Контакт

Спорт

Огромен мурал со ликот на Марадона осамна во Буенос Аирес

Објавено пред

Среде Буенос Аирес, главниот град на Аргентина, се појави огромен мурал со ликот на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона, во дресот на националниот тим.

dobivaj vesti na viber

Муралот, висок 45 метри и широк 40 метри, насликан на 14-катница во Буенос Аирес, е еден од неколкуте со кои Аргентинците му оддадоа почит на нивниот фудбалски „бог“ непосредно пред почетокот на овогодинешното Светско првенство во Катар, прво од смртта на Марадона на 25. ноември 2020 година

Се паметат подвизите и поразите на Марадона како играч во националниот тим, од познатите голови против Англија пред да го освои Светското првенство во 1986 година, до неуспешното финале против Германија четири години подоцна и позитивниот допинг тест поради кој доби суспензија на Светско првенство во 1994 година.

Познатиот уличен уметник Мартин Рон стои зад најголемиот мурал на светот, инспириран од фотографијата на тогашниот капитен на Аргентина, која го доловува неговиот израз непосредно пред да ја отпее националната химна пред финалето на Светското првенство во 1990 година. Тоа финале Аргентина го загуби од Западна Германија со 1:0.

„Оваа фотографија доловува се што бил Диего. Покрај тоа што тој беше фудбалер, тој беше храброста, моторот и срцето на националниот тим“, изјави Рон за АП.

„Неговото отсуство ќе се почувствува, Диего секогаш беше ѕвезда. На сите светски првенства го правеше своето, на теренот или надвор од него. За жал, тоа нема да биде во Катар“, додаде тој.

Муралот на Рон беше официјално откриен во недела на 30. октомври, на роденденот на легендарниот фудбалер.

На почетокот на оваа година, аргентинската фудбалска асоцијација го доби оригиналниот дрес што го носеше Марадона во финалето на Светското првенство во 1986 година. Тоа беше подарок од германскиот великан Лотар Матеус кој ги замени дресовите со Марадона во финалето во кое Аргентина победи со 3:2 во Мексико сити.

Овој подарок од Матеус беше на некој начин компензација за Аргентина откако не успеаја да победат на аукцијата за дресот што го носеше Марадона во четврт-финалето против Англија на тој шампионат. Непознат понудувач го купи тој дрес на аукција во мај за рекордни девет милиони евра.

Марадона својот последен натпревар на Светско првенство го одигра во 1994 година против Нигерија во групната фаза. По победата од 2:1 на тој натпревар, тој беше суспендиран на 15 месеци поради позитивен допинг тест.

Како селектор на Аргентина, Марадона ја предводеше репрезентацијата до четвртфиналето на Светското првенство во Јужна Африка 2010 година, но тимот загуби со 4:0 од Германија.

Една од највознемирувачките слики се појави осум години подоцна на Светското првенство во Русија во 2018 година, кога дезориентиран Марадона колабираше на стадионот во Санкт Петербург по победата над Нигерија.

Марадона почина на 60-годишна возраст од срцев удар во својот дом додека се опоравуваше од операција на мозокот. Правосудните органи ја продолжуваат истрагата дали се работи за лекарско невнимание.

„Недоволно. Сликата на Диего беше и е многу силна. Тој беше нашиот капитен, наше се. Се надеваме дека ќе може да биде наша ѕвезда водилка на Светското првенство во Катар“, изјави Карлос Тапија, еден од членовите на шампионскиот тим од 1986 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тајсон Фјури по десет рунди го принуди Чисора на пораз

Објавено пред

Шампионот во тешка категорија во верзијата на Светскиот боксерски совет, Тајсон Фјури, ја одбрани титула против Дерек Чисора. Судијата во десеттата рунда одлучи да го прекине мечот откако Фјури потполно доминираше и го принуди ривалот да капитулира. Повеќе од 60.000 гледачи го следеа боксерскиот спектакл на стадионот на Тотенхем во Лондон.

dobivaj vesti na viber

Светскиот првак наметна свој ритам од стартот, со комбинација од удари го тероризираше Чисора, кој немаше одговор за долгите и брзи раце на Фјури.

Навивачите знаеја дека и во третата пресметка меѓу двајцата не може да се очекува поинаков развој од претходните две убедливи победи на Фјури. Она што се случи во рингот во целост ги оправда очекувањата за успех на „Џипси Кралот“, кој сепак не се обиде да бара класичен нокаут.

Фјури го предизвика Александар Усик за следен ривал и во 2023 година треба да очекуваме нов судир на титаните.

Прикажи повеќе...

Спорт

Си ги побарал заостанатите плати, а челниците го навредувале и го претепале

Објавено пред

Анте Живковиќ, хрватскиот фудбалер, кој летово потпиша договор со албански клуб Кукеши, бил вербално и физички нападнат од првиот човек на клубот кога побарал да му се исплати заостанатата плата.

dobivaj vesti na viber

Овој 29-годишен фудбалер реши да побара исплата на заостанатите плати. Тоа никому во клубот не му се допаднало, па фудбалерот бил поканет на состанок кој многу брзо се претворил во кошмар.

Клупските челници неколку часа го држеле Живковиќ на стадионот, ужасно го навредувале, а потоа му се заканувале.

Сепак, приказната кулминира кога психичкото насилство преминало во физичко насилство. Имено, тие го нападнале Живковиќ и по неколку мачни часови тој конечно успеал да ги напушти клупските простории.

Се се случило во петокот, а во јавноста го соопшти Синдикатот на професионални фудбалери на Босна и Херцеговина, кој веднаш покрена постапка до ФИФА за докажување на тврдењата.

Живковиќ во својата кариера го носеше дресот на Шибеник, Дугопоље, Радник Бијелина и Борац Бања Лука.

Прикажи повеќе...

Спорт

Убава вест за Бразилците: Нејмар се врати на тренинзите со тимот

Објавено пред

Бразилската ѕвезда Нејмар се врати на тренинзите со тимот пред осминафиналето на Светското првенство против Јужна Кореја во Катар.

dobivaj vesti na viber

Нејмар учествуваше на денешната сесија и вежбаше со топка, изведувајќи удари кон голот на само два дена пред следниот натпревар на тимот.

Добрата вест за петкратните светски шампиони дојде истиот ден кога левиот бек Алекс Телес и напаѓачот Габриел Жесус отпаднаа за продожението од турнирот поради повредите здобиени во поразот од Камерун со 1:0.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 часа

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија10 часа

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија11 часа

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет12 часа

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија14 часа

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава14 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт15 часа

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија15 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет15 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет15 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет15 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија1 ден

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет1 ден

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет1 ден

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет1 ден

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија1 ден

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија2 дена

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет2 дена

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет2 дена

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...