Контакт

Спорт

Ова е најдобриот У-20 тим на светот – запаметете ги овие имиња

Објавено пред

Интернационалната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС), меѓународната организација која се грижи за детална анализа на светскиот фудбал, го објави својот најдобар тим на фудбалери под 20 години (во последните 12 месеци), и иако некои имиња се веќе познати на фудбалските фанови, на некои ќе треба да се внимава.

Не е изненадување што нападот го предводи ѕвездата на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд, кој веќе има 20 гола во Лигата на шампионите во 14 години, а во нападот друштво му прават 18-годишната ѕвезда на Барселона, Ансу Фати, и крилото на Реал Мадрид, Родриго.

Во средината на теренот се плејмејкерот на Милан, Сандро Тонали, талентот на Манчестер сити, Фил Фоден, и Едуардо Камавинга од Рен, кој на 18 години е постојан француски репрезентативец.

Одбраната ја предводи 20-годишниот столб на Баерн Минхен, Канаѓанецот Алфонсо Дејвис, неговиот соиграч (кој сега е позајмен на Хофенхајм), Крис Ричардс е тука, заедно со уште еден Американец, Сергино Дест од Барселона и Весли Фофана, младиот Французин кој игра за Лестер. Тимот го комплетира голманот на Бешикташ, Ерсин Дестаноглу.

Што мислите за овој тим?

Голман: Ерсин Дестаноглу (Турција/Бешикташ)

Одбрана: Сержино Дест (САД/Барселона), Весли Фофана (Франција/Лестер), Крис Ричардс (САД/Баерн Минхен), Алфонсо Дејвис (Канада/Баерн Минхен)

Среден ред: Сандро Тонали (Италија/Милан), Фил Фоден (Англија/Манчестер сити), Едуардо Камавинга (Франција/Рен)

Напад: Родриго Силва де Гоеш (Бразил/Реал Мадрид), Ерлинг Халанд (Норвешка/Борусија Дортмунд), Ансу Фати (Шпанија/Барселона).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Драговиќ се договорил со Црвена звезда

Објавено пред

Александар Драговиќ од наредната сезона ќе го носи дресот на Црвена звезда. Српските медиуми објавија дека австрискиот репрезентативец, изминатите денови бил во Белград, каде ги договорил условите.

Драговиќ, во Црвена звезда, ќе пристигне као слободен играч, бидејќи по завршувањето на сезоната му завршува договорот со Баер Леверкузен.

30-годишниот фудбалер, има српско потекло и како што многу пати истакнувал, голем е навивач на Црвена звезда. Поради желбата да го облече црвено=белиот дрес, тој ги одбил сите понуди на Баер да го продолжи договорот.

Драговиќ ќе биде едно од најголемите засилувања во поновата историја на најтрофејниот српски клуб.

Во кариерата бил играч на Австрија Виена, Базел, Динамо Киев и Лестер. За Австрија има одиграно 88 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ шоу против ЛА Лејкерси

Објавено пред

Далас Маверикс забележаа победа над Лос Анџелес Лејкерс 115:110. Натпреварот во Тексас го обележа Лука Дончиќ.

Словенецот го предводеше својот тим со 30 поени, девет скока и осум асистенции. Најблиску до него беше Кристапс Прозингис со 19 поени.

Дончиќ, кој одигра брилијантен натпревар, во финишот можеше да биде трагичар. На 79 секунди до крајот, при резултат 113:106, „продаде“ топка, Андре Драмонд поентираше за Лејкерси, а потоа Словенецот не погоди за три поени, меѓутоа противниците тоа не го искористија.

Лејкерси ги предводеа Кентавијус Колдвел-Поуп со 29 и Денис Шридер со 25 поени. На овој меч во тимот на Лејкерси, се врати Ентони Дејвис. Крилниот центар, отсустуваше од тимот два месеци поради повреда.

Резултати:

Бостон-Финикс 99:86
Милвоки-Филаделфија 124:117
Орландо-Њу Орлеанс 100:135
Сан Антонио-Детроит 106:91
Чикаго-Шарлот 108:91.Прикажи повеќе...

Спорт

Меси постави нов рекорд и ги оддржа Каталонците во борба за титулата

Објавено пред

Лионел Меси постигна два гола за да ги предводи Барселона до 5:2 триумф над Хетафе за враќање на третата позиција во Ла лига и заддржување на шансите за шпанската титула.

Со овие два гола, неверојатниот Аргентинец стана единствениот фудбалер кој постигнал барем 25 гола во последните 12 сезони во топ 5 лигите. Само во 2021 година, тој има постигнато 22 гола и има 8 асистенции.

Меси уште во осмата минута ги донесе Каталонците во водство, но Клемен Ленгле само четири минути подоцна си постигна автогол за израмнување. Софијан Шакла ја врати „услугата“ со свој автогол во 28. минута за ново водство на Барса, пред Меси повторно да стрела во 33. минута. Сепак, финишот беше „нервозен“ за домаќините, откако Хетафе успеа да намали на 3:2 во 69. минута со гол од пенал на Енес Унал, но Роналд Араухо во 88. минута го потврди триумфот, пред во 93. минута Антоан Гризман да ги постави конечните 5:2.

Барса сега има 68 поени на третото место, два поени зад второпласираниот Реал Мадрид и пет зад лидерот Атлетико Мадрид, но за разлика од ривалите, Каталонците имаат одиграно меч помалку.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЛА ЛИГА, 31.КОЛО

Барселона – Хетафе 5:2

Гранада – Еибар 4:1

Реал Сосиедад – Селта Виго 2:1

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Студија: Една доза од „Астра зенека“ и „Фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија2 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија15 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ17 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија17 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион18 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија18 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ20 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија22 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ22 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија23 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа23 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ23 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет24 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет1 ден

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија2 дена

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија2 дена

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија2 дена

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија2 дена

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија2 дена

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Досие