати 60 милиони евра бесплатно ќе го напушти „Олд Трафорд“

Објавено пред

Францускиот фудбалер Антони Марсијал (28) ќе го напушти Манчестер јунајтед следното лето откако ќе му истече договорот, пишува италијанскиот новинар Фабрицио Романо.

dobivaj vesti na viber

Марсијал пристигна во Јунајтед од Монако во 2015 година за неверојатни 60 милиони евра, но никогаш не стана ѕвезда, не направи кариера каква што предвидуваа.

Во текот на престојот во Јунајтед тој имаше големи проблеми со повредите, а во пролетта 2021 година ги скина вкрстение лигаменти во коленото.

Од тој момент доживеа серија повреди и никогаш не успеа да се врти во топ форма. За Јунајтед оваа сезона одигра 19 натпревари и постигна два гола. Вкупно за славниот англиски клуб забележа 317 настапи, со 90 гола и 48 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Пет и пол минути евролигашко лудило

Објавено пред

Зад нас е уште една драматична регуларна сезона во Евролигата.

dobivaj vesti na viber

Плеј-ин дуелите се закажани за 16. и 19.април.

Четвртфиналните серии ќе се играат за три победи, од 23 април до 8 мај, а фајналфорот ќе се одржи од 24. до 26. мај во „Мерцедес Бенц Арената“ во Берлин.

Пред почетокот на разигрувањето, Евролигата објави пет ипол минутно видео од „најлудите“ моменти во сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Протестите на специјализантите имаат политичка заднина, колкав притисок и да прават, решение е можно по изборите, вели Демири

Министерот за здравство ги поддржува барањата за поголеми плати и платени придонеси на приватните специјализанти, но нема мерки што би...

Македонија2 часа

Демири: Ќе предложам невакцинирани да не може да се вработат во јавното здравство

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири, ќе побара законски измени со кои ќе биде забрането во јавното здравство...

Македонија2 часа

Деветвалентната ХПВ-вакцина, која спречува 80 отсто од аналниот карцином и 70 отсто од карциномот на грлото на матката, достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од...

Македонија3 часа

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија3 часа

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized4 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ4 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија5 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет6 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет7 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет7 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет8 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет21 час

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет24 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...