Контакт

Спорт

Ова не го видовме во преносот – како Ферстапен помина двајца во Сочи!

Објавено пред

Макс Ферстапен вчера направи мудра одлука со влегувањето во боксот за гуми за дожд во финишот на лудото Руско ГП, за неверојатно да стигне до второто место во Сочи откако стартуваше од последното место.

23-годишниот возач на Ред бул во последниот круг на потрошените „средни“ гуми, кога почна да врне посилен дожд, успеа да ги помине Даниел Рикардо во Мекларен и Карлос Саинс Јуниор во Ферари, обезбедувајќи важни поени во борбата за титулата. Ова не беше покажано за време на ТВ-преносот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Со ваква игра би го победиле Челси девет пати во десет натпревари“

Објавено пред

Челси, вчера, го победи Брентфорд со голот на Бен Чилвел во 45.минута. Дебитантот во Премиер лигата го надигра актуелниот европски првак. Имаа пет големи шанси, два пати погодија статива, а Челси победи од единствениот шут кон голот на Брентфорд.

Тренер, Брентфорд, Томас Франк, ги испофали своите фудбалери.

„Горд сум како игравме. Го лимитиравме европски првак на само пет удари кон нашиот гол. Тое е импресивно. Тие доминираа во првото полувреме, во второто ние ги растуривме. Мораме да продолжиме да играме вака“, рекол Франк и дополнил.

„Не можеа да излезат од својата половина. Имаа среќа, се извлекоа. Со ваква игра, би ги победиле во девет од десет натпревари. Одлично ги притиснавме со двајца напаѓачи, знаевме дека сме доминантни во скокот. Штета, но задоволен сум како игравме“.

Брентфорд се седми во Премиер лигата со 12 бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул ќе мора да издвојат богатство за да го задржат Салах

Објавено пред

Мохамед Салах, од почетокот на сезоната, игра во голема форма. Вчера постигна брилијантен гол и имаше нестварна асистенција за Фирмино, во победата над Вотфорд од 5:0. Египќанецот, има десет гола и четири асистенции на десетте одиграни мечеви оваа сезона.

Менаџерот, Јирген Клоп, беше воодушевен од неговиот настап против Вотфорд.

„Дали има подобар играч во светот од Салах?“, прашува Клоп.

Салах, има договор со Ливерпул до јуни 2023 година, клубот сака да му понуди нов, поради што неговиот менаџер Рами Абас, допатувал на преговори во Англија.

„Дејли мејл“, тврди дека Абас за својот клиент бара неделна плата од 500.000 фунти, односно 26 милиони фунти годишно. Доколку го добие ова, Салах, ќе биде еден од петтмината најплатени фудбалери во светот.

Платата на Салах со актуелниот договор изнесува 10,5 милиони фунти.

Овој извор наведува дека преговорите би требало да завршат до крајот на годината.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пукна љубовта помеѓу Икарди и Ванда Нара

Објавено пред

Пукна љубовта помеѓу Ванда Нара и напаѓачот на ПСЖ, Мауро Икарди. Доцна синоќа, сопругата на Икарди, на Инстаграм објави порака, која многумина ја протолкуваа како крај на нивниот десет годишен брак.

„Уште едно семејство уништи поради к.р.а“. Веднаш потоа Ванда Нара ги избришала и сите заеднички фотографии.

„Калчомеркато“, тврди дека причина за караницата била актерката Еухенија Суарез, инаку пријателка на Ванда.

Ванда Нара и Мауро Икарди и пред десет години предизвикаа големо внимание во жолтиот печат. Икарди му ја „грабна“ Ванда на својот најдобра пријател Макси Лопез.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет3 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија4 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија16 часа

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија17 часа

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија18 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ20 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија21 час

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија24 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија1 ден

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија1 ден

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион2 дена

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет2 дена

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ2 дена

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет2 дена

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет2 дена

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија2 дена

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ2 дена

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија2 дена

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Досие