Контакт

Спорт

Одмазда над Швајцарија – Македонија влегува во квалификациите за СК 2023

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација се одмазди на Швајцарија со 67:61 победа за да се пласираат во квалификациите за Светскиот куп во 2023.

Тимот на селекторот Драган Бајиќ загуби во првото коло од Швајцарците, но по победата над Словачка, обезбеди едно од двете места кои водат во квалификациите пред вториот меч со Словаците.

Македонските кошаркари имаа одличен старт, поведувајќи со 12:4, пред Швајцарците да се вратат во игра и да намалат на 17:20, пред на полувреме да се отиде со нова висока предност од 39:26.

И во второто полувреме, нашите кошаркари ја заддржуваа предноста, и иако Швајцарците се доближија на пет поени разлика, со тројките на Крстевски и Мекиќ ја осигуравме победата.

 

Спорт

Хакими ја продолжи победничката низа на ПСЖ со гол во 95. минута!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен го забележа седмиот триумф во седум кола во француската Лига 1 на драматичен начин, откако Ашраф Хакими го постигна својот втор гол во 95. минута за 2:1 победа на гости кај Мец.

Без повредениот Лео Меси, Хакими им донесе водство на „светците“ веќе во 5. минута од мечот, но Мец покажаа дека се подготвени за борба откако Бубакар Кујате да израмни во 39. минута. Кога се сметаше дека ПСЖ ќе ги загуби првите поени оваа сезона, Хакими, летното засилување од Интер, постигна прекрасен гол во 95. минута за нови три поени со кои ПСЖ веќе имаат 7 поени предност на врвот на табелата пред Марсеј, кои беа заддржани кај Анжер (0:0).

ЛИГА 1, 7.КОЛО

Мец – Пари Сен-Жермен 1:2

Анжер – Марсеј 0:0

Ленс – Стразбур 0:1

Лориен – Ница 1:0

Лион – Троа 3:1

Лил – Ремс 2:1

Монако – Сент-Етјен 3:1

Монпелје – Бордо 3:3

Нант – Брест 3:1

Рен – Клермон 6:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чеканите“ ги исфрлија Јунајтед од Лига купот, Челси и Тотенхем се спасија по пенал-серија

Објавено пред

Дејвид Мојс и Вест хем имаа слатка „одмазда“ за домашниот пораз во Премиер лигата од Манчестер јунајтед во саботата, елиминирајќи ги „ѓаволите“ во 1/16 финалето на Англискиот лига куп сред „Олд Трафорд“ со 1:0 победа.

Мануел Ланзини го постигна единствениот гол на мечот за победа на „чеканите“ против комбинираниот тим на Оле Гунар Солскјер.

Фаворитите Челси и Тотенхем, пак, успеаја да влезат во осмиафиналето по пенал-победи. На „Стемфорд бриџ“, Тимо Вернер им донесе предност на домаќините во 54. минута, пред Камерон Арчер да израмни за Астон вила. Во пенал-серијата, Вила утнаа два пенали. Тотенхем пак, имаше 2:0 водство кај Вулверхемптон, пред регуларните 90 минути да завршат 2:2, а во пенал серијата „волците“ утнаа дури три пенали.

Арсенал, немаа проблеми како фаворитите, победувајќи го Вимблдон со 3:0, додека и Брајтон стигна до лесна победа од 2:0 против Свонси.

ЕФЛ ЛИГА КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Арсенал – Вимблдон 3:0

Челси – Астон вила 1:1, 4:3 пен.

Манчестер јунајтед – Вест хем 0:1

Вулверхемптон – Тотенхем 2:2, 2:3 пен.

Брајтон – Свонси 2:0

Милвол – Лестер 0:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Брахим им донесе нова победа на Милан, Каљари во нова криза

Објавено пред

Милан му се приклучи на градскиот ривал Интер на врвот на табелата во Серија А, откако стигнаа до тешка 2:0 победа над новиот прволигаш Венеција на „Сан Сиро“.

Брахим Дијаз, кој е во Милан како позајмен фудбалер од Реал Мадрид, во 68. минута по одличната акција и по асистенцијата на Тео Ернандез, успеа да го постигне првиот гол на мечот, пред Ернандез во 82. минута да зголеми на 2:0 за четврта победа во пет кола за тимот на Стефано Пиоли. Брахим има три гола и една асистенција во првите шест меча за Милан оваа сезона.

На Сардинија пак, продолжија со лошите игри – Каљари загуби со 0:2 од Емполи за да остане на претпоследното место на табелата во италијанскиот шампионат.

СЕРИЈА А, 5.КОЛО

Милан – Венеција 2:0

Каљари – Емполи 0:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија6 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија7 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија9 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија10 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија11 час

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија11 час

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион11 час

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија12 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион12 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија14 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија15 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет15 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет16 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие