Контакт

Спорт

Ова не се случило 20 години – Бразил не успеа да се пласира на ОИ

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Бразил, првпат по 20 години, не успеа да се пласира на Олимписките игри.

dobivaj vesti na viber

Селекцијата составена од играчи до 23 години е поразена од Аргентина со 1:0 во решавачкиот натпревар на турнирот што претходните денови се одигра во Каракас.

Така Аргентинците, на кои исто така им беше неопходна победа, обезбедија место во Париз. Заедно со Аргентина во Париз ќе патува и Парагвај.

Тоа е епилогот од олимписките квалификации за десетте јужноамерикански селекции кои се бореа за две олимписки визи.

Решавачкиот гол за Аргентина го постигна Гондо во 78. минута.

Тоа беше прва победа на Аргентина во групата во која се натпреваруваа четири селекции, а Бразил го забележа вториот пораз по оној од Парагвај (0:1).

Бразилците единствената победа ја забележаа против Венецуела (2:1).

Претходно десет екипи беа поделени во две групи по пет екипи. Двете најдобри од двете групи формираа нова група, во која меѓусебните дуели го донесоа крајниот епилог.

Така, сосема изненадувачки, двократниот олимписки шампион нема да настапи на Игрите во Париз.

Последен пат такво нешто се случи пред точно две децении.

Инаку, Бразил освои некој од медалите на претходните четири олимписки турнири – бронза во Пекинг 2008 година, сребро во Лондон 2012 година и злато во 2016 година во Рио и 2020 година во Токио.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Погба доби четиригодишна суспензија

Објавено пред

Францускиот фудбалер Пол Погба (30) е суспендиран на четири години поради допинг, пренесува италијанска „Република“. Погба падна на допинг тестот на 20 август 2023 година, по натпреварот помеѓу Јувентус и Удинезе, во првото коло од Серија А.

dobivaj vesti na viber

Погба, по тој натпревар беше случајно избран од луѓето од Антидопинг агенцијата и покрај тоа што целиот натпревр го гледаше од клупата за резерви.

Во урината на францускиот фудбалер е пронајден дехидроепиандростерон (ДХЕА), кој со години е забранет во спортот, а најчесто го користат бодибилдерите, за зголемување на мускулната маса. Зошто Погба го користел и дали е „фатен“ кога тоа прв пат го направил, се уште на никого не му е јасно.

Според последните информации, Антидопинг агенцијата го суспендира Погба на четири години, со што практично ја заврши кариерата на светскиот шампион.

Во моментот кога ќе истече казната, Погба ќе има дури 34 години и четири години без натпревари, па оваа казна веројатно ќе стави крај на неговата кариера.

Пол Погба во кариерата настапуваше само за два клуба, Јувентус и Манчестер јунајтед. Со Франција во 2018 година ја освои титулата на Светското првенство во Русија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес местото на Хамилтон го чува за тинејџерот Антонели

Објавено пред

Тото Волф, првиот човек на Мерцедес, изјави дека имале разработен план за моментот кога Луис Хамилтон ќе го напушти тимот.

dobivaj vesti na viber

Австриецот изјави дека сакаат да имаат отворено место за 17-годишниот Андреа Кими Антонели и дека тоа е причината поради која потпишале договор на две сезони седумкратниот светски шампион во Формула 1.

Оваа изјава на Волф значи дека Антонели од наредната сезона ќе седне во болидот на Мерцедес на местото на Хамилтон, кој од 2025 година ќе вози во Ферари.

„Во минатото бевме во ситуација да можевме да му дадеме шанса на Макс Ферстапен, но тоа не се случи бидејќи ги имавме Хамилтон и Розберг и едноставно немавме место во кокпитот, а шансата потоа ја искористи Ред Бул. Му дадоа договор со Торо Росо, со опција следната сезона да вози за Ред Бул. Го загубивме, а погледнете сега колку е успешен“, изјави Волф.

Првиот човек на Мерцедес потоа проговори за Антонели.

„Имаме јуниор кој вози на многу високо ниво и сакаме да имаме отворена опција тој да седне во болидот. Секако, тоа не значи дека тој ќе биде еден од возачите следната сезона, има само 17 години и можеби е прерано. Но, ако ги погледнеме следните пет или десет години, сакам да ја имаме таа опција“.

Новата сезона во Формула 1 започнува во четврток со тренинзи за Големата награда на Бахреин. Трката е закажана за сабота во 16 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хезоња сака да се врати во Панатинаикос

Објавено пред

Марио Хезоња (29) би можел да го напушти Реал Мадрид на крајот на сезоната, пишува „Марка“. Хрватскиот кошаркар во Реал пристигна од УНИКС Казан во 2022 година, а договорот му истекува на крајот од оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Грчките медиуми пишуваат дека Панатинаикос чии дрес го носеше во 2020 и 2021 година сака да го врати во Атина. Наводно Панатинаикос му нуди тригодишен договор вреден два милиони евра по сезона.

Реал сака да го задржи, но не може да му понуди финансиски услови каков што му понудиле од Грција.

Хезоња сезонава забележа 25 настапи во Евролигата, во кои имаше просек од 13 поени, 4,4 скока и 0,6 асистенции со 21:36 минути поминати на паркетот. Во шпанската лига има слични просечни бројки од 11,5 поени, 4,5 скока и 1,2 асистенции за 21:54 минути игра.

„Марка“, истакнува дека навивачите на Панатинаикос секогаш со овации го поздравувале Хезоња кога играл со Реал во Грција. Исто така, тој му се доверил на новинарот Јоргос Киријакидис дека би сакал повторно да игра за Панатинаикос.

Заедно горе споменатите три клуба, Хезоња играше и за Барселона, односно Орландо Меџик, Њујорк Никс, Портланд Трејл Блејзерс и Мемфис Гризлис во НБА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 часа

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија3 часа

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија3 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија3 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија4 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ4 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија5 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија5 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет5 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет6 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет6 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија17 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија20 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ21 час

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ24 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија1 ден

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија1 ден

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија1 ден

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...