Контакт

Спорт

Одбиена жалбата на Интер, мораат да го играат мечот против Болоња

Објавено пред

Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ) пресуди дека актуелните шампиони Интер ќе мораат да го одиграат одложениот меч против Болоња, отфрлајќи ја жалбата на „нераѕурите“.

dobivaj vesti na viber

Мечот на „Ренато Дал’Ара“ во Болоња требаше да се одигра на 6 јануари, но беше откажан откако тимот на Синиша Михајловиќ не се појави на теренот поради повеќе позитивни случаи на КОВИД, по што локалната здравствена организација не им дозволи да патуваат до стадионот.

Интер бараа службена 3:0 победа, но Гарантниот борд на ЦОНИ ја отфрли нивната жалба и нареди мечот да се игра на 27 април. Истиот случај е и со Аталанта, кои имаа слична жалба за неодиграниот меч со Торино.

Спорт

Јокиќ по НБА кариерата сака да стане дресер на коњи

Објавено пред

Никола Јокиќ, двократниот МВП на НБА лигата при посетата на Шведска откри дека неговиот сон по крајот на кошаркарската кариера е да биде дресер на коњи.

dobivaj vesti na viber

Јокиќ е во Шведска за „Елитлопет“, елитната коњичка трка, и вели дека по пензионирањето сака да се врати во својот Сомбор во Србија и да се посвети на својата втора љубов, коњите.

„Сонувам да се вратам во Србија и да бидам дресер. Мојата земја, за жал, е една од најлошите во ваквите тротинг трки и има можеби 150 такви коњи. Но, многу е забавно“, изјави Јокиќ.

Не е голема тајна дека Јокиќ има огромна љубов кон коњите. Тренерот на Денвер нагетс, Мајк Мелоун беше на гости во Србија овој месец за да му ја додели втората МВП награда, која Јокиќ ја доби во својата штала.

Пред шталата во Сомбор Јокиќ го доби трофејот МВП

Прикажи повеќе...

Спорт

Марсело потврди дека заминува од Реал Мадрид со неверојатни 25 трофеи

Објавено пред

Левиот бек на Реал Мадрид, Марсело по триумфот на „кралевите“ во финалето на Лигата на шампионите потврди дека си заминува од клубот, како фубалер со најмногу титули во дресот на „кралевите“, неверојатни 25 трофеи.

dobivaj vesti na viber

Тој почека да ја прослави титулата со своите соиграчи, по што потврди дека си заминува.

„Чувствувам голема радост и емоции. Тешко ми е да зборувам кога ги гледам семејството и моите соиграчи. Оваа сезона целосно ја заслужувавме. Ја освоив титулата од Лигата на шампионите пет пати, нешто што е тешко да се објасни. Ова е момент за младите момци кои го играа првото финале, а покажаа голема зрелост“, изјави Марсело.

Марсело покрај петте титули од ЛШ освои и четири трофеи од Светскиот клупски шампионат, три Европски суперкупови, шест трофеи од Ла лига, два од Копа дел реј и пет од Шпанскиот суперкуп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зошто голот на Карим Бензема беше (правилно) поништен од ВАР?

Објавено пред

Еден од моментите на вчерашното финале на Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул предизвика огромен интерес и многу контроверзи, откако голот на Карим Бензема во финишот на првото полувреме беше поништен поради офсајд.

dobivaj vesti na viber

Французинот ја смести топката во мрежата, откако според францускиот судија Клемен Турпан беше во офсајд позиција и покрај тоа што топката до него пристигна од Фабињо. Уште почудно, зад линијата на Бензема беше Енди Робертсон.

Судијата и ВАР проценија дека топката ја упатува Федерико Валверде, иако последниот допир доаѓа од Фабињо. Покрај тоа, Робертсон не се смета како играч кој би го поништил офсајдот, бидејќи Бензема е зад голманот, односно Робертсон во оваа ситуација се смета за голман – уште поточно, кога голманот не е на своја позиција, мора да има барем двајца дефанзивци зад стрелецот на голот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Вучиќ и Путин денеска ќе разговараат за цената на гасот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска телефонски ќе разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин. Минатата недела Вучиќ најави дека...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ја поддржи интерпелацијата што ќе ја поднесат за Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите...

Свет3 часа

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште...

Свет3 часа

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Свет3 часа

Украина: Продолжуваат борбите во Северодонецк

Борбите за источниот украински град Северодонецк продолжуваат, а руските сили вршат напади, тврди Генералштабот на вооружените сили на Украина. „Со...

Спорт11 час

Куртоа се радува за трофејот, а жали за пропуштена веселба: Жал ми е свадбата на брат ми

Тибо Куртоа, херојот на Реал Мадрид, даде неверојатна изјава по финалето и освоениот пехар во ЛШ. Се радува на големиот...

Регион15 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет17 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија19 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет22 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија1 ден

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија1 ден

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ1 ден

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет1 ден

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет1 ден

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија2 дена

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион2 дена

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...