Контакт

Спорт

Пакета под истрага за нелегално обложување

Објавено пред

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА), ќе поднесе обвинение против ѕвездата на Вест Хем и бразилски репрезентативец Лукас Пакета (26) за наводна вмешаност во обложување. Наводно, на некои натпревари од Премиер лигата, Пакета намерно добивал жолти картони..

dobivaj vesti na viber

„Крајно сум изненаден и вознемирен што ФА одлучи да ме обвини. Девет месеци соработував на секој чекор од нивната истрага и ги давав сите информации што можев. Ги отфрлам наводите во целост и ќе се борам до последен здив за да докажам дека сум чист. Поради процесот што е во тек, нема да давам дополнителни коментари“, изјави поранешениот играч на Милан, Лион и Фламенго.

Неодамна, „Манчестер Ивнинг њуз“ напиша дека Пакета, кој одигра 37 натпревари оваа сезона и постигна осум гола и забележа седум асистенции, ќе биде главната цел на Манчестер сити во летниот преоден рок во зделка која може да чини 100 милиони евра.

Пеп Гвардиола сакаше да го доведе Пакета минатото лето, но трансферот не беше реализиран бидејќи ФА веќе покрена истрага против фудбалерот поради наводно прекршување на правилата за обложување.

Атлетик наведува дека Пакета ќе дојде во Сити само доколку биде ослободен од обвинувањата, а трансферот ќе зависи и од потенцијалните заминувања на други играчи.

Бразилецот наводно веќе договорил дел од условите со актуелниот англиски шампион. Англиските новинари дури тврдат дека Гвардиола го повикал на почетокот на сезоната, по натпреварот на двата тим, да се ракува со него и со остатокот од стручниот штаб.

Сепак, тогаш почнаа шпекулациите дека Пакета ќе биде суспендиран поради обложување, па Сити се повлече од договорот.

Според податоците на „Трансфермаркт“, Манчестер сити платил 100 или повеќе милиони евра само за Џек Грилиш, кој пристигна во 2021 година од Астон Вила за 117,5 милиони евра. Втор најскап играч е хрватскиот дефанзивец Јошко Гвардиол кој лани беше платен 90 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Дедовците“ Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Објавено пред

Двајцата највозрасни играчи на овогодинешното Европско првенство во Германија доаѓаат од Португалија.

dobivaj vesti na viber

За шампионите од 2016 година игра Пепе, кој на 26 февруари наполни 41 година. Дефанзивецот на Порто повторно го најде своето место во националниот тим.

Второто место на листата на најстари му припаѓа уште еден Португалец, Кристијано Роналдо, кој на 2 мај го прослави својот 39-ти роденден. За Роналдо ова е шесто последователно континентално првенство во кое учествува.

Лука Модриќ е малку помлад од Роналдо. Хрватскиот репрезентативец на 9 септември ќе наполни 39 години.

На листата на десет најстари се и: Шпанецот Хесус Навас (роден 21.11.1985), Грузиецот Гиорги Лорија (27.01.1986), Германецот Мануел Нојер (27.03.1986), Французинот Оливие Жиру (30.09.1986), Словакот Петер Пекарик (30.10.1986), Данецот Каспер Шмајхел (11.05.1986) и Словакот Јурај Куцка (26.02.1987).

Европското првенство започнува вечерва со натпреварот меѓу Германија и Шкотска од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона има нов тренер

Објавено пред

Шпанскиот кошаркарски стручњак Жоан Пењароја ќе го преземе тимот на Барселона.

dobivaj vesti na viber

Според шпанските медиуми, Пењароја договорил двегодишна соработка со Каталонците.

Барселона, под водство на Роџер Гримау имаше скромна сезона, во Евролигата испаднаа во Топ 8 фазата од натпреварувањето кога пред своите гледачи го загубија петтиот меч од Олимпијакос, а во шпанската АЦБ лига беа убедливо поразени од Реал Мадрид во полуфиналето.

Се шпекулираше дека Димитрис Итудис би можел да го замени Гримау, но челниците на Барселона се одлучија за Жоан Пењароја.

Пењароја го привлече вниманието како тренер на Валенсија, минатата сезона бележеше добри резултати со Басконија, но на почетокот на оваа по серијата лоши резултати во Евролигата доби отказ.

Јасно е дека клупата на Барселона ќе биде најголемиот предизвик во неговата досегашна кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

По Терзиќ и Хумелс ја напушти Борусија

Објавено пред

Матс Хумелс (35) како слободен играч ќе го напушти Дортмунд. Ветеранот нема да го продолжи договорот со клубот. Борусија за нешто повеќе од 24 часа остана без тренер и без најважниот играч во одбраната.

dobivaj vesti na viber

Да потсетиме, Един Терзиќ вчера поднесе оставка, а денеска Хумелс реши да си замине.

Изминатите недели тренерот и дефанзивецот имале жестоки расправии и несогласувања. Дури Хумелс му постави ултиматум на клубот, дека ќе замине доколку Терзиќ остане на тренерската функција.

Бо откако Терзиќ вчера доцна попладнето спогодбено се раздели со клубот, Дортмунд реши да го напушти и Хумелс.

Германскиот стопер во три мандати го носеше дресот на Борусија. За прв пат во сезоната 2008/2009. како позајмен играч од Баерн. Потоа во 2009 година трајно се пресели во Борусија и во Дортмунд остана во следните седум години. Од 2016 до 2019 година играше за Баерн, а од 2019 година повторно стана играч на Борусија.

За „милионерите“ одигра 508 натпревари, постигна 38 гола и забележа 23 асистенции. Сезонава постигна четири гола на 40 натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Фото) Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ2 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија2 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгоре куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа2 часа

Украинска армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет2 часа

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион3 часа

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче се здобило со страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска...

Регион19 часа

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија19 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија21 час

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...