Контакт

Спорт

Ол Ингланд клуб – славна историјa со темни дамки

Објавено пред

Последниот ден од секој Вимблдон, по завршување на машкото финале, е резервиран за победникот на турнирот да се појави со пехарот на балконот на Ол Ингланд Клабот и од таму да биде поздравен од бројната публика која е собрана под балконот. На патот од ВИП влезот на Централниот стадион до балконот, победникот треба да изоди долг спирален низ од скали, на чиј крај го пречекува некој од кралското семејство – последниве години тоа се принцот Вилијам и принцезата Кејт Мидлтон. И така е со години, или поточно во последните „три века“, откога се игра Вимблдон, започнувајќи во далечната 1877. година.

dobivaj vesti na viber

Меѓутоа, малку се знае за историјатот на Ол Ингланд Клабот, кој е сопстеник на тревнатите терени и е домаќин на најпознатиот и најстар гренд-слем турнир од четирите кои се оддржуваат секоја година. Ол Ингланд Клабот е основан во 1868. година, и до 2016-та бил под патронат на кралицата Елизабета Втора, која таа улога ѝ ја предала на принцезата од Кембриџ, Кејт Мидлтон. Претседател на клубот е Војводата од Кент, принцот Едвард.

Иако во Лондон постојан многу најразлични клубови, Ол Ингланд Клабот важи за најпрестижен клуб,не само на островот, туку во целиот свет. Затоа, да се стане негов член преку пополнување апликација за членство е многу тешко, и, во шега се коментирадека полесен начин е или да го освоите вимблдонскиот турнир, или да се омажите за некој принц од кралевската фамилија. Тоа значи дека член на овој клуб по автоматизам станува секој победник на Вимблдон или успешна „голд дигерка“, која ќе вплови во брачни води со некој од принцевите.

Другиот, потешкиот начин, значи да имате многу пари, кои, повторно,немора ништо дазначат во реализација на желбата за членство. Пари, без јавен углед и општествен статус, кој високо ве рангира во класно поделенотоанглиско општество, се безвредни париво очите науправата на клубот. Од попознатитакви членови на клубот, се поранешниот гувернер на Бенк оф Ингланд, Мервин Кинг, поранешниот британски тенисер Тим Хенман и поп пеачот Клиф Ричард (тоа што Клиф Ричард бил осомничен за педофилија, не се смета за нарушен јавен углед, поради кој членството би му било прекинато).

Инаку, членството во Клубот е поделено во пет категории: полноправно, доживотно, почесно, привремено и привремено за јуниори. Вкупниот број на членови е ограничен на само 565, од кои 375 членови се од категоријата полноправни и доживотни членови. Правило на клубот е секој иден член да мора да биде предложен и поддржан од четири постојани и полноправни членови, кои се должни да достават препорака.

Сепак, и кога сето тоа успешно ќе се исполни, не значи дека сте постанале член. Во клубот постои листа на чекање од околу 1000 кандидати и таа со години не се намалила. Причината за тоа е што вкупниот број на членови, ограничен на 565, може да се намали само кога некој од членовите ќе почине и со тоа ќе се ослободи место за нов член од листата на чекање. Многу е мала веројатноста постоен член доброволно да го напуштил клубот и на тој начин да се прими нов член.

Од вкупната бројка, седумдесет се почесни членови, кои ги избира клубската комисија, и најголемиот дел од нив се поранешни освојувачи на Вимблдон или други луѓе кои дале свој значаен придонес за овој спорт.Сто и дваесет се привремени членови, кои, исто така, ги избира клупската комисија, а нивното членство се обновува секоја година.

Полноправните и доживотните членови го уживаат она што во клубот се нарекува „потполна привилегија“, како што се сопствено седиште на Централниот стадион и пристап до влезници, како и користење на клубските соджини, вклучително и право да се игра на најдобрите тревнати терени на светот, како и да се користи луксузната теретана, соблекувална и бањата изработена од скапоцен мермер. Останатите погодности вклучуваат и дружење со познати личности на клубот, како, на пример, со британската тениска звезда Енди Мареј, кој често навраќа во клубот на шолја чај или ручек.

Годишната членарина е само 500-тина фунти, што покажува дека финансиите не се проблем за клубот, колку престижот кој го има со тоа што важи за најекслузивен клуб во светот.

Сепак, славната традиција на Ол Ингланд Клабот има и црни дамки во својата историја. До 1951. на неговите терени не било дозволено да играат црни тенисери, а до 1952. година било забрането Евреин да постане член. Иако, денес формално такви пречки за членство во клубот нема, сепак,некои контроверзи раѓаат сомнеж дека клубот,можеби,сè уште не е имун на старите предрасуди.

Во разговорот кој го објавил во 2004. година Њујорк Пост со вимблдонската шампионката во двојки од 1956. година, Ангела Бакстон, која била со еврејско потекло, таа изјавила дека како победник на турнирот аплицирала за членство во 1957. година и цели 50 години била ставена на листа за чекање.

„Мислам дека антисемитизмот сè уште е присутен во Клубот“ –изјавила Бакстон во спомнатото интервју.

Ангела Бакстон починала во 2020. годинаи до крајот на живото не била удостоена да добие одговор на нејзиното барање да постане член на Ол Ингланд Клабот, на што, безсомнение, имала право како победничка на тенискиот турнир во Вимблдон.

Ненад Живановски

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лук де Јонг му пресуди на Монако, Динамо Киев силен во продолженијата

Објавено пред

ПСВ Ајндховен ја доби битката против Монако со 3:2, по продолженија, и се пласира во плејофот за групна фаза во Лигата на шампионите. Лук де Јонг го постигна победничкиот гол за холандскиот тим во 109.минута од мечот.

dobivaj vesti na viber

Во регуларниот дел, Гутиерез го спаси ПСВ од елиминација откако во 89.минута израмни на 2:2.

Динамо Киев исто така по продолженија славеше со 1:2 против Штурм. Австрискиот тим по регуларниот тек победи со 1:0, но тоа го одведе мечот во продолженија. Вивчаренко и Циганков беа стрелци на головите за украинскиот тим.

Глазгов Ренџерс го елиминира белгискиот Ројал Унион славејќи со 3:0 на домашен терен. Белгијците по првиот меч имаа предност од 2:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шамрок и вторпат подобар од Шкупи, кој ќе игра плејоф за Конференциската лига на УЕФА

Објавено пред

Македонскиот првак Шкупи загуби од Шамрок Роверс со 1:2 на реваншот во Скопје и ќе мора да се задоволи со плејоф за групите во Конференциската лига на УЕФА. Ривал ќе му биде косовскиот Балкани или Клаксвик од Фарски Острови.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Гоце Седлоски најавуваше триумф, меѓутоа не успеа да го оствари против Шамрок. Голманот Кристијан Наумовски во првиот трипати имаше добри реакции и ја сочува мрежата, Сенгор спаси на гол-линијата, но, сепак, Шамрок дојде во водство во 65.минута со голот на Рори Гафни. Тој шутираше од 25 метри и го надмудри Наумовски кој беше излезен од петерецот.

Потоа Шкупи тргна на се или ништо, а Шамрок тоа го искористи за да постигне уште еден гол во 85.минута преку Аидомо Емаку.

Сандеј Адетунџи во судиското продолжение го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо Загреб со втор триумф над Лудогорец се чекираше во плејоф за групите во ЛШ

Објавено пред

Македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски со Динамо Загреб ќе играат во плејофот за пласман во групите од Лигата на шампионите против Бодо/Глимт, откако вечерва на „Максимир“ славеа против Лудогорец со 4:2. Хрватскиот првак победи со 1:2 и на првиот меч во Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Мислав Оршиќ беше двоен стрелец, а Јосип Дрмиќ го отвори резултатот на асистенција на Ристовски, а четвртиот гол беше дело на Бруно Петковиќ од пенал.

Лудогорец остана со дури тројца фудбалери помалку во текот на мечот поради исклучувања, а двоен стрелец беше Кирил Десподов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Повторно активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула

Пожарот во с.Вапила е повторно активиран према с.Сирула, соопшти Центарот за управување со кризи. Се работи за карпест предел со...

Свет12 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет13 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија14 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија17 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија20 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија20 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион21 час

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет22 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет22 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет23 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион23 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија2 дена

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа2 дена

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ2 дена

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија2 дена

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија2 дена

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....