Контакт

Спорт

Ова ретко се гледа! Жабер првин поврати, па го доби меч-поенот против Мугуруза

Објавено пред

Онс Жабер, Тунижанката што неодамна стана првата арапска тенисерка со ВТА-титула, се врати од сет негатива, поврати на теренот, па ја елиминира шампионката од 2017 година, Гарбиње Мугуруза, со 5:7/6:3/6:2.

Сепак, најзабавно и најинтересно не беше повраќањето, туку низата атрактивни удари што ги упати тенисерката од Тунис, која имаше дури 44 директни победнички топки.

„Неколку дена имам проблеми со стомакот, а можеби стресот, заморот и возбудата не помогнаа. Понекогаш кога пијам вода, имам повеќе проблеми и ми станува многу лошо“, откри 26-годишната Жабер.

Спорт

Данска за едно полувреме ја реши Норвешка

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Данска го продолжува походот кон одбрана на олимпиското злато од Рио де Жанеиро. Данците, во скандинавското четврт-финале, ја победија Норвешка со 31:25 (13:12).

Данците полесно од очекувањата славеа над Норвешка. Првото полувреме беше речиси израмнето, Данците беа подобри за еден гол.

Победникот го реши серијата на Данска од 6:2, во првите девет минути од второто полувреме. Норвежаните, потоа не успеаја да се вратат од тој минус, најмногу поради катастрофалната игра во одбраната.

Микел Хансен и Јакоб Холм со по осум голови ја предводеа Данска. Ист број на голови за Норвешка постигна Сандер Сагосен, кој поради три исклучувања пред време го заврши натпреварот.

Данска во полу-финалето ќе игра против Шпанија. Во второто полу-финале, Франција го чека победникот од дуелот помеѓу Германија и Египет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коронавирусот го елиминира грчкиот тим во уметничко пливање

Објавено пред

Грција се повлече од натпреварите во уметничко пливање. Четири репрезентативки биле позитивни на коронавирусот.

Една од грчките репрезентативки во понеделникот добила позитивен тест, а ден подоцна позитивни наоди пристигнале за уште три репрезентативки.

„Од првиот ден кога влеговме во Олимпиското село со никого немавме контакт. Дури ни со членовите на Олимпискиот комитет на Грција. И на крајот ни се случи ова. Жал ни е што мораме да се повлечеме“, соопштиле од грчкиот тим.

Организаторите на ОИ соопштија дека во вторникот имало 18 позитивни тестови на коронавирусот. Од 1 јули вкупно 294 спортисти биле заразени од коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на една ера – браќата Гасол во репрезентативна пензија

Објавено пред

Браќата Пау и Марк Гасол се простиј од дресот на шпанската репрезентација. Поразот од САД, во четврт-финалето на олимписките игри во Токио, беше последен за легендарните браќа во дресот на Шпанија.

Пау (41) за Шпанија дебитираше во 2001 година. Со Шпанија освои 11 медали на големите натпреварувања. Три пати бил европски, еднаш светски првак, додека од ОИ има две втори места.

Се уште не е јасно дали Пау ќе ја заврши кариерата. Минатата сезона тој ја мина во Барселона.

„За наредниот чекор ќе разговарам со семејството. Ќе видиме дали ќе продолжам да играм кошарка или ќе барам нови предизвици во животот“, рекол Пау Гасол.

Марк Гасол е пет години помлад. Тој и наредната сезона ќе го носи дресот на Лос Анџелес Лејкерс. Помладиот Гасол за Шпанија дебитираше во 2006 година. Марк со Шпанија два пати бил светски, три пати европски првак, има и две сребра од настапите на ОИ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментов државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија59 минути

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 3,36%, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ...

Македонија2 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ кои во текот на...

Македонија3 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет4 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа4 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Околу 28 проценти од Европејците не можат да си дозволат една седмица одмор надвор од нивното место на живеење, а...

Македонија5 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија5 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија14 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија15 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија15 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија17 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија17 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт20 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија22 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ24 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет1 ден

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Досие