Контакт

Спорт

Нуни Омот замина од МЗТ

Објавено пред

Кенискиот интернационалец Нуни Омот завчера, против Сутјеска во Никшиќ, го одигра последниот натпревар во дресот на МЗТ Скопје Аеродром,. Во договор со клупските челици тој денес спогодбено го раскинал договорот.

Крилниот центар веќе извесен период имал семејни проблеми, поради што не можел целосно да им се посвети на професионалните обврски, ниту, пак, да биде максимално концентриран на средбите на нашиот тим.

Сериозноста на овие проблеми наложувала тој да биде заедно со своето семејство во САД.

Омот настапи на пет средби за МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата со просек од 14,2 поени, 3,8 скока и една асистенција. Во домашното првенство, пак, настапи на две средби на кои просечно реализираше 18,5 поени, 4,5 скока и една асистенција.

фото/mztskopjeaerodrom.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Марка“: Јовиќ не сака да успее во Мадрид

Објавено пред

Реал Мадрид доживеа пораз од Шахтјор (2:3) во Лигата на шампионите. Најмногу критики за катастрофалната игра на тимот добија Бразилците Марсело и Едер Милитао, односно Лука Јовиќ.

Изненадувачки Зинедин Зидан го остави Карим Бензема на клупата за резерви, а натпреварот го започна со Јовиќ. Играчот за кого Реал минатото лето платија 60.000.000 евра беше незабележлив на теренот. Она што е полошо за него е што неговата замена Винисисус Жуниор постигна гол 15 секунди по влегувањето на теренот.

„Од почетокот на сезоната доби повеќе шанси од Зидан него што тоа беше случај во минатата сезона. Засега не покажува дека има намера да успее во Мадрид. Исчезна и беше заменет“, пишува новинарот на „Марка“, Хуан Игнасио Гарсија-Очоа.

„Во одбраната повеќе не може да се смета на Марсело. Во нападот се обидуваше да направи нешто во второто полувреме, но светлосни години е оддалечен од она што некогаш беше. Штета, стана играч за Куп натпревари“, пишува новинарот, а потоа одвоил неколку редови и за Милитао.

„Каков натпревар! Виновен е за два од трите гола што ги постигна Шахтјор. Конфузијата кај третиот гол не може да се толерира. Доби само жолт картон за прекршокот што го направи“, пишува новинарот Очоа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фернандињо се повреди, нов проблем за Гвардиола

Објавено пред

Манчестер сити со победа над Порто (3:1) ја започнаа сезоната во Лигата на шампионите. „Граѓаните“ славеа над Португалскиот тим со головите на Сехио Агуеро, Илкај Гундоган и Феран Торес. Сенка на победата фрли повредата на Фернандињо.

Искусниот Бразилец на теренот влезе во 85 минута, а го напушти по само осум минути игра.

„Лоши вести. Ја обнови истата повреда. Долго ќе биде отсутен, четири до шест недели“, рекол менаџерот на Сити, Пап Гвардиола.

Фернандињо на листата на повредени играчи кај Сити им се приклучи на Кевин Де Брујне, Габриел Жесус, Нејтан Аке, Емерик Лапорт и Бенжаман Менди.

„Де Бријне и Лапорт започнаа со тренинзите. Ќе видиме дали ќе можат да играат во сабота. Двајца се враќаат, а останавме без еден. Распоредот е густ, ни требаат сите играчи“, рекол Гвардиола.

Манчестер сити, во сабота, ќе гостуваат кај Вест Хем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Одговорноста за поразот е моја

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, ја прифатил одговорноста за шокантниот пораз во Лигата на шампионите од Шахтјор (2:3). Тимот на Зидан во четири дена доживеа ново понижување на домашен терен, по поразот од Кадиз во Ла Лига (0:1), Мадрид со кренати глави го напуштија и фудбалерите на украинскиот шампион.

„Лош момент. Прв меч во Лигата на шампионите…Не игравме добро, а кога тимот не игра добро виновен е тренерот. Одговорноста за овој пораз е моја. Морам да најдам решение, не можеме да играме вака“, рекол Зидан.

Играчите на Реал доживеаја нокаут во првиот дел, кога во интервал од 13 минути примија три гола. Во вториот дел два гола не беа доволни да го избегнат поразот.

„Добро реагиравме во вториот дел, но првото полувреме беше многу лошо. Не влеговме добро во натпреварот, немавме самодоверба. Игравме во изменет составо, но тоа не треба да биде оправдување“.

Реал в сабота се соочува со нов голем предизвик, гостува на „Ноу Камп“ во Барселона.

„Ќе го анализираме овој натпревар за да се подготвиме за дербито“, заклучил Зидан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн-средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни...

Регион16 минути

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет52 минути

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија1 час

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет2 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија3 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет15 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија18 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ19 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија20 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет20 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија21 час

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија22 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија23 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија23 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион24 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Досие