Контакт

Спорт

Оклахома го отпушти Габриел Дек

Објавено пред

Оклахома сити Тандер се разделија со крилниот центар од Аргентина, Габриел Дек.

Аргентинецот доби отказ откако Оклахома од Јута Џез го доби 24-годишниот бек, Миј Они и пик од првата рунда на драфтот во 2028 година.

Дек, во април минатата година, потпиша четиригодишен договор со Тандер вреден 14.500.000 евра.

Во Оклахома, Аргентинецот, пристигна од Реал Мадрид. Во финишот на сезоната одигра 17 натпревари, на кои имал учинок од шест поени, 2,7 скока и 1,7 асистенции.

Оваа сезона настапил на 16 натпревари, во просек играл само по седум минути.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потврдено: Фјури против Вајт во април, „Џипси кинг“ ќе добие 80 отсто од парите!

Објавено пред

По преговори кои траеја неколку месеци, Тајсон Фјури ја потврди одбраната на својата ВБЦ титула против Дилијан Вајт во април, откако неговиот агент Френк Ворен ја доби лицитацијата за меч од 30 милиони фунти.

Од овие пари, „Џипси кинг“ Фјури ќе добие 80 отсто од парите, односно најмалку 23 милиони фунти, додека Вајт ќе се задоволи со нешто повеќе од 6 милиони фунти за својата прва шанса да стане шампион во тешка категорија. Според британските медиуми, мечот ќе се оддржи во април на „Принсипалити“ стадионот во Кардиф.

„Се враќам дома, бејби! Подгответе се за најголемата британска пресметка по Ленокс Луис-Френк Бруно. Историјата се пишува тука“, изјави Фјури.

Договорениот меч доаѓа, откако Фјури се обидуваше да го „убеди“ британскиот ривал Ентони Џошуа да се откаже од римечот со Украинецот Олександер Усик, за да може да се организира меч за обединување на титулите, но на крајот не успеа во преговорите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанците со супериорно второ полувреме ја средија Данска за финале

Објавено пред

Шпанија ќе се обиде да стигне до своја трета европска титула во низа откако се пласира во финалето на ЕП во Унгарија и Словачка, со тешка, но и заслужена 29:25 победа над Данска, во фантастична партија за двете репрезентации.

Данците имаа подобар почеток на мечот и предност од четири гола (4:8 и 8:12), но Шпанците успеаја да се вратат на само еден гол на полувремето (13:14) пред во второто полувреме да имаат далеку подобра игра, предводени од фантастичниот Гонзало Перез де Варгас на голот. Тие го презедоа водството во 40. минута од мечот по што направија три предност (23:20) на 11 минути пред крајот по што немаше камбек за Данците.

Перез де Варгас имаше 13 одбрани на голот, Алеш Гомез Абелјо имаше 11 гола, а џокер беше ветеранот Жоан Кањелјас со 7 постигнати гола. Кај Данска, Микел Хансен имаше 8 гола, а Магнус Ландин додаде 4.

Шпанците за титулата в недела ќе се борат со подобриот од мечот помеѓу Франција и Шведска, кој се игра од 20.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве го претставија Душан Влаховиќ – тој е новиот DV7

Објавено пред

Јувентус официјално го потврдија пристигнувањето на напаѓачот Душан Влаховиќ од Фиорентина, ставајќи крај на најголемиот трансфер досега во јануарскиот преоден рок.

22-годишниот српски напаѓач беше во фантастична форма оваа сезона со 17 гола во 21 меч од Серија А во Фиренца, по што привлече внимание на повеќе врвни европски клубови, вклучувајќи ги Арсенал и Тотенхем, но тој беше заинтересиран само за трансфер во Јувентус.

На официјалниот веб-сајт на Лега Серија А, Јувентус официјално го пријавија договорот на Влаховиќ, и тоа без позајмица, односно директно купување на фудбалерот. Според новинарот Фабрицио Романо, договорот вреди 75 милиони евра вкупно со сите бонуси.

Влаховиќ би можел да дебитира за Јувентус веќе на следниот меч против Верона на 6 февруари и ќе биде огромно засилување за тимот на Масимилијано Алегри, посебно бидејќи тој е без повредениот Федерико Киеза, иронично, уште еден фудбалер кој пристигна од Фиорентина во октомври 2020 година.

Неговото пристигнување исто така остава простор за заминување на Алваро Мората, кого го посакуваат Барселона, Њукасл и Тотенхем.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Влаховиќ стана најскапиот играч од просторите на поранешна СФРЈ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Сали: Второто полугодие ќе почне со физичко присуство

Второто полугодие во училиштата ќе почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство, Беким Сали, и според него, епидемиолошката состојба...

Економија4 часа

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија5 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет5 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет5 часа

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион7 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија7 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ8 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет8 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија9 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет11 час

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет13 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет13 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Досие