Контакт

Спорт

Олмо доаѓа во Милан за десетпати поголема плата од онаа во Динамо?

Објавено пред

Се споменуваа Барселона, Атлетико, Манчестер Јунајтед, Евертон, Баерн Мнхен, но се чини дека на крајот шпанскиот фудбалер Дани Олмо ќе се пресели во Милан.

Долго време челниците на „росонерите“ се мислеа дали да го ангажираат фудбалерот кој светската јавност го запозна по фантастичните партии во загребски Динамо. И Управата на „модрите“ не сакаше да го даде најдобриот играч во екипата без добро да профитира од неговиот трансфер.

Хрватскиот весник „Спортске новости“ кој важи за добро упатен во приликите на клубот од „Максимир“ пишува дека иако Динамо бараше 30 милиони за Олмо, челниците на Милан (спортски директор е Хрватот Звонимир Бобан) ја спуштиле сумата на 20 милиони.

Но тоа е само дел од она што му следува на Динамо доколку Олмо се пресели на „Сан Сиро“. Милан ќе мора на Динамо да му плати уште 5 милиони евра на контото на реално достижни трансфери, а во иднина клубот од Загреб ќе има и процент од наредните продажби.
Олмо најверојатно ќе треба да потпише договор на 4,5 години вреден 2.5 милиони евра по сезона што е десетпати повеќе од она што тој го заработуваше во Хрватска.
Најмногу се споменуваше враќање на Олмо во Барселона, ама Каталонците сакаа да го доведат за 10 милиони евра.
Сега се зависи од фудбалерот, неговиот татко Мигел и агентот Енди Бара.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон и Фетел со огромни плати, Расел и Џовинаци ќе возат за „ситно“

Објавено пред

Луис Хамилтон повторно е најплатениот Формула 1 возач и во сезоната 2020, во која го комплетира својот повеќегодишен богат договор со Мерцедес, тим кому му донесе пет титули во шест години.

Хамилтон ќе заработи 48 милиони евра во 2020, но ниту неговиот ривал од Ферари, Себастијан Фетел нема да помине лошо – тој ќе добие 42 милиони евра. Далеку зад нив двајца на третото место е Даниел Рикардо во Рено, кој ќе добие 18 милиони, а значително зголемување на платата добиваат и Шарл Леклер во Ферари (9 милиони евра) и Макс  Ферстапен во Ред бул (16 милиони евра).

Од другата страна, Антонио Џовинаци во Алфа Ромео и Џорџ Расел од Вилијамс ќе бидат најслабоплатените возачи, тие ќе добијат „скромни“ 200.000 евра.

ПЛАТИТЕ НА Ф1 ВОЗАЧИТЕ, 2020

1.Луис Хамилтон (Мерцедес), 48.000.000 евра

2.Себастијан Фетел (Ферари), 42.000.000 евра

3.Даниел Рикардо (Рено), 18.000.000 евра

4.Макс Ферстапен (Ред бул), 16.000.000 евра

5.Шарл Леклер (Ферари), 9.000.000 евра

6.Валтери Ботас (Мерцедес), 7.500.000 евра

7.Кими Раиконен (Алфа Ромео), 4.000.000 евра

8.Карлос Саинс Јуниор (Мекларен), 3.500.000 евра

9.Серхио Перез (Рејсинг поинт) 3.000.000 евра

10.Естебан Окон (Рено), 1.500.000 евра

11.Александер Албон (Ред Бул), 1.200.000 евра

12.Ленс Строл (Рејсинг поинт), 1.000.000 евра

13.Роман Грожан (Хас), 1.000.000 евра

14.Кевин Магнусен (Хас), 1.000.000 евра

15.Пјер Гасли (Алфа таури), 400.000 евра

16.Данил Квјат (Алфа таури), 275.000 евра

17.Лендо Норис (Мекларен), 225.000 евра

18.Антонио Џовинаци (Алфа Ромео), 200.000 евра

19.Џорџ Расел (Вилијамс), 200.000 евра

-.Николас Латифи (Вилијамс), не е откриена сумата

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекали: Стеауа игра лошо бидејќи фудбалерите претеруваат со сексот

Објавено пред

Контроверзниот сопственик на Стеауа (сега официјално ФЦСБ), Џиџи Бекали вели дека поранешниот европски шампион и петта сезона во низа нема да ја освои титулата бидејќи неговите фудбалери имаат премногу секс.

Стеауа, кои беа први европски шампиони од Источна Европа во 1986 година, пред плејофот во лигата се на осум поени од лидерите ЦФР Клуж. По ремито со Киндија Тарговиште, Бекали откри каде е проблемот.

„Моите фудбалери пречесто водат љубов со своите девојки и затоа не играат добро во последно време“, вели Бекали.

Тој како пример ги посочи Клуж, каде што тренер е поранешниот романски репрезентативец и ексфудбалер на Челси, Дан Петреску.

„Видете го Дан. Фудбалерите на ЦФР имаат секс само еднаш неделно, бидејќи тогаш се среќаваат со своите сопруги и девојки. Ако нашиот напаѓач Флоринел Коман реши да одмори малку од сексот, ќе биде поинаку“, додава Бекали.

Бекали не е единствениот кој смета дека фудбалерите мораат да имаат помалку секс, откако неодамна тренерот на Интер, Антонио Конте призна дека на своите фудбалери им дели совети за сексот.

Конте им објаснувал на фудбалерите како да имаат секс!

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба: Не сакам Ливерпул да ја освојат титулата!

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Французинот Пол Погба признава дека не му е драго што Ливерпул е толку доминантен сезонава во Премиерлигата. По 27 кола, „црвените“ се убедливо први на табелата со 79 бодови, дури 22 повеќе од второпласираниот Манчестер Сити и само прашање на време кога математички ќе ја обезбедат титулата.

Ливерпул е на добар пат сезоната да ја заврши без пораз и така да го повторат рекордот на Арсенал.

Овие резултати не го радуваат Погба.

„Како играч на Јунајтед и поради ривалството меѓу двата клуба, не сакам да ја освојат титулата, но го почитувам противникот и морам да кажам дека Ливерпул ја заслужува позицијата на која е денес. Оваа сезона се уште подобри од претходната кога ја освоија ЛШ“ – изјави Погба за „ЕСПН“.

„Црвените“ од „Енфилд“ сезонава имаат 26 победи и едно реми, а нерешено одиграа токму против Јунајтед, есеноска на „Олд Трафорд“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија6 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија6 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија8 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион8 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија10 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно11 час

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија11 час

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион12 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт14 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија14 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет14 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет1 ден

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт1 ден

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет1 ден

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија1 ден

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Досие