Контакт

Спорт

Олимпијакос со драматична победа над Звезда, Фенер понижен во Берлин

Објавено пред

Олимпијакос стигна до драматична 81:79 победа над Црвена звезда во 13. коло од Евролигата, иако домаќините имаа дури 14 поени предност по првата четвртина.

Звезда имаше фантастична прва четвртина (30:16), но грчкиот клуб веднаш почна со камбекот и во третата четвртина ги претекна домаќините (70:61). Звезда уште еднаш се доближи до противникот и на минута пред крај имаше предност од 78:76, но Давидовац направи чекори во нападот за +4. Седум секунди пред крајот О’Брајант имаше шанса да донесе победа за Звезда од линијата за слободни фрлања, но постигна само еден поен, по што Принтезис поентираше под фаул.

Принтезис заврши со 16 поени, Спанулис додаде 14, додека Џони О’Брајант беше најефикасен за Звезда со 16 поени.

Алба Берлин, пак, во доминантен меч со 89:63 ги совлада Фенербахче за да го подобри скорот на 5-7, додека ова е уште еден незгоден пораз за тимот на Игор Кокошков. Германскиот клуб имаше 31 поен водство на крајот на третата четвртина, откако Нилс Гифи имаше 13 поени, Пејтон Сива 11, а Крешимир Никиќ 10 поени. Нандо де Коло имаше катастрофално враќање на теренот со 2 поени  за 16 минути, а Тарик Биберовиќ беше единствен двоцифрен со 13 поени.

ЕВРОЛИГА, 13.КОЛО

Црвена звезда – Олимпијакос 79:81 (30:16, 15:21, 16:25, 18:19)

Алба Берлин – Фенербахче 89:63 (23:16, 21:11, 26:14, 19:22)

Басконија – Макаби Тел Авив 63:67 (20:12, 13:25, 21:19, 9:11)

Реал Мадрид – Зенит Санкт Петерсбург 79:72 (24:21, 12:10, 23:11, 20:30)

Валенсија – Анадолу Ефес 76:74 (19:23, 21:15, 14:22, 22:14)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вејн Руни стави крај на играчката кариера, продолжува како менаџер на Дерби

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни беше именуван за постојан менаџер на Дерби, по што 35-годишниот Англичанец стави крај на својата играчка кариера.

Поранешниот капитен на Англија, беше привремен тренер на второлигашот од ноември по отказот кој го доби Холанѓанецот Филип Коку. Руни имаше 3 победи и 4 ремија во девет натпревари и сега доби договор до 2023 година со прва цел да избегне испаѓање во третата лига. Негови помошници ќе се Лајам Росениор, Шеј Гивен и Џастин Вокер, додека поранешниот помошник на Сер Алекс Фергусон, Стив Мекларен останува технички директор на клубот.

Руни беше играч и тренер на Дерби по враќањето во Англија по настапите во МЛС лигата за Ди Си јунјатед.

„Кога се вратив во Британија бев воодушевен од потенцијалот на Дерби каунти. Стадионот, тренинг-центарот, квалитетот на тренерскиот тим и одличните млади фудбалери, но секако и фантастичните навивачи кои останаа лојални на клубот. Имав и други понуди, но знаев дека Дерби е клуб за мене“, вели Руни.

Руни, кој останува најдобар стрелец во историјата на Манчестер јунајтед и на англиската репрезентација, го следи примерот на својот поранешен соиграч од репрезентацијата, Френк Лампард, кој ги однесе Дерби до плејофот за влез во Премиер лигата во 2019, по што седна на клупата на Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона ги одложи изборите поради КОВИД-19

Објавено пред

Барселона мораше да ги одложи изборите за претседател на клубот на 24 јануари поради пандемијата на КОВИД-19 и мерките за ограничување на движење кои ги донесе регионалната каталонска влада.

Нов датум за изборите не е одреден, а клубот побара од каталонската влада да овозможи гласање. Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фреича се преостанатите тројца кандидати за угледната позиција во гордоста на Каталонија, а апсолутен фаворит е поранешниот претседател Лапорта.

„По состанокот на каталонската влада и Барелона, беше пренесено дека со сегашната епидемиолошка ситуација не е возможно да се овласти движење надвор од општината на членовите кои не се од градот, и затоа мора да дојде до одложување. Клубот побара да се олабават мерките за да се одреди нов датум за избори“, се вели во соопштението на Барса.

Клубот сака бргу да најде замена за Жозеп Марија Бартомеу, најмногу поради утврдувањето на иднината на нивниот капитен, Лионел Меси, кој има договор само до јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мистер Дакар – Стефан Петерхансел има 14 титули од славната трка

Објавено пред

Стефан Петерхансел е поим за Дакар релито, откако францускиот возач ја обезбеди својата 14-та титула од славното рели на изддржливост во Саудиска Арабија, победувајќи ги старите ривали Насер Ал-Атијах и Карлос Саинс за титулата.

Иако оствари само една етапна победа, искуството на 55-годишниот Петерхансел беше клучно, откако тој беше во водство од втората етапа до крајот, за на крај да победи со 14:51 пред Ал-Атијах во Тојота. Само еднаш тој не беше во топ 3 и во ниту една минута не загуби повеќе од 5 минути пред конкуренцијата.

Овој триумф доаѓа неверојатни 30 години по првиот успех на Французинот на Дакар, каде што победи со Јамаха, во класата на мотоцикли. Петерхансел дебитираше на Дакар во 1988 година, и ги освои титулите за мотоцикли во 1991, 1992, 1993, 1995, 1997 и 1998, пред во 1999 година да се пресели на автомобили. Со Мицубиши победи во 2004, 2005 и 2007, со Мини во 2013, за во 2014 во последната етапа да му биде наредено да го пушти Нани Рома да го претекне во последната етапа. Затоа, тој во 2015 замина во Пежо, кои се вратија на Дакар првпат од 1990, за со нив да ги обезбеди 12. и 13. титула во 2016 и 2017.

Кај мотоциклистите првата титула во кариерата ја освои Аргентинецот Кевин Бенавидес, изддржувајќи го притисокот на Сем Сандерленд. 32-годишниот Бенавидес е првиот Аргентинец со титула кај мотоциклистите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија3 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет3 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија4 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија5 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа7 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија7 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија7 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет8 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет8 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет9 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија9 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија21 час

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа21 час

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија23 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен1 ден

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија1 ден

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет1 ден

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа1 ден

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Досие