Контакт

Спорт

Обамејанг: Само Артета имаше проблем со мене во Арсенал

Објавено пред

Пјер-Емерик Обамејанг вели дека менаџерот на Арсенал, Микел Артета, е виновен за неговото заминување во Барселона, упатувајќи последен „удар“ кон Шпанецот по заминувањето од „Емирати“.

dobivaj vesti na viber

На Обамејанг му беше одземена капитенската лента и беше исфрлен од тимот од почетокот на декември поради „дисциплински прекршоци“, пред во јануарскиот преоден рок да го добие посакуваниот трансфер во Барселона. Габонскиот репрезентативец вели дека единствено Артета имал проблем со него и дека немал избор да замине.

„Имаше компликувани месеци во Арсенал, но фудбалот е таков понекогаш. Јас никогаш не сакав да направам нешто погрешно и мислам дека тоа веќе е во минатото и сакам да мислам на иднината. Мојот проблем беше само со Артета и тој направи одлука. Не можам да кажам многу, но не бев среќен. Останав смирен, но не бев среќен“, објаснува Обамејанг.

Тој пристигна во Арсенал од Борусија Дортмунд во јануари 2018, и во првата цела сезона во Премиерлигата (2018/19) беше најдобар стрелец со 22 гола. Тој вкупно постигна 92 гола во 163 настапи за „топчиите“.

 

Спорт

Иско ја одби Рома

Објавено пред

Досегашниот фудбалер на Реал Мадрид, Иско Аларкон, ја одби понудата на Рома. Шпанскиот играч за врска е слободен агент и имаше понуда од тимот на Жозе Мурињо, но на крајот одбра да остане во својата татковина.

dobivaj vesti na viber

Приоритет на Иско е да потпише со клуб кој ќе игра во Лигата на шампионите, што значи дека неговите домашни опции се само Атлетико Мадрид и Севилја, под претпоставка дека неговото минато ќе го оддалечи од Барселона.

Поранешниот репрезентативец на Шпанија има 30 години, но играше се помалку во последните сезони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Филип Антовски од Австрија Виена оди на позајмица во Истра

Објавено пред

Kапитенот на младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година, Филип Антовски, следната сезона ќе ја мине на позајмица во хрватскиот тим Истра. Антовски заминува како позајмен играч од Австрија Виена.

dobivaj vesti na viber

21-годишниот Антовски ја почна кариерата во младионскиот тим на Вардар, потоа замина во Динамо Загреб каде исто така беше дел од Б-тимот. Играше за Славија Софија како позајмен, а потоа се врати во Австрија Виена каде ја мина целата измината сезона. Сега ќе има можност за ново докажување во Истра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкупи го почнува патот во Европа: Линколн е тим што мора да се елиминира

Објавено пред

Македонскиот првак Шкупи вечерва (20.45 часот) го стартува настапот во квалификациите на Лигата на шампионите. Прв ривал на Шкупи е Линколн од Гибралтар, а тренерот Гоце Седлоски верува дека неговиот тим е подобар и ќе успее тоа да го докаже на претстојниот двомеч. Првиот дуел е вечерва на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Подготвени сме, максимално. Еден месец работиме и подготвени сме за предизвикот. Нема да го потцениме противникот, апсолутно имаме респект за Линколн Ред Импс затоа што тоа е шампион на една земја, но веруваме во нашиот квалитет. Ние, секако, ќе ја играме нашата игра и сакаме да оствариме победа. Шкупи на секој натпревар игра напаѓачки, тоа секако ќе се случи и утревечер. Треба да покажеме зошто сме шампиони на Македонија“, вели Гоце Седлоски.

Капитенот Кристијан Наумовски е уверен дека Линколн е ривал што Шкупи треба да го елиминира.

„На хартија, го добивме најлесниот ривал. Но, знаеме дека нема да биде лесно. Најважен е првиот нареден натпревар. Засега размислуваме само за Линколн и како да оствариме триумф. Потоа ќе размислуваме за евентуалниот двомеч со Динамо Загреб“, изјави голманот Наумовски.

Во следното квалификациско коло од ЛШ следи дуел со хрватскиот првак Динамо Загреб. Сепак, Шкупи ќе мора прво да го елиминира Линколн.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија2 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија2 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија3 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ5 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија5 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ5 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија6 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија8 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет9 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија9 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија10 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија20 часа

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија22 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија23 часа

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија1 ден

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет1 ден

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија1 ден

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...