Контакт

Спорт

Олимписки дух – Украинецот ги послуша советите и се држеше подалеку од Русите

Објавено пред

Откако на Олимпијадата во Токио се предизвика цел политички скандал кога Јарослава Махучих се фотографираше со руската ривалка Марија Ласицкене, украинскиот параолимпиец Игор Цвјетов реши да нема слични контроверзи и се држеше подалеку на подиумот од своите руски ривали.

Русинот Дмитриј Сафронов победи во трката на 100 метри Т35 на Паролимпијадата со нов светски рекорд од 11.39, пред Украинецот Цвјетов (11.47) и уште еден Русин, Артем Калашјан (11.75). Цвјетов одби да се фотографира заедно со Русите на подиумот.

Нема гушкање со Руси! Украинската скокачка повикана на рапорт!

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал и Баерн го „демнат“ Ридигер

Објавено пред

Антонио Ридигер, ја одбил понудата на Челси да го продолжи договорот. Актуелниот договор на Ридигер истекува по завршувањето на сезоната. Доколку не потпише нов, тој ќе може без обесштетување да го напушто „Стенфорд Бриџ“.

Ридигер, кај Томас Тухел, стана незаменлив во првата постава. Според многумина тој е еден од тројцата најдобри дефанзивци во Европа.

Поради тоа, Челси се обидуваат да ја продолжат соработката со него. Како сега стојат работите, Ридигер, нема да остане во Лондон.

Англиските медиуми тврдат дека ситуацијата внимателно ја следат Реал Мадрид и Баерн Минхен. Доколку се реши за еден од овие два клуба, Ридигер ќе добие и дополнителен бонус за потписот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо лут заминал од прес-конференцијата

Објавено пред

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо, по поразот од Лацио (3:2), лут ја напуштил прес конференцијата. Португалецот, по завршувањето на натпреварот, ги обвини судиите и ВАР за поразот на Рома.

Мурињо, потоа се упатил кон прес салата, кога го известиле дека поради епидемиолошките протоколи, тој може да разговара само со „Скај Спорт“, додека останатите новинари, прес конференцијата ќе ја следат на екраните, во друга просторија.

Мурињо одговорил дека тој протокол важи за тренерот на Лацио, не и за него. Тој инсистирал сите новинари да бидат присутни на прес конференцијата.

„Сакам да разговарам со новинарите, а вие не ми го дозволувате тоа. Морате да ја почитувате нивната работа, имаат право да поставуваат прашања“, рекол Мурињо.

Откако неговото барање било одбиено, Португалецот решил да си замине.

„Жалам, ова е начинот…“, рекол Мурињо, а потоа ја лупнал вратата и заминал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус скапо ја плати победата над Сампдорија

Објавено пред

Јувентус скапо ја плати победата над Сампдорија (3:2), во Серија А. Неколку играчи се повредија и нивниот настап против Челси, во Лигата на шампионите е под знак прашалник.

Најголем удар за Јувентус претставува повредата на Паоло Дибала. Аргентинецот, постигна прекрасен гол, а неколку минути подоцна, со солзи во очите го напушти теренот.

Покрај Дибала, дуелот со Челси ќе го пропушти и поранешниот играч на овој клуб, Алваро Мората.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет50 минути

По три месеци, Сиднеј го укинува „локдаунот“

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија2 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – стартува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија3 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, од денеска со потврда ќе можат да...

Топ17 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион17 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија18 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија22 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија3 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Досие