Контакт

Спорт

Одбил да прими вакцина, клубот му врачил отказ!

Објавено пред

Црногорскиот голман Милан Јеловац е отпуштен од својот клуб Иглс од Малдивите откога одбил да се вакцинира против коронавирусот.

Јеловац објаснува дека сите во клубот морало да ја примат вакцината на „Астра зенека“, но поради недовербата во британската вакцина, тој заедно со повеќето странски играчи во лигата одбил да биде боцнат.

„Се работи за ‘Астра зенека’ и не сакав таква вакцина и не бев единствениот. Од четири странци во мојот клуб, тројца одбија да се вакцинираат. Не сум против вакцинација, но не ја сакав таа вакцина. На крајот, по сите уцени, ми дадоа отказ“, открива Јеловац во интервју за црногорски „Дан“.

Спорт

Домино-ефектот продолжува – Вудворд си даде оставка, Јунајтед се повлекува?

Објавено пред

Ед Вудворд, извршниот директор на Манчестер јунајтед, си поднел оставка, во први чин кој изгледа го најавува и заминувањето на „ѓаволите“ од Европската Суперлига, продолжувајќи го домино-ефектот, кој наводно веќе донесе откажување на Манчестер сити и Челси од елитниот проект и многу сомнежи за учеството на Барселона и Атлетико Мадрид.

Вудворд, според извештаите, беше еден од „идеолозите“ на Суперлигата, заедно со првите луѓе на Реал Мадрид, Флорентино Перез и на Јувентус, Андреа Ањели.

За навивачите на Јунајтед, пак, Вудворд беше омразен лик, посебно бидејќи зад себе немаше фудбалско педигре, туку по професија е банкар. Претходно, шпекулациите велеа дека капитенот Хери Мегваер и Лук Шо влегле во конфликт со него за влегувањето во Суперлигата, а Маркус Рашфорд денеска ја сподели фразата на Сер Мат Базби: „Фудбалот е ништо без фановите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ефес го „растури“ Реал во првиот меч од плејофот во Евролигата

Објавено пред

Анадолу Ефес ја потврди фаворитската улога во првиот меч од четврт-финалето на Евролигата, доминирајќи со 90:63 над ослабениот Реал Мадрид.

Сертач Санли имаше 16 поени и осум скока, Родриге Бобоа имаше 19 поени, а за Ефес немаа најдобра партија ниту Василије Мициќ, ниту Шејн Ларкин, а стигнаа до убедлива победа. Клучот беше во третата четвртина, кога по тесното прво полувреме (44:40), Ефес направи серија од 18-5, за да ја потврди победата. Реал губеа со 14 поени на стартот на последната четвртина (64:50), а потоа Ефес повторно направија серија од 13:3.

Треј Томпкинс со само 13 поени беше најефикасен за „кралевите“, кои мораат да реагираат во вториот меч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Распад! Сити и Челси се повлекуваат од Суперлигата, Атлетико и Барса размислуваат!

Објавено пред

Плановите за европската Суперлига се пред распад откако Челси, Манчестер сити, Барселона и Атлетико Мадрид наводно се повлекуваат од плановите за настапи на елитното натпреварување.

Според Би-би-си, газдата на Челси, Роман Абрамович, донел одлука да се подготват документи за повлекување од лигата по притисокот на навивачите и на јавноста, а според „Сан“, Манчестер сити веќе донел ваква одлука.

Во Шпанија, пак, претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, објави дека неговиот клуб нема да се приклучи на Суперлигата додека тоа не го одобрат навивачите.

„Ова е нивни клуб, тоа е нивна одлука“, изјавил Лапорта.

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија43 минути

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија4 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија6 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија7 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија8 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет9 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија10 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија10 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија11 час

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа11 час

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет12 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија14 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија1 ден

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа1 ден

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија1 ден

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа1 ден

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија1 ден

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија1 ден

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Досие