Контакт

Спорт

Ол-стар: Леброн води, Лука го следи, Јокиќ дури петти!

Објавено пред

Интересни резултати донесе третиот пресек од гласањето за овогодинешниот Ол-стар што ќе се одржи во Чикаго.

Леброн Џејмс од Лејкерси е неприкосновен во сите конференции со скоро 5 милиони гласови, додека околу 150.000 гласови помалку има Словенецот Лука Дончиќ од Далас Маверикс.

Србинот Никола Јокиќ го зазема петтото место според освоените гласови на Западот, додека Гркот Јанис Адетокумбо ја предводи листата со гласови на Истокот.

Според досегашниот пресек на гласовите најдобрата петорка на Западот изгледа вака:

Лука Дончиќ, Џејмс Харден, Демијан Лилард, Алекс Карусо и Расел Ветбрук.

Конкуренцијата на Истокот се чини понеатрактивна: Тре Јанг, Кајри Ирвинг, Кемба Вокер, Дерик Роуз, Кајл Лаури, Јанис Адетокумбо, Паскал Сијакам, Џоел Ембид, Џими Батлер и Џејсон Тејтум.

Пред две години се воведени правилата за Ол-стар драфтот. Навивачи, играчи и новинари гласаат за кои играчи да настапат. Гласовите на навивачите чинат 50% од вкупната бројка, додека по 25% припаѓаат на играчите и медиумите.

Тренерите се задолжени да ги одберат резервите.

Чикаго е домаќин на Ол-стар мечот кој ќе се одржи од 13 до 16 февруари.

Спорт

Ѓоковиќ го продолжи победничкиот старт на 2020: Мора да работиш умно

Објавено пред

Светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ го продолжи својот победнички старт на 2020, победувајќи во 14-тиот меч оваа година, откако со 6:1/6:2 за точно еден час го совлада Тунижанецот Малек Џазири во првиот меч на Дубаи шампионатот, каде што ја брка својата петта титула.

Србинот немаше воопшто проблеми против Џазири за да обезбеди дуел со германскиот ветеран Филип Колшрајбер за место во четврт-финалето, и неговите 14 победи се трет најдобар старт на сезоната, откако во 2011 година имаше неверојатни 41 победи на стартот на годината.

„Зошто сум толку успешен оваа година? Можеби бидејќи работам најмногу. Се шегувам, сите работат и тренираат напорно, за мене лично најважно е да работам умно. Да сфатам која рутина ми одговара и да бидам во најдобра форма во клучните моменти. Во овој дел од кариерата, гренд слем турнирите се најважни, но кога играм, играм за победа“, вели Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари ќе бара одговор од ФИА за „подвижниот волан“ на Мерцедес

Објавено пред

Иако повеќе извори тврдат дека новитетот на Мерцедес, подвижниот волан, или официјално ДАС систем (dual-axis steering), нема да има огромно влијание на перформансите како двојниот дифузер од минатото, ривалите секако се фатени неподготвени од ова достигнување на шампионите.

Дилемата сега е дали да се потрошат ресурси за развивање на сопствена верзија на ДАС, иако ФИА потврди дека од 2021 година ваков систем ќе биде нелегален, а се верува дека е можен и протест на тимовите веќе на првата трка во Мелбурн.

Ферари, кои лани беа на мета на техничките директиви на ФИА околу нивниот мотор, сега велат дека тие ќе бараат објаснување од федерацијата.

„Уште не сме разговарале со ФИА за тоа, но секако, ќе побараме објаснување.Важно е да разбереме што е дозволено, а што не, но нема да се противиме на ФИА на нивната одлука. Знаеме многу малку за системот во моментов. Очекуваме ФИА да биде позаинтересирана. Доколку развиваме таков систем, тој ќе биде подготвен во средината на сезоната“, вели Матија Биното, шефот на Ферари.

Воланот на Мерцедес ќе биде забранет, но само од 2021 година!

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо: Меси прави работи кои може да ги видите само на „Плејстејшн“

Објавено пред

Џенаро Гатузо очекува да види „бестрашен“ Наполи против Барселона во пресметката од осминафиналето на Лигата на шампионите, и во исто време посочува дека е „бесцелно“ да му се игра „фластер“ на Лионел Меси.

Ова ќе биде прв меч на Гатузо како тренер во Лигата на шампионите, и на „Сан Паоло“ го пречекува моќниот тим на Барселона.

„Играме против голем тим. Му благодарам на тимот и на Карло Анчелоти, бидејќи јас не направив ништо да сме тука. Емоциите се тука, но сакам да видам Наполи кој не се плаши, и кој е подготвен да страда. Со Кике Сетиен, Барселона го прави истото што го правеше со години. Со Валверде ја освојуваа топката за 10 секунди, а со Сетиен за тоа им се потребни шест секунди. Ќе дојдат да не нападнат и мораме да сме подготвени. Некаде прочитав дека треба да играме ’фластер’ на Лео Меси, но тоа е бесцелно. Тој не само што е најголемиот според фудбалот, туку и според работите кои ги прави надвор од фудбалот. Тој е совршен пример за децата, никогаш не кажува непристојни работи. Прави работи кои можете да ги видите само на ’Плејстејшн’, работи кои не можете да ги замислите“, вели Гатузо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет3 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа3 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија5 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет7 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија7 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија7 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија7 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ9 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа9 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа9 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет10 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет11 час

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа24 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет1 ден

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа1 ден

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ1 ден

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет1 ден

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Досие