Контакт

Спорт

Панчев: Максимир беше „пробен балон“ за распадот на Југославија

Објавено пред

На денешен ден пред 30 години се случија инцидентите на стадионот „Максимир“ во Загреб. Дербито помеѓу Динамо и Црвена звезда никогаш не се одигра. За настаните од тој 13 мај 1990 година за порталот „Мондо“ се присетил Дарко Панчев.

„Не можам да тврдам, но подоцна се зборуваше дека тие нереди беа „пробен балон“ за распадот на државата кој потоа и се случи. Наводно нередите биле организирани за да се сменат полициските командири и началници кои бе биле Хрвати“.

Панчев вели дека играчите не можеле да насетат каков хаос се подготвува.

„Немаше никакви најави, никакви знаци дека натпреварот може да биде прекинат. Додека бевме во Загреб се беше во ред, ништо негативно не „висеше во воздухот“. Се беше нормално до моментот кога ја урнаа оградата и кога навивачите влегоа на теренот. Инаку за тоа време беше нормално да има разни провокации на трибините“, вели Панчев истакнувајќи ја коректноста на фудбалерите на Динамо во тие моменти.

„Сите заедно заминавме во соблекувалните. и чекавме упатства, бидејќи не знаевме ниту можевме да видиме што се случува. Нивните фудбалери беа коректни кон нас, со некои од нив подоцна во репрезентацијата разговарав за тој ден и заедничко мислење е дека можеше да биде и полошо“.

Дарко Пандеч една година подоцна со Црвена звезда стана европски шампион. Смета дека дека таа генерација, но и генерацијата во репрезентацијата ќе владеела долго време доколку не се распаднела Југославија.

„На сцена стапуваше феноменална генерација засилена со „чилеанците“. Реално, без лажна скромност доаѓаше декада на доминација на југословенскиот фудбал во светот.“

Но…

„Светската политика го уништи целиот регион, не само фудбалот“, заклучил Панчев.

Три децении од хаосот во Загреб (Видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Загревање за „вистинското“ – Барса го доби евролигашкото „Ел класико“

Објавено пред

Пред утрешното фудбалско „Ел класико“ на „Ноу Камп“, Барселона успеа да го совлада Реал Мадрид со 79:72 во кошаркарската пресметка во Евролигата, за да ги прати „кралевите“ на 1-4 старт на сезоната.

Барселона имаше неверојатна доминација во првото полувреме во „Палау Блауграна“, пред да го изддржи камбекот на Реал во второто полувреме. Никола Миротиќ и Виктор Клавер беа во аут, така што Кајл Кјурик беше најефикасен со 15 поени, Брендон Дејвис додаде 14 поени, а Кори Хигинс имаше 13. За гостите, Треј Томпкинс имаше 14 поени, а Алберто Абалде имаше 13, за да ја намалат предноста од 23 поени во второто полувреме на пет поени, но на крајот немаа сила за подвиг.

Со триумфот, тимот на Шарунас Јасикевичиус има 3-0 скор и 4-1 во Евролигата.

ЕВРОЛИГА, 5.КОЛО

Химки – Макаби Тел Авив 87:89 (18:16, 15:20, 22:22, 26:23, 6:8)

Баерн Минхен – Олимпијакос 74:68 (22:18, 17:16, 22:19, 13:15)

Барселона – Реал Мадрид 79:72 (18:14, 30:13, 16:25, 15:20)

Прикажи повеќе...

Спорт

Лидс се погрижи да нема „совршени“ – Бемфорд со хет-трик ги „реши“ Астон вила

Објавено пред

Астон вила не успеа да го продолжи стоотстотниот старт на новата сезона во Премиер лигата, откако по четири победи во низа (вклучувајќи го и неверојатниот 7:2 триумф над Ливерпул), беа скротени дома од Лидс на Езѓан Алиоски (овојпат како стартер) со 0:3

Херој на тимот на Марсело Биелса беше Патрик Бемфорд, кој постигна неверојатен хет-трик за неполни 20 минути во второто полувреме за да продолжи фантастичната серија на новиот премиерлигаш, кој сега е на третото место на табелата со 10 поени, три помалку од лидерот Евертон.Прикажи повеќе...

Спорт

Дали имаше услови за фудбал? Лудо 3:3 реми низ густата магла во Емилија-Ромања

Објавено пред

Првиот меч од петтото коло на Серија А ни донесе еден неверојатен меч помеѓу Сасуоло и Торино, и тоа не поради 3:3 ремито со еден куп пресврти, туку поради густата магла која на моменти го правеше мечот невозможен за следење.

Иако беше јасно дека многу услови за фудбал нема, судијата Марко Гвида одлучи мечот да се одигра, и на крајот домаќините успеаја да останат непоразени оваа сезона во бизарен меч на „Мапеи“, а Торино на Марко Џампаоло по четири меча има само еден поен.

Карол Линети пронајде пат низ густата магла во 33. минута да донесе водство на „биковите“, а Сасуоло успеа да израмни преку Филип Ѓуричиќ во 71. минута, кога маглата покажа малку милост за фудбалерите.

Потоа следуваше лудиот пресврт – Торино успеа да поведе со 1:3 со головите на Белоти и Лукиќ за само две минути (77. и 79.), пред Сасуоло да врати со два гола исто така за две минути преку Влад Кирикес и Франческо Капуто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија9 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион9 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија10 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија11 час

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија11 час

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ12 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија16 часа

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион17 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија17 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет19 часа

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија19 часа

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет19 часа

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија19 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија20 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт1 ден

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија1 ден

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион1 ден

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија1 ден

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Досие